reklama

Jak přesadit přerostlé pokojové rostliny?

Pokojové rostliny potřebují čas od času přesadit, protože mají okolo sebe jen omezený prostor a velmi málo zeminy. Jakmile ale začnou pomalu vylézat z květináče, je potřeba je přesadit. A pokud jsou to rostliny velké a je potřeba je rozdělit do menších trsů, obvykle váháme, abychom je nepoškodili. Není to naštěstí nic složitého, pokud dodržíte pár dobrých rad.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak přesadit přerostlé pokojové rostliny? (Zdroj: Depositphotos)

Přesazování pokojových rostlin

Právě březen je ideální pro přesazování pokojových rostlin. V tuto dobu se začínají prodlužovat dny a rostliny začínají nasazovat na nové výhony. 

Pokud pěstujeme hlíznaté rostliny, jejich přesazení a případné rozdělení je poměrně jednoduché, ale jak si počínat, když potřebujeme rozdělit a přesadit opravdu přerostlou klívii, která má do sebe propletené kořeny a evidentně je jí v květináči těsno?

Klívie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Ukázka toho, kdy je potřeba rostlinu přesadit

Základem je, že takovou rostlinu vyjmeme z původního květináče. Většinou ihned zjistíme, že je opravdu na čase přesazovat, protože většina takovýchto rostlin už okolo sebe nemá žádnou zeminu, zato disponuje bujným kořenovým systémem. 

Před přesazováním rostlinu důkladně zalijte, bude se pak lépe vyrovnávat s přesazováním.

Pokud je rostlina opravdu přerostlá a vytvořila si již další "mláďátka", je potřeba je rozdělit, aby se v květináči dále nemačkaly a měly dostatek prostoru ke spokojenému růstu. Řez vedeme mezi rostlinami tak, abychom co nejméně poškodili kořenový systém a centrální kořen. Pro jistotu je ale vhodné právě centrální kořen po rozříznutí ošetřit proti zahnívání a vniknutí houbových zárodků. K ošetření použijeme výluh z dřevěného uhlí a štětcem důkladně zatřeme vzniklou ránu na kořeni, čímž jí dezinfikujeme.

Rozdělení
Pokud máte několik rostlin vrostlých do sebe, rozdělte je (Zdroj: Prima DOMA)
Ošetření
Ránu po řezu dezinfikujte výluhem z dřevěného uhlí (Zdroj: Prima DOMA)

Dále prohlédneme kořenový systém a odstraníme všechny odumírající části kořenů. Jsou to zejména ty tmavě hnědé a sesychající se. Kromě kořenů se také podíváme mezi listy rostliny a odstraníme i odkvetlé části, zasychající stvoly a vytvořená semena. To všechno rostlinu zbytečně vysiluje. Zkontrolujeme i samotné listy, pokud na nich objevíme počínající skvrny nebo masivní zasychání, listy taktéž odstraníme. 

Netkaná textilie
i (Zdroj: Prima DOMA)
Dno květináče vyložte netkanou textilií

Vezmeme květináč, který je větší než ten původní a na jeho dno položíme kousek netkané textilie. To protože, budeme používat vrstvu keramzitu jako drenáž, a ten by většími otvory ve dně květináče vypadával. Vrstva keramzitu by měla být asi 3 cm vysoká. Na tuto drenážní vrstvu položíme opět kousek netkané textilie. To proto, aby se nám keramzit nespojil se substrátem. Pak nasypeme substrát pro pokojové rostliny v nízké vrstvě. Následuje usazení rostliny a opatrné obsypávání zeminou okolo ní. Je dobré s rostlinou při zasypávání jemně potřást, čímž se zemina dostane i do míst mezi kořeny. 

Zemina
Okolo rostliny dosypte zeminu (Zdroj: Prima DOMA)
Usazení
Usaďte rostlinu do většího květináče (Zdroj: Prima DOMA)

Potom přesazenou rostlinu dáme zpět na místo, kde byla původně a znovu jí zalijeme. 

Publikováno: 22. 3. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová