reklama

Jak pěstovat na balkoně květiny, i když se vám v tom alergie snaží zabránit

Je jasné, že alergie na pyl postiženého od zahradničení spolehlivě odradí. Přesto se však dají nalézt kvetoucí rostliny, u nichž je riziko vyvolání záchvatu menší nebo úplně minimální.

i (Zdroj: Smart Press)
Ani alergici se nemusejí vzdát pěstování květin na balkoně (Zdroj: Smart Press)

Je třeba vybírat květiny, které mají pylu málo anebo vůbec žádný. Vhodné jsou zejména ty, které opyluje hmyz, jejich pyl totiž nelétá vzduchem a zrna jsou větší a těžší. Květiny, které obsahují malé množství pylu, mívají zároveň plnější květy.

Hledík větší (Antirrhinum majus)

Hledíky jsou pro alergiky ideální balkonovou rostlinou. Pyl je v nich ukryt hluboko v květu, takže je téměř neohrožuje. Jejich pěstování je jednoduché a jsou k dispozici v nesčetných barevných variantách. Postačí jim klasická zahradní zemina, slunečné stanoviště a dostatečná zálivka. Jednou za pár týdnů je můžete přihnojit vermikompostem. Když budete pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství, pokvetou po celé léto. Zaštípnutím středového výhonu se hledíky navíc krásně rozvětví.

Hledík má pyl uložený hluboko v květu
i (Zdroj: Smart Press)
Hledík má pyl uložený hluboko v květu

Lobelka drobná (Lobelia erinus)

Lobelka velmi bohatě kvete drobnými modrými nebo fialovými kvítky. Zasaďte ji do běžné zahradní zeminy a v době květu ji přihnojujte vermikompostem. Vyhovuje jí slunné, ale i lehce přistíněné stanoviště.

Lobelka vykvétá modrými drobnými kvítky
i (Zdroj: Smart Press)
Lobelka vykvétá modrými drobnými kvítky

Hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla)

Hortenzie velkolistá má ráda přistínění, rozhodně ne sluneční úpal. Půda by se měla udržovat vlhká a je dobré zalévat měkkou vodou, zejména pokud chcete hortenzie modře kvetoucí. Barva květů totiž do určité míry závisí na půdní reakci. Kyselejší půda (pH 3,5 až 4,2) způsobuje modrání květů, neutrální zase zrůžovění a obsah vápníku v tvrdé vodě mění barvu na růžovou. Hortenzie se dá zapěstovat do tvaru stromku. Přezimuje od listopadu do února, nejlépe v chladné, tmavé a suché místnosti. Občas ji přihnojte vermikompostem.

Barva květu hortenzie závisí na pH půdy
i (Zdroj: Smart Press)
Barva květu hortenzie závisí na pH půdy

Tip:

Jak na to, aby hortenzie měnila barvu

Razantní změnu lze provést jen u růžově kvetoucí odrůdy, u původně bílých květů dosáhnete jen lehkých odstínů. Modré květy získáte, pokud rostlinu přesadíte do co nejkyselejší zeminy (pH by se mělo pohybovat od 3,5 do 4,5). Je nutné také zajistit dostatek volných iontů hliníku, proto se přidává kamenec amonohlinitý (4 kg na 1 m3 zeminy). Některé druhy budou modrat ochotněji, jiné hůře, ale za pokus to stojí.

Zdroj informací: Anita Blahušová: Zahrádka v květináči

Publikováno: 11. 3. 2023, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce