reklama

Stromy s nejkrásnějšími květy: Výlet do světa exotiky

Pokud mluvíme o krásných květech, většinou si představujeme květiny, ale i stromy umí vykvést do neobyčejné krásy, i když jen málokdy v našich zeměpisných šířkách. Vydejte se s námi na cestu kolem světa!

Zarděnice, korálovec

Erythrina

Vyskytují se v tropech a subtropech celého světa. Nacházejí se běžně i v nadmořských výškách kolem 1700 m i výše. Mnohé druhy jsou opadavé a právě v bezlistém stavu vykvétají nápadnými, krásnými květy. Z červeno-černých nebo hnědých semínek, která jsou jedovatá, domorodci vyrábějí šperky. Zpracovávají i lehké, ale málo trvanlivé dřevo, ze kterého vyrábí drobné nářadí. Zarděnice jsou pěstovány jako okrasné dřeviny, ale využití mají i v medicíně.

Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 2
Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 2 (Zdroj: pixabay.com)

Vlnovec

Ceiba

Jsou to malé, ale i velmi mohutné stromy (5–20 m), rozšířené v tropické části Ameriky – největší počet druhů najdete v Brazílii, ale i v rovníkové Africe. Zavlečen byl i do jižní a jihovýchodní Asie. Rod zahrnuje 17 druhů. Nejvyšším druhem je vlnovec pětimužný, dorůstající dokonce až do výšky více než 50 m. Vlnovec je zdrojem rostlinných vláken, známých pod názvem kapok. Využívají se především jako izolační materiál.

Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 3
Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 3 (Zdroj: pixabay.com)

Žakaranda

Jacaranda

Žakaranda sice pochází z Jižní Ameriky, ale její krásu snad lze obdivovat na všech kontinentech světa. Tento rod zahrnuje 50 druhu stromů a keřů. Nejoblíbenější je žakaranda mimózolistá, mimořádně oblíbený parkový strom, který se vysazuje v subtropickém klimatu velmi často. Je zajímavé, že barvu květů žakarand ovlivňuje kyselost půdy. Na kyselém podloží jsou růžovější, na zásaditém více do modra. Žakarandu můžete potkat i ve sklenících českých botanických zahrad.

Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 5
Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 5 (Zdroj: pixabay.com)

Tulipánový strom

Spathodea campanulata

Tento středně velký strom pochází z teplých lesů rovníkové Afriky. Vytváří velké kalichovité květy svítivě oranžové až červené barvy. Roste velmi rychle, snadno se množí a je velmi přizpůsobivý. Díky tomu se rozšířil napříč všemi kontinenty. Právě díky rychlému růstu je velmi oblíbený zahradními architekty, protože velmi brzy vykvétá.

Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 6
Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 6 (Zdroj: pixabay.com)

Štětkovec

Callistemon

Rostlinu, pěstovanou jako velký keř či malý strom, můžete potkat i u nás jako přenosnou rostlinu, kterou musíte na zimu schovat do bezmrazého interiéru. Ale štětkovec je opravdu velmi choulostivý, nesnáší průvan. Pozor i na způsob zálivky. Ta by měla být v zimním období velmi střídmá, naopak během vegetace poměrně bohatá. Pochází ze severovýchodní Austrálie. Botanicky je blízce příbuzný myrtě, jeho listy také příjemně voní.

Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 1
Stromy s nejkrásnějšími květy: Exotická krása rozkvetlých stromů 1 (Zdroj: pixabay.com)

Publikováno: 28. 7. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce