reklama

Jak správně pěstovat bylinky, aby se jim u nás líbilo?

Bylinky jsou nejčastěji pěstované rostliny. Jejich využití je široké, kuchyni si bez nich nedokážeme představit. Často si kupujeme již vzrostlé bylinky v supermarketech. Jsou krásně narostlé a vypadají velmi zdravě. Postavíme je na kuchyňskou linku a za několik dní zjistíme, že už tak zdravě nevypadají, a dokonce často usychají nebo naopak plesniví. Je to dáno jejich substrátem, který je určený převážně pro převoz, je velmi lehký a většinou bez živin. Také květníky jsou velmi malé. To vše totiž ovlivňuje cenu zakoupené rostlinky.

i (Zdroj: Flower Lover)
Jak správně pěstovat bylinky, aby se jim u nás líbilo? (Zdroj: Flower Lover)

Jak se o zakoupené bylinky správně starat?

Ideální by tedy bylo bylinku přesadit. Pokud na to ale nemáte čas, prostor nebo energii, nabízíme vám jednoduché řešení v podobě chytrého samozavlažovacího květináče Cobble od Flower Lover, který byl speciálně vyvinut pro bylinky. Stačí do pěstební nádoby zavést hydratační knot a vložit bylinku do květináče. Místo občasného zalévání tak bude rostlina kontinuálně zavlažována podle svých potřeb. Vyhnete se tak jedné z nejčastějších chyb, tou je nepřiměřená zálivka. Bylinky vyžadují hodně vláhy, ale přílišná vlhkost může způsobit zahnívání kořenů. Do zálivky přidávejte organické kapalné hnojivo, které částečně nahradí živiny, které v substrátu chybí.

samozavlažovací květináč Cobble 14 anthracite
Květináče a truhlíky Cobble byly vyvinuty speciálně pro pěstování bylinek (Zdroj: Flower Lover)
samozavlažovací truhlík Cobble Trio steel blue
Detail skladby truhlíku Cobble (Zdroj: Flower Lover)

Pokud se rozhodnete bylinky přesadit, budete potřebovat kvalitní substrát

Pro přesazení zakoupených bylinek můžete použít Přírodní substrát pro bylinky od Rašelina Soběslav, který obsahuje pouze organická hnojiva, a navíc jeho složení podporuje rozvoj tříslovin, které mají velký vliv na výraznou chuť bylinek. Bylinky v nádobách jsou velmi náročné na živiny, proto při výsadbě doporučujeme použít ještě dlouhodobé organické hnojivo, ideální je prášek z trusu kalifornských žížal a červů rodu Tenebrio s názvem Vermihumin. Má velkou výživnou hodnotu a stačí 2-3 odměrky smíchat se substrátem. Také přesazené bylinky můžete umístit do květináče Cobble, abyste jim zajistili pravidelnou zálivku.

Vita Natura přírodní substrát pro bylinky
Přírodní substrát pro bylinky obsahuje pouze organická hnojiva (Zdroj: Rašelina Soběslav)
Vita Natura hnojivo Vermihumin
Vermihumin je velmi účinné dlouhodobé organické hnojivo (Zdroj: Rašelina Soběslav)

Pokud již bylinky máme delší dobu v květináči a chceme je oživit, je dobré použít speciální výluh z kopřivy, břízy a rašeliny, Kopřiva Plus. Ten působí jako přírodní stimulátor růstu a ještě rostlinky ochrání přírodní cestou před škůdci. Dá se aplikovat zálivkou nebo postřikem.

hnojivo kopriva plus
i (Zdroj: Rašelina Soběslav)
Kopřiva Plus působí jako stimulátor růstu a rostliny chrání před škůdci

Hodně pěstitelských úspěchů přeje Rašelina Soběslav a Flower Lover.

Publikováno: 13. 4. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce