Okolo svátku svatého Josefa je ideální čas na vysévání rajčat. V tuto dobu máte jistotu, že vám semínka vzejdou a v době, kdy bude venku již půda ohřátá, budete moci zasadit vzešlé sazenice do záhonů nebo skleníků. Vyberte si z nabídky odrůd rajčat ty, které vám budou nejvíc chutnat. A víte, proč je vhodné semínka rajčat namořit?
Vysévání semen rajčat
Odrůd rajčat nalezneme na trhu se semeny opravdu mimořádně velké množství. Vybrat si taková, která nám budou chutnat tak není takový problém. Spíše se budeme zaobírat velikostí nebo výnosem. Dáváte přednost velkým masitým rajčatům s pevnou slupkou, která nepraská? Nebo vám chutnají více malá cherry rajčátka? Máte na výběr i zde. A můžete si je i zasadit, resp. vysít do minipařníčku a poté sazeničky přesadit do skleníku nebo přímo na záhon.


Nezkušení pěstitelé mají tendenci výsev rajčat uspěchat a začínají už třeba v únoru. To je ale zbytečně brzo a celá taková práce má za následek jen špatně narostlé sazenice, které se táhnou za světlem.

Naštěstí se dá i s takto vytáhlými sazenicemi pracovat. Prostě je zasadíme o něco hlouběji, a ony zesílí.
Daleko praktičtější je semena rajčat před vyséváním namořit. K moření použijeme obyčejný plastový sáček, do kterého vložíme semínka rajčat, přidáme trochu mořidla (zde používáme ekologické mořidlo, které obsahuje několik klonů hub a má za úkol podpořit kvalitní naklíčení semen, jejich výživu v prvopočátku a zároveň ochrání semena před patogeny) a protřepeme sáček tak, aby se mořidlo obalilo okolo všech semen.
Po namoření pak semena vysejeme do substrátu. Použijeme tzv. supresivní substrát, který je určen pro výsev zeleniny a svým obsahem houbových kultur napomáhá k výživě semen. Kromě substrátu můžeme použít i agroperlit, který je skutečně sterilní a při klíčení nedochází k žádným problémům. Dokonce je vhodné používat i vaječné proložky z recyklovaného kartonu, které se jako sadbovače velmi osvědčily. Ten, kdo má doma plastový sadbovač, který funguje jako minipařníček má pak vyhráno.

Substrát svrchu upěchujeme a pomocí plastové lopatky naznačíme řádky pro výsev. Řádky vyznačíme do hloubky cca 2 mm. Semena pak vyséváme řídce vedle sebe, ideálně je tak 2 cm od sebe. Lehce zahrneme, a nakonec si pomocí plastového rozlišovače označíme, kterou odrůdu jsme si vyseli. Opět substrát svrchu lehce upěchujeme. Nezapomeneme dobře zalít.





V polovině května pak můžeme již vzrostlé a silné sazenice přesadit na záhon.

Publikováno: 21. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová