reklama

Ekonomicky, ekologicky i stylově využívejte dešťovou vodu v zahradě

Zejména s nastávajícím létem je potřeba přemýšlet o tom, jaký zdroj využít k zalévání zahrady. A pokud ještě nemáte nádoby na zachytávání dešťové vody, je načase si je pro tento účel pořídit.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ekonomicky, ekologicky i stylově využívejte dešťovou vodu v zahradě (Zdroj: Prima DOMA)

Proč dešťovou vodu využívat?

Za prvé je to vaše povinnost ze zákona. Musíte mít nádrže na jímání dešťové vody.

Za druhé je to pro vás výhodné z ekonomického hlediska. Nespotřebováváte placenou vodu z vodovodu, ani vodu ze studny, kde jí může být nedostatek.

A za třetí děláte dobře rostlinám. Dešťová voda je oproti vodě ze studny měkká, zejména pokojové rostliny vás za její používání budou milovat. Orchideje zalévané dešťovou vodou rády kvetou celý rok. A voda vyhřátá sluncem, která bude mít vyšší teplotu než ledová voda z kohoutku, udělá dobře všem rostlinám bez výjimky, zvláště v době vegetace.

Zalévání
i (Zdroj: Prima DOMA)
Zalévání patří k zahrádkářské rutině

Jaké nádoby na sběr dešťové vody zvolit?

Pokud stavíte, není nic jednoduššího než si do projektu přidat podzemní nádrže, ve kterých se bude dešťová voda shromažďovat a kterou následně pomocí čerpadla zase vyčerpáte tam, kde je potřeba. Použít se pak dá nejenom na zalévání zahrady, ale taky třeba ke splachování toalety, zkrátka všude tam, kde není potřeba pitná voda. Taková nádrž se dá samozřejmě zabudovat i v případě, že váš dům už stojí, jen je to možná trochu složitější.

Další, velmi jednoduchou možností je umístění nadzemních nádob - sudů a podobně. A nemusí jít o staré plechové, rezavé sudy, nebo klasické modré plastové, které všichni asi dobře známe. Nádoby na sběr vody jsou dnes už mnohem sofistikovanější a v některých případech těžko rozeznáte, zda jde o dřevěný sud, zídku, solitér z kamene nebo terakotovou amforu, kterou můžete i osadit květinami. Sáhnout můžete i po klasičtějších nádržích, hranatých či kulatých, v různých barvách, takže zapadnou do koncepce vaší zahrady a budou s ní i s domem ladit.

Liší se samozřejmě i ve svém objemu. Ten volte podle toho, na jak velkou plochu zahrady budete vodu využívat. Dalším hlediskem je velikost plochy odvodňované střechy a množství srážek v dané lokalitě, aby nádrže bezpečně pojaly spadanou vodu.  

Sudy
i (Zdroj: Prima DOMA)
I takové sudy můžete pořídit, ale co sáhnou po něčem vzhlednějším?

Další vybavení nádrží

Velmi praktické je umístění některých nádob na podstavcích. Vypouštěcí ventil je umístěn u dna, takže vám umožní vypustit z nádrže všechnu vodu. 

Určitě všem nádobám na dešťovou vodu opatřete víko, nebo je ze shora opatřete pletivem, které zachytí nečistoty v podobě listí, šišek, jehličí, ale také aby se tam neutopila zvířata. 

Nádrž
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nádoby na dešťovou vodu můžou vypadat sofistikovaně

Pokud tedy ještě nádoby na dešťovou vodu u domu nebo chalupy nemáte, je nejvyšší čas si je pořídit. Rostliny totiž i po zimě trpí suchem - půda je na povrchu zmrzlá a v hloubce vyschlá, proto zejména ovocné stromy s hlubokými kořeny uvítají jarní zálivku. Zmíněné designové, ale i klasické nádrže, kousky najdete u společnosti Meva-tec. Spolu s příslušenstvím využijete dešťovou vodu naplno a ušetříte přírodu i finance už teď.

Sud
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nádoby na dešťovou vodu mohou mít mnoho podob

Publikováno: 9. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová (text), Prima DOMA (foto), Profil autora: Lenka Tajbrová