reklama

Existují 4 mýty v péči o trávník, znáte je?

Chcete mít krásný a zdravý trávník? Staráte se o něj pravidelně, výsledky vás přesto neuspokojují? V péči o něj koluje řada mýtů. Víte, které to jsou? Přinášíme vám 4 nejčastější.

i (Zdroj: Depositphotos)
Trávníku věnujte správnou péči, odmění se vám (Zdroj: Depositphotos)

Dokonalý trávník musí být posekaný

Velkým mýtem je názor, že upravený trávník je nutně posekaný „na ježka“. Nic proti krásně střiženému golfovému greenu, ale pokud budete improvizovat se střihem trávníku, můžete získat ještě mnohem víc. „Odborníci uvádějí správnou výšku trávníku v rozmezí 3 až 4 cm, což dává v zásadě dobrý smysl. S výškou trávníku si však můžete pohrát. Nemusíte se omezovat na nekonečné plochy se stejnou délkou trávy. Mnohem zajímavějšího dojmu docílíte, pokud využijete možností moderních sekaček a nastavíte si k různým účelům různou výšku sečení a někde necháte trávu tak, jak je,“ doporučuje Jan Kovačka, majitel sítě prodejen HECHT – specialista na zahradu.

V teplých měsících, obzvláště ve větším suchu, je dobré ponechat porost vyšší, aby lépe ochránil vlhkost, jinak může hrozit jeho vysychání. Naopak v deštivých dnech je vhodné sekat častěji. 

Sekání trávníku nakrátko
i (Zdroj: HECHT)
S výškou trávníku si však můžete pohrát

Čím častěji zaléváme, tím lépe

Není to pravda, častá zálivka může škodit. Ale ať už jste zaseli trávník nový, nebo pečujete o ten stávající, závlaha je potřeba. Sucho trávě dobře nedělá a choulostivé klíčky by mohly brzo uschnout. Zavlažujeme však rovnoměrně, aby z našeho trávníku nevznikl rybník.

Vyvarujte se také častému zalévání malým množstvím vody. Dosáhnete tak jen hlubokého růstu kořenů a v období sucha hrozí celkové uschnutí trávníku. Každopádně je vhodné trávník od jara do podzimu zalévat pravidelně, alespoň dvakrát týdně. Za nejvhodnější část dne je pokládán večer, kdy se voda tolik neodpařuje. Odborníci doporučují na každý metr čtvereční minimálně 5 l vody.

Zavlažování
i (Zdroj: Depositphotos)
Zavlažujte s rozmyslem

Vertikutace je zbytečná a může uškodit

Vertikutací neboli prořezem trávníku docílíte rozrušení povrchu, zajistíte zvýšení přísunu vzduchu, vody, světla, podpoříte kořenový systém a omezíte tvorbu mechů a travní plsti. Tato péče tak zajistí zdravě vypadající trávník a pravidelný porost,“ říká Jan Kovačka a dodává: „Vertikutovat je vhodné ideálně 2x ročně na jaře, a pak na podzim. Samozřejmě vždy záleží na konkrétních podmínkách a počasí, teplota by neměla nikdy klesnout pod 8 °C. Špatně provedená vertikutace se projeví na delší době nutné k regeneraci trávníku. Půda nesmí být promáčená, aby nedocházelo k vytrhávání drnů a zalepování nožů půdou. Také by ale neměla být vyschlá a tvrdá, protože do takové půdy se nože nezaříznou. Nejlepší období nastává přibližně 2 dny po dešti.

Pár dnů před vertikutací můžete na stinných místech použít prostředek na hubení mechu, aby vertikutátor odstranil již odumřelý mech. Ostrými, vertikálně rotujícími noži na hřídeli vertikutátoru prořežte trávník do hloubky nejvýše 2 až 3 mm. Před samotnou vertikutací pak z trávníku odstraňte nečistoty (listí, větve, klacíky).

Vertikutace
i (Zdroj: Depositphotos)
Vertikutace je potřeba dvakrát ročně, na jaře a na podzim

Trávník si poradí sám

Je pravda, že zdravý trávník si dokáže poradit s ledasčím, ale zacelení míst, kde tráva neroste, pro něj může být z nejrůznějších důvodů těžké. Proto se nebojte mu pomoci.

Vyskytují-li se na trávníku holá místa, zasejte na nich travní směs. „Postup je jednoduchý. Půdu nejprve lehce prohrábněte a smíchejte ji s pískem. Pak teprve proveďte výsev a půdu uválejte nejlépe travním válcem. Poté tato místa vydatně zalijte. Pokud budete provádět výsev na větším prostoru, pomůže vám s pohodlným a rovnoměrným výsevem sypací vozík,“ doporučuje Jan Kovačka.

Někdy je potřeba zasít zcela nový trávník, v takovém případě musíte terén nejdříve předpřipravit, odstranit kameny a plevel a srovnat terén. Do půdy případně přidejte rašelinu či hnojivo, aby se trávníku dařilo. Při výběru osiva obecně platí, že se doporučuje nakupovat raději u renomovaných výrobců, kteří nabízejí speciálně vyšlechtěné a odolné odrůdy. Samotné setí pak můžete provádět buď tradičně rukou, nebo pomocí sypacího vozíku, a to od jara do podzimu. Pamatujte ale, že na první setí by měla být teplota půdy min 8 °C. Osivo následně vpravíte do země opět pomocí válce s hroty či hráběmi.

Travní koberec
i (Zdroj: HECHT)
Můžete použít i travní koberce

 

Publikováno: 22. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce