reklama

Proč kultivovat i okolí zahrady za plotem?

Milujeme naše zahrady a pravidelně si kultivujeme i okolí domu a příjezdovou cestu od plotu. Ale co okolí za plotem? Víte, že i toto okolí je pro nás prospěšné kultivovat? Jednak to bude vypadat mnohem lépe, zmírní se kontrast oproti skvěle upravenému prostoru uvnitř, ale také nám zbytečně nebude padat suché listí a jiný nepořádek do té naší krásně upravené zahrady, a omezíme i počet nepříjemných škůdců na minimum.

i (Zdroj: Depositphotos)
Proč kultivovat i okolí zahrady za plotem? (Zdroj: Depositphotos)

Jaro je za dveřmi a vy už máte zahradu připravenou na sázení bylin a zeleniny? A co okolí zahrady? Máte tam také různé nálety, přerostlé křoviny a jiný nepořádek? Zahrádkáři a pěstitelé tady dělají velikou chybu, protože právě místa za plotem jsou zdrojem různých nechtěných náletů, suchého nepořádku z opadaných částí rostlin, slimáků a různých dalších škůdců. Najděte si proto chvilku času a zkulitvujte i tuto část. Vyplatí se vám to.

Křoví
i (Zdroj: Prima DOMA)
Upravená zahrada

Živý plot

Stříhání živého plotu má smysl i v okolí zahrady, i když jsme ho tam nevysázeli my, ale roste tak nějak přírodně. Není nutné dodržovat přesné rozměry a zdržovat se používáním pomocných provázků. Plot jenom důkladně zakraťte tak, aby nepřekážel při chůzi nebo příjezdu autem. Dole stříhejte víc a směrem nahoru korunu keře mírně rozšiřujte. Živý plot díky pravidelnému stříhání začne houstnout, a bude tak i přirozenou bariérou před zvědavými kolemjdoucími. Zvládnete to hravě delšími zahradnickými nůžkami.

Obrázek3
i (Zdroj: Prima DOMA)
Úprava živého plotu zahradnickými nůžkami

Nechtěné nálety a výmladky

Nálety, výmladky a další divoce rostoucí nepořádek také zlikvidujte. Všechny nálety jsou zdrojem toho, že se nám pak do zahrady dostane nepořádek, nežádoucí rostliny a zdržují se v nich často nepříjemný škůdci, kteří nám pak dělají zlost a škody na naší práci na zahradě.

Vše důkladně vytrhejte nebo vysekejte, vysbírejte a následně můžete rozdrtit a přidat do kompostu. Nic tak nepřijde nazmar a bude nakonec i přirozeně zužitkované.

Obrázek4
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nežádoucí výmladky a nálety

Publikováno: 28. 3. 2021, Autor: Silva Pokorná, Profil autora: Silva Pokorná

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.