reklama

Chceme-li prospět svému zdraví, měli bychom mít čerstvé listy stále po ruce

Bobkový list (Laurus nobilis) nebo také vavřín ušlechtilý pochází z Malé Asie, odkud se dostal do Středozemí. V našich podmínkách se pěstuje spíše v nádobách, protože v zimě by mohl vymrznout. Dekorativní rostlina se dobře tvaruje a dělá radost na zahradě, na balkoně i v bytě. Známe ho především jako koření, bez kterého by nám nechutnala rajská, nakládaná zelenina nebo třeba zvěřina. Ale nejen jeho zajímavá vůně je lákavá – má i řadu příznivých účinků na naše tělo, například pomáhá při chřipce a nachlazení, zlepšuje činnost srdce a jater, podporuje tvorbu žluči.

i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Pusťte se do pěstování bobkového listu (Zdroj: Zdena Nováčková)

Jak je to s těmi léčivými účinky bobkového listu? Výzkumy prokázaly, že po třiceti dnech užívání koncentrovaného bobkového listu dojde ke snížení hladiny cukru v krvi. Vykazuje také silně protizánětlivé, antibakteriální, antivirotické a antimykotické účinky. Snižuje cholesterol, zlepšuje činnost srdce a jater, podporuje tvorbu žluči. Chrání před plynatosti, čehož se hojně využívá při přípravě luštěnin. Odvar z bobkového listu je velmi dobrý prostředek proti tvorbě lupů.

Co budeme k pěstování bobkového listu potřebovat

  • sazenici bobkového listu alias vavřínu
  • kvalitní zeminu
  • prostornou nádobu

Jak budeme při pěstování bobkového listu postupovat

1. krok

Nejprve si vybereme takovou sazenici vavřínu, která má ještě další výhonky. Ty se sice po čase proklubou, když se budeme o rostlinku dobře starat, ale když už pár větviček bokem má, zkrátíme si čas čekání. Rostlina potřebuje světlo, bohatou zálivku a půdu plnou živin – potom opravdu rychle roste, až pět centimetrů za měsíc. Květináč vybereme prostorný, aby se měla rostlina kam rozrůstat. Můžeme si sami vytvořit rostlinu na kmínku, v tomto případě je to opravdu jednoduché i pro úplné začátečníky.

Rostlina potřebuje světlo, bohatou zálivku a půdu plnou živin
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Rostlina potřebuje světlo, bohatou zálivku a půdu plnou živin

2. krok

Jak tedy při tvoření kmínku postupovat? Smotáváme jednotlivé proutky bobkového listu do sebe. Předtím ale musíme větvičku zbavit lístků, které si samozřejmě nasušíme a uschováme jako koření. Pomáhá při zažívání, štěpí tuky, takže se hodí k tučným pokrmům. Listy necháme jen na vrcholku asi čtyři lístky nad sebou. Rozhodnutí je na každém z nás. Postupem času jednotlivé pruty srostou a vytvoří kmen s korunou. Tvarovat bobkový list můžeme i do keřové podoby. Rychle dorůstá, takže se rychle zahladí i chyby, které způsobíme v začátcích, když stříhneme nepřesně. Je dobré mít čerstvé listy rostliny celoročně při ruce.

Keřík vavřínu můžeme pěstovat i na kmínku, je to snadné
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Keřík vavřínu můžeme pěstovat i na kmínku, je to snadné

3. krok

Listy můžeme sušit nebo si z nich připravit olej, kterým potom ochucujeme pokrmy. Bobkový olej se také používá k masážím těla nebo ke koupelím, protože zlepšuje revmatické stavy, bolesti kloubů. Pro přípravu oleje potřebujeme přibližně třicet listů bobkového listu a půl litru olivového nebo jiného rostlinného oleje, ve kterém necháme listy vyluhovat přibližně dva týdny, potom scedíme. Uchováváme ve skleněné nádobě v chladu.

Bobkový list léčí ve formě vavřínového oleje i čaje
i (Zdroj: istock.com)
Bobkový list léčí ve formě vavřínového oleje i čaje

Jak pěstovat bobkový list: recept na čaj proti chřipce

Našemu organismu prospívá vavřínový čaj. Dva bobkové listy zalijeme šálkem vroucí vody, necháme asi pět minut vyluhovat a scedíme. Pije se vlažný až třikrát denně.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 23. 1. 2024, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková