reklama

Jak si vypěstovat vlastní zeleninu bez zahrádky

Po pěstování vlastní zeleniny touží spousta z nás. Jenže jako nepřekonatelnou překážku často bereme v úvahu fakt, že nemáme vlastní zahrádku, kde bychom vlastní pěstitelské nápady úspěšně zrealizovali. Není však potřeba propadat panice. Pokud máme byt s balkonem nebo terasou, stačí si pořídit několik prostředků pro to, abychom mohli začít.

i (Zdroj: Depositphotos)
Balkon nemusí být jen pro odpočinek, ale poslouží i k zisku chutné zeleniny (Zdroj: Depositphotos)

Otázkou vlastního pěstování zeleniny se v posledních měsících začíná zaobírat čím dál větší množství potenciálních pěstitelů, kteří mají k dispozici i omezené prostory, jako je například terasa či balkon, kde jdou tyto myšlenky převést na skutečnost i za cenu poměrně nízkých vstupních nákladů. Velkým problémem se ukazuje stoupající cena zeleniny v obchodech a také její velmi pochybná kvalita, nad kterou se vedou diskuze už velice dlouhou dobu. Nejvíce vadí především používání průmyslových postřiků na chemické bázi a také hydroponické pěstování, které při správné technologii sice zaručí pěkný výpěstek, chuť takto pěstované zeleniny je ale vcelku mizivá. Zelenina potřebuje především řádnou výživu, pravidelnou zálivku a teplo. Jde také o přirozené osvětlení v přijatelné míře, to zajistí fotosyntézu a přirozený vývoj zeleně.

Bylinky na parapetu
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé rostliny porostou i na parapetu, pozor ale na zálivku, která musí být častější

Pokud přemýšlíte nad pěstováním na balkoně nebo terase, v prvé řadě si celý prostor projděte a zamyslete se nad tím, jaké místo zelenině vyčleníte. Například rajčata, okurky nebo papriky pochopitelně vyžadují slunečnou polohu, závětří a pokud možno i ochranu před deštěm. Pěstování pod přístřeškem na kraji terasy, případně v malém fóliovníku, může být to pravé, ale nesmíme zapomenout ani na pravidelné větrání, aby teplota v letním období nevystoupala do závratných výšin. V lodžii nebo balkonech bývá pěstování snazší, protože rostliny jsou před bičujícím deštěm ochráněny.

Salát v květináči
i (Zdroj: Depositphotos)
Křupavý ledový salát si vypěstujte v květináči, nic složitého na tom není

Pro začátek si zajistěte dostatečně velké nádoby, ve kterých budete moci zeleninu pěstovat. Kromě klasických a teplomilných rostlin, si vypěstujete třeba i bazalku, ředkvičky, majoránku nebo salát. Po zakoupení truhlíků a květináčů větších rozměrů také vyřešte pěstební prostředí, klasický kupovaný substrát bohužel nestačí. Ten je nevhodný, protože při častější zálivce sléhává, rychle se zamokří a při přihnojení se mohou začít na povrchu substrátu začít vyskytovat bílé povlaky vysrážených hnojiv.

Proto si zakupte velký pytel zahradnického substrátu, sežeňte si písek, a ještě poproste přátele nebo využijte služeb místní kompostárny pro zajištění kvalitní zeminy s živinami. Dva díly substrátu, dva díly kompostovky a díl písku smíchejte dohromady. Pro náročnou zeleninu se osvědčilo zamíchání i několika pelet granulovaného kravského hnoje, který postupně uvolní živiny, čímž pomůže zelenině se zdravým růstem. Na dno nádob se určitě vyplatí, podobně jako u pokojových rostlin, využít kamínky jako drenáž, případně keramzit.

Sklizeň zeleniny
i (Zdroj: Depositphotos)
Výsledek našeho snažení a dobrých podmínek pro zeleninu může být překvapivý

Výsadbu a výsevy je možné, v případě fóliovníku, provádět již v dubnu, kdy je vegetace ještě ohrožena případnými pozdními mrazíky. Pokud se chystáte vysazovat přímo ven, pak tedy až v květnu po zmrzlých mužích. Po výsadbě pravidelně zalévejte a opatrně kypřete substrát, ve kterém zeleninu pěstujete. Snižuje to odpar vláhy z půdy a zároveň provzdušňuje.

Co všechno můžete na balkonech a terasách pěstovat

  • Rajčata – pro balkon jsou vhodné především nízké keříčkové odrůdy typu Tumbling Tom nebo Vilma, stejně tak zde ve větších nádobách porostou kultivary pro polní pěstování.
  • Papriky – na balkoně ve vhodných podmínkách můžete sklízet i kapie.
  • Okurky – vsaďte na hadovky s krátkým plodem, sklizeň bývá většinou překvapivá, ale je nutné věnovat okurkám pozornost.
  • Batáty – sladké brambory porostou samotné ve větším květináči, nebo je můžete vysadit s okrasnými rostlinami. Povijnice batátová zaujme dekorativními květy.
  • Bylinky – bazalka má ráda teplo, ale majoránka, dobromysl, meduňka a máta jsou velmi nenáročné.
  • Salát – oblíbenému ledovému salátu dejte větší nádobu, a hlavně vláhu a dost živin, při sklizni pak překvapí svěží barvou a křupavými listy.
  • Brukvovité – ředkvičky a kedluben patří k těm nejméně náročným.

Publikováno: 25. 3. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček