reklama

Vymazlené pelargonie aneb Bez muškátů by české léto nebylo létem

I přes veškeré novinky mezi kvetoucími letničkami a trvalkami na trhu se největší oblibě mezi našinci těší právě pelargonie neboli muškáty. Jak zajistit, aby i ty vaše rostliny byly hustě obsypané květy? Tady je několik praktický rad.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Pelargonie jsou trvalky. Mnozí je proto často nechávají přezimovat někde v chladu, aby je na jaře s náležitou péčí opět připravili na novou sezonu. Ukazuje se však, že mnohem lépe prosperují rostliny vypěstované z řízků dovezených z jihu. Proto stále více lidí pěstuje muškáty jako letničky. Za ta léta, co se u nás muškáty pěstují, bylo vyšlechtěno mnoho nových odrůd, které mají odolnější stavbu těla, efektnější, kompaktnější květ, netrpí tolik na lámání větrem a vyvracení. 

Pelargonie neboli muškáty

Muškáty se zpravidla prodávají ve čtyřech základních druzích: převislé, vzpřímené, polopřevislé a velkokvěté. Podle zahradníka Jakuba Urnera patří k nejprodávanějším kultivary převislé pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum) a venkovská klasika – pelargonie páskatá (Pelargonium zonale), tvořící nápadná kulovitá květenství. Spektrum barev muškátů je široké, od stále nejoblíbenější klasické červené barvy přes různé odstíny růžové a květy s červeným okem po sytě červené až po fialové a bílé.

Dají se pořídit v různých barvách
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Dají se pořídit v různých barvách

Jak vybrat sazenice

Musí být silná, s temně zelenými listy a bohatým kořenovým balem. Pelargonie vysazujeme do dostatečně hluboké nádoby s otvory na odtok přebytečné vody. V převlhčeném substrátu rostliny zahnívají. Sazenice umisťujte do nádob v dostatečné vzdálenosti od sebe a ihned po výsadbě je zalijte. Nádobu s muškáty umístěte na světlé a slunné stanoviště, nejvhodnější je jižní strana. Substrát udržujte stále vlhký. Krátkodobé vyschnutí není na závadu. Zalévejte ráno nebo navečer přímo ke kořenům.

Pěstování pelargonií je snadné
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Pěstování pelargonií je snadné

Tip:

Prima DOMA Box - MUŠKÁTY

Zažijte na vlastní kůži ten krásný pocit, když si semínka muškátů zasadíte, zaléváte je a ony pak rozkvetou krásnými růžovými, bílými nebo červenými barvami. Když kvetou jako blázen. Takový pocit je k nezaplacení.

Přihnojování

Muškátům svědčí pravidelné přihnojování. Jednou za 14 dní jim dopřejte hnojivou zálivkou s nejvyšším obsahem živin a mikroprvků. Hojnost květů pak můžete ještě podpořit aktivátorem kvetení a také pravidelným odstraňováním odkvetlých květů.

Choroby a škůdci

Co se chorob muškátů týče, k nejčastějším patří takzvaná muškátová plíseň šedá, která na listech vytváří drobné tvrdé černé hrudky. Napadené rostliny je potřeba včas vyčistit, snížit zálivku a postříkat měďnatými přípravky. Další častější chorobou muškátů je „korkovitost“. Tu nejčastěji způsobuje zalévání studenou vodou nebo přemokřená půda. Proto se mají rostliny zalévat výhradně jen odstátou vodou a nepřelévat.

Při správné péči ohromí záplavou květů
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Při správné péči ohromí záplavou květů

K nejčastějším škůdcům na muškátech patří mšice a molice. Proti jejich výskytu můžete bojovat i zcela ekologickými přípravky, které jsou běžně k dostání. Takové nejen škůdce zahubí, zároveň způsobí, že ošetřené rostliny novým škůdcům nebudou chutnat. Postřik se aplikuje i z rubu listů, kde se škůdci především vyskytují!

Co možná nevíte

Rostliny rodu pelargonie bývají pěstovány také jako léčivo nebo odpuzovač hmyzu či se využívají ve voňavkářství nebo jako barvířská rostlina.

Zdroj informací: autorka článku

Publikováno: 12. 3. 2023, Autor: Zuzana Schneidewind, Profil autora: Zuzana Schneidewind