reklama

Uvažujete o nové sekačce na trávu? Znáte 4 rozhodující faktory, na které se zaměřit při výběru? Poradíme vám.

Pro dokonalou úpravu vašeho trávníku je zapotřebí správná sekačka na trávu. Krásný svěží upravený trávník je snem každého pěstitele. Výběr zahradní sekačky se ale může v záplavě nabídky na trhu zdát jako náročný úkol. Zaměřme se tedy na hlavní faktory, které by pro výběr nového stroje měly být určující.

i (Zdroj: Depositphotos)
Krásný trávník je snem každého pěstitele (Zdroj: Depositphotos)

Faktor č. 1: velikost a členitost zahrady

Základním faktorem pro výběr sekačky na trávu je velikost plochy, pro kterou bude určena. Od tohoto parametru lze odvodit doporučenou šíři jejího záběru sečení a také, zda bude vhodnější sekačka s elektrickým nebo benzínovým motorem. „Pro menší plochy, přibližně do 750 m2, zcela postačí elektrická sekačka. Výhodou těchto sekaček je nižší hmotnost, snazší manipulace, minimální nároky na údržbu a příznivější pořizovací cena i provozní náklady. Pro větší plochy nad 750 m2 je vhodnější zvolit benzínovou sekačku. Tyto sekačky mají zpravidla větší výkon než sekačky elektrické, nejsou závislé na přívodu elektřiny, a navíc bývají vybaveny řadou vylepšení, které péči o velkou plochu usnadní, jako například pojezd, boční výhoz, mulčování nebo velký koš,“ radí Jan Kovačka, majitel sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Benzínová sekačka s pojezdem
i (Zdroj: HECHT)
Pro větší plochy je vhodnější zvolit benzínovou sekačku

Pro členité plochy s množstvím stromů, keřů, záhonů nebo jiných překážek je vhodnější zvolit sekačku s benzínovým motorem nebo akumulátorovou sekačku. Odpadne tak manipulace s elektrickým kabelem, který by byl v případě takto členité plochy velmi omezující a hrozilo by nebezpečí jeho zamotání nebo náhodného přeseknutí. U velmi členitých ploch pak stojí také za zvážení volba tříkolové sekačky se speciální konstrukcí uložení předního kola, které umožňuje velice snadné manévrování okolo překážek.

Aku sekačka s pojezdem
Pro členité plochy je dobrou volbou aku sekačka (Zdroj: HECHT)
Tříkolová benzínová sekačka s pojezdem
U velmi členitých ploch pak stojí také za zvážení tříkolová benzínová sekačka s pojezdem (Zdroj: HECHT)

Faktor č. 2: četnost sečení

Pro časté pravidelné sečení může být zajímavá sekačka s funkcí mulčování, při kterém je tráva rozsekána na drť a vrácena zpět ke kořínkům jako přírodní hnojivo. Zároveň, pokud sečete v pravidelných intervalech tak, aby tráva nepřerůstala, vystačíte si i se strojem s nižším výkonem. Jestliže ale nemůžete trávníku věnovat pravidelnou péči a stává se, že přeroste, je vhodnější zauvažovat nad pořízením výkonnějšího benzínového modelu, který zvládne i vyšší a hustější trávu. Ideálně s možností bočního výhozu, který umožní trávu sesbírat až později, a odpadne tak časté vysypávání koše.

Faktor č. 3: obsluha sekačky

Pokud se předpokládá, že sekačku bude obsluhovat fyzicky méně zdatná osoba, je na místě zvolit stroj s co nejsnazší obsluhou. Tento požadavek splňuje např. elektrická sekačka, která je relativně lehká a ke spuštění motoru je třeba pouze stisknout spínací tlačítko. V případě modelu s benzínovým motorem pak raději zvolte stroj s elektrickým startérem, odpadne tak nutné použití síly na překonání odporu startéru. Ideální volbou pro fyzicky méně zdatné uživatele je samozřejmě stroj opatřený také funkcí automatického pojezdu a s centrálním nastavením výšky sečení. Zde je však nutné uvážit, že průměrná rychlost sekaček s pojezdem je okolo 3–4 km/h. Osoby se sníženou pohyblivostí tak mohou mít potíže sekačce stačit. Řešením pak může být sekačka, která má možnost nastavení rychlosti pojezdu. Pro případný výběr stroje bez pojezdu je nutné brát v úvahu, že i u lehké sekačky její hmotnost při naplnění koše podstatně vzroste.

Elektrická sekačka s pojezdem
i (Zdroj: HECHT)
Pro menší plochy postačí elektrická sekačka

Dobrou alternativou především pro osoby se sníženou pohyblivostí a pro sekání menších ploch tak může být robotická sekačka na trávu, která ušetří dlouhé hodiny namáhavé práce. Sekačka v nastavených intervalech pravidelně vyráží sekat trávník a sama se vrací na nabíječku, kde si doplní energii. Je tichá, pohybuje se pouze ve vymezeném prostoru a nečiní jí potíže sekat i několikrát týdně. Sama přitom umí sečení odložit, pokud například prší. Díky pravidelnému sečení trávník nikdy nepřeroste.

Robotická sekačka
i (Zdroj: HECHT)
Pro sekání menších ploch je skvělou volbou robotická sekačka

Faktor č. 4: možnosti uskladnění

V případě omezených skladovacích prostor se při výběru zaměřte na stroje, které nabízejí možnost snadného složení rukojetí do skladovací polohy. A pozor na benzínovou sekačku, tu je nutné, vzhledem k provozním kapalinám, skladovat výhradně ve vodorovné pozici. U elektrické i akumulátorové sekačky tento problém odpadá, lze je skladovat i svisle.

Publikováno: 27. 3. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce