reklama

Připravte si nové sazenice muškátů, je čas na vysazování

Pokud jste si v zimě vyseli muškáty ze semínek, měli byste mít v tuto dobu již krásné sazeničky. A protože nastává čas, abychom je přesadili do květináčů, pojďme si spolu zopakovat zásady správného přesazování muškátů, aby se u nás cítily dobře a spokojeně kvetly.

Připravte si nové sazenice muškátů, je čas na vysazování (Zdroj: archiv FTV Prima)

Připravujeme nové sazenice muškátů

Mnoho z vás si v zimě vyselo semínka muškátů a nyní již máte pěkné sazeničky. Jak s nimi dál naložit, aby z nich vyrostly pěkné, silné a zdravé rostlinky? 

Sazeničky
Nové sazeničky ze semínek už by měly být dostatečně vzrostlé (Zdroj: archiv FTV Prima)

Pokud jste si koupili startovací balíček na výsev muškátů, vysévali jste semínka do rašelinových balíčků zvaných jiff. Na jiffech je jako ochranný obal navlečena punčoška, která drží tvar jiffu pěkně pohromadě. Při přesazování by nám ale punčoška už moc dobrou službu neudělala, a proto jí svlékneme. Postupujeme opatrně, abychom jiff neporušili. 

Jiffy
Opatrně svlékneme z jiffu ochrannou košilku (Zdroj: archiv FTV Prima)

Při přesazování sazeniček do květináčů zásadně používáme substrát, který je přímo určen pro přesazování muškátů. Tento substrát je mírně okyselený a takovou půdu muškáty přesně potřebují. Navíc je tzv. supresivní, což znamená, že obsahuje užitečné houby, které zabraňují tvorbě plísní v substrátu. 

Sazeničky pak běžným způsobem i s jiffem bez punčošky posadíme do vhodného květináčku a zasypeme substrátem. Nezapomeneme zalít.

Přesazování
Sazeničky i s jiffem přesadíme do květináčů a zasypeme substrátem (Zdroj: archiv FTV Prima)

Staré muškáty

Také se vám stává, že na zimu uklidíte staré muškáty do sklepa nebo do garáže a po zimě, když na nich vyrazí nové výhony je vám líto je přebrat a ty ne příliš vzhledné vyhodit? Přesto byste to měli zhruba každé 3 roky udělat. Je výhodnější si pořídit nové sazenice nebo vysévat ze semen než se snažit oživovat přestárlé rostliny. 

Ty muškáty, které ještě zachránit lze nejprve pořádně sestříháme. Zejména se zbavíme všem planých výhonů, které rostlinu vysilují. Samotnou rostlinku pak zkrátím o 2/3, abychom podpořili růst listů a vývoj květů od spodních partií. 

Staré muškáty
Staré muškáty se můžeme pokusit zachránit radikálním sestřihem (Zdroj: archiv FTV Prima)

 

Publikováno: 20. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová