reklama

Přesazujeme dračince krok za krokem

Dračince patři k oblíbeným pokojovým rostlinám, které pěstuje téměř každý z nás. Když už se dny prodlužují, měli bychom jim ulehčit život a provést přesazení, které vám ukážeme krok za krokem. Kromě toho, že přesazujeme kusy v květináčích, rozmnožit si můžeme i rostliny, které se objevují i mezi řezanými květinami.

i (Zdroj: Jaromír Malich)
Přesazujeme dračince krok za krokem (Zdroj: Jaromír Malich)

Pokud se vám díky přesazení a namnožení zvýší počet kusů rostlin, je zapotřebí pečlivě plánovat jejich umístění. Pro růst vybírejte místo v polostínu, kam vedle sebe umístěte klidně i dvě nebo tři rostliny, které by si ale neměly stínit. Namnožení přichází v úvahu například u dračinců s více kmínky, na nichž roste růžice listů. Pokud ji ostrými zahradnickými nůžkami ustřihnete u rozvětvení a spodní část potřete stimulátorem, za několik týdnů máte krásnou rostlinu s plně vyvinutými kořeny.

Potřebný materiál a pomůcky

  • substrát, který si připravíte smícháním kompostovky s kupovaným typem pro pokojové rostliny a přidáním písku
  • květináče s průměrem větším alespoň o 3 cm proti původním nádobám
  • nůžky pro zkrácení kořenů
  • vodu pro zálivku
2
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Připravte si na jedno místo rostliny a potřebné pomůcky i materiál

Přesazovaný dračinec nejprve mírně zalijte, a pak opatrně pomačkejte květináč, aby šla rostlina vyjmout i s celým kořenovým balem bez poškození.

Obrázek7a
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Často se setkáte s výrazně přerostlými kořeny

Ostrými nůžkami proveďte zakrácení dlouhých kořenů, které výrazně vyčnívají z původního balu. Nezastříhávejte je ale celé, protože byste rostlině mohli uškodit. V případě nutnosti ránu ošetřete živočišným uhlím, které působí jako účinná dezinfekce.

Obrázek7aa
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zastřižení kořenů je nutností

Do květináče, kam budete dračinec přesazovat, nasypte trochu namíchaného substrátu. Pokud jste časově zaneprázdnění a zaléváte většími dávkami vody, pak zvolte jako spodní výplň keramzit. Na spodní vrstvu umístěte rostlinu s balem a dosypte substrátem, ten přitlačte a rostlinu mírně zalijte. Přesah stěny květináče vůči substrátu by měly být zhruba 2 cm.

Obrázek3
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Nezapomeňte na přitlačení substrátu a mírnou zálivku

Pokud dostanete s řezanými květinami i dračinec, určitě jej nevyhazujte. Je to jedna z možností, jak si tyto nenáročné rostliny rozmnožit. Ve váze s vodou a výživou pro řezané rostliny velmi snadno zakoření.

Obrázek4
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Kusy, donesené s řezanými květinami nevyhazujte, krásně zakoření

Když už kořeny vyrostou, vyjměte rostlinu z vázy. Zkontrolujte její stav a mírně zastřihněte kořenový systém.

Obrázek5
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Zastřižené kořeny před zasazením

Pak jej zasaďte do substrátu, přičemž dbejte, aby všechny kořeny byly řádně v zemi. Stejně tak jako u přesazování, i zde naplňte květináč substrátem do úrovně 2 cm pod okraj, přitlačte a zalijte.

8
i (Zdroj: Jaromír Malich)
K plnění květináče substrátem bez nepořádku využijte třeba kelímek

A je hotovo. Po přesazení začněte s přihnojováním po dvou týdnech, kusům ve váze pravidelně měňte vodu za novou a přidávejte výživu.

9
i (Zdroj: Jaromír Malich)
Přesazené rostliny společně

Publikováno: 8. 4. 2021, Autor: Jaromír Malich, Profil autora: Jaromír Malich