reklama

Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit

Je jasné, že alergie na pyl postiženého od zahradničení spolehlivě odradí. Přesto se však dají nalézt kvetoucí rostliny, u nichž je riziko vyvolání záchvatu menší nebo úplně minimální.

Je třeba vybírat květiny, které mají pylu málo anebo vůbec žádný. Vhodné jsou zejména ty, které opyluje hmyz, jejich pyl totiž nelétá vzduchem a zrna jsou větší a těžší. Květiny, které obsahují malé množství pylu, mívají zároveň plnější květy.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Hledíky jsou pro alergiky ideální balkonovou rostlinou. Pyl je v nich ukryt hluboko v květu, takže je téměř neohrožuje. Jejich pěstování je jednoduché a jsou k dispozici v nesčetných barevných variantách. Postačí jim klasická zahradní zemina, slunečné stanoviště a dostatečná zálivka. Jednou za pár týdnů je můžete přihnojit vermikompostem. Když budete pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství, pokvetou po celé léto. Zaštípnutím středového výhonu se hledíky navíc krásně rozvětví.

Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit 2
Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit 2 (Zdroj: Smart Press)

Lobelka drobná (Lobelia erinus)

Lobelka velmi bohatě kvete drobnými modrými nebo fialovými kvítky. Zasaďte ji do běžné zahradní zeminy a v době květu ji přihnojujte vermikompostem. Vyhovuje jí slunné, ale i lehce přistíněné stanoviště.

Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit 4
Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit 4 (Zdroj: Smart Press)

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie velkolistá má ráda přistínění, rozhodně ne sluneční úpal. Půda by se měla udržovat vlhká a je dobré zalévat měkkou vodou, zejména pokud chcete hortenzie modře kvetoucí. Barva květů totiž do určité míry závisí na půdní reakci. Kyselejší půda (pH 3,5 až 4,2) způsobuje modrání květů, neutrální zase zrůžovění a obsah vápníku v tvrdé vodě mění barvu na růžovou. Hortenzie se dá zapěstovat do tvaru stromku. Přezimuje od listopadu do února, nejlépe v chladné, tmavé a suché místnosti. Občas ji příhnojte vermikompostem.

Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit 3
Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit 3 (Zdroj: Smart Press)

Prima tip

Jak na to, aby hortenzie měnila barvu

Razantní změnu lze provést jen u růžově kvetoucí odrůdy, u původně bílých květů dosáhnete jen lehkých odstínů. Modré květy získáte, pokud rostlinu přesadíte do co nejkyselejší zeminy (pH by se mělo pohybovat od 3,5 do 4,5). Je nutné také zajistit dostatek volných iontů hliníku, proto se přidává kamenec amonohlinitý (4 kg na 1 m3 zeminy). Některé druhy budou modrat ochotněji, jiné hůře, ale za pokus to stojí.

Text pochází z knihy Zahrádka v květináči - Pro váš balkon i okenní parapet (nakladatelství Smart Press), autorkou je Anita Blahušová

kniha 1
kniha 1 (Zdroj: Smart Press)

Že bydlíte v bytě a nemáte zahradu? K vytvoření minizahrádky vám postačí balkon nebo okenní parapet! Kniha Zahrádka v květináči Anity Blahušové vám poradí na co si dát pozor, než začnete s pěstováním, pomůže vám vybrat správné nádoby, nářadí a také rostliny vhodné právě pro váš domov. Krok za krokem s vámi rostliny zasadí, zbývá už jen zvolit si ten pravý typ zahrádky. Ze 37 inspirativních minizahrádek si budete moci vybrat tu, která se hodí do vašeho bytu i k vašemu naturelu – toužíte po vlastní zelenině či bylinkách, po rozkvetlé louce nebo po květináči pro vaše nejmenší, jste alergik, máte rád květiny, ale jste tak trochu lenoch? Všechny popisované a vyobrazené rostliny a jejich kombinace patří mezi ty nejsnadnější k pěstování a jsou pečlivě vybrané tak, aby založení minizahrádky zvládl i naprostý začátečník. Kniha obsahuje i praktické a tvůrčí tipy a triky, které jistě ocení i letití zahrádkáři.

Publikováno: 1. 8. 2017, Autor: Redakce , Profil autora: Redakce