reklama

Jakým nářadím si ulehčíte přípravu jarní zahrady na novou sezonu?

Jarní období znamená ostrý start prací v zahradě. Například záhonky nebo políčko, tam půda odpočívala už od podzimu. Jen co oschne, už je na čase zaměřit se na provedení první péče o půdu. Ta nespočívá jen v kypření, ale i výživě, případně zrytí záhonků, na které už na podzim nebyl čas.

i (Zdroj: Depositphotos)
Kypření půdy pomocí hrábí je vynikající příležitost pro zapravení živin (Zdroj: Depositphotos)

Mnoho z vás si zajisté položí otázku: proč vlastně na jaře kypřit a hnojit půdu, když se bude sázet až ke konci dubna nebo v květnu? Má to svůj důvod, který spočívá především v rozbití hrud, promíchání vrstev půdy, aktivaci mikrobiálních procesů, které pomáhají zahřívat zem a zapravení organického materiálu. Pro jarní přihnojení je vhodný proleželý a prosítovaný kompost. Je snadno zapravitelný do půdy a zásadně zlepšuje její vlastnosti. Obsahuje drobné mikroorganismy, hrubší částice a spoustu živin.

Hrubší částice pomáhají v provzdušnění půdy a živiny jsou důležité především pro rostliny v době růstu. Pravidelnou výživou bráníte vzniku jevu, který je znám pod názvem únava půdy. Jde o stav, kdy je půda v takovém stavu, že veškeré rostlinstvo, které sem vysadíte, poskytuje zcela minimální úrodu, především pak zelenina velmi špatně prospívá a může také trpět na různé choroby. Napadení škůdci se projevuje v opačném případě, a to především při přehnojením složkami s vysokým obsahem dusíkatých sloučenin. 

odstranění plevele
i (Zdroj: Depositphotos)
Důsledně přistupujte i k likvidaci plevelů

Na záhony vyražte s hráběmi, motykou a rýčem. Pomocí hrábí dokonale narušte půdní škraloup, rozbijte hroudy a půdu nakypřete do hloubky alespoň 2 cm. Pro zeleninové výsadby se velice hodí kromě využití kompostu i granulovaný kravský hnůj, získávající stále na větší oblibě. Poté, co toto hnojivo na přírodní bázi zapravíte, stačí pár dešťových přeháněk, kdy granule začnou postupně uvolňovat živiny do půdy, takže bude nachystaná na květnové výsadby. 

hrábě na záhoně
i (Zdroj: Depositphotos)
Hrábě poslouží také k rozbití hrud

Nezapomeňte na pečlivé odstranění plevelů, které začaly růst, jejich povrchové zapravení do půdy má za následek, že postupně zamoří celé záhony. Odkládejte je do speciálního kompostu, který využijete například pro podkladové vrstvy trávníku nebo hrubší terénní práce, kdy bude zapotřebí větší množství půdy, tu kvalitní z kompostu chcete mít až pro vrchní vrstvu. Motyku použijete například tehdy, pokud začnou v záhonech rašit například bramborové hlízy, které tam zůstaly z minulého roku, nebo když chcete zlikvidovat planý stromek, rostoucí ze záhonu někde u plotu. Rýč se využije pro změnu například u políčka, když je zapotřebí dorýt konce, které byly zorány na podzim malou technikou. 

hrábě na zahradě
i (Zdroj: Depositphotos)
Nezapomeňte na pečlivé odstranění plevelů

Pro kyprou půdu mezi rostlinami, které máte vysázeny například na trvalkových záhonech, využívejte mulč v podobě nadrobno nasekané trávy nebo dřevěné štěpky. Kolem ovocných stromů a keřů potom zjara rozházejte chlévský hnůj a mírně zapravte do půdy, dočkáte se bohaté úrody. Pokud se však chystáte na okopávání pomocí motyky, potom je zapotřebí pracovat jen do malé hloubky kolem 5 cm. Hlubší okopávka má za následek poškození kořenového balu rostlin. 

Publikováno: 7. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček