reklama

Naučte se pečovat o ostružiníky

Pěstování ostružiníků je neprávem zanedbáváno, ačkoliv jejich plody mají vysoký obsah vitamínu A, minerálních látek i ovocných kyselin. Hodí se pro konzumaci zasyrova, k výrobě želé, sladkých moštů nebo dezertního vína. A proto vzhůru a jdeme pěstovat ostružiníky.

i (Zdroj: Depositphotos)
Naučte se pečovat o ostružiníky (Zdroj: Depositphotos)

Ostružiníky a péče o ně

Ostružiník (Rubus) je velmi velká popínavá, ale i vzpřímená rostlina z čeledi růžovitých. Jejich plody jsou známé jako ostružiny. Do této skupiny ostružiníků patří i maliník ostružiník, jehož plody jsou známé a chutné maliny. Tyto rostliny se vyskytují po celé zeměkouli s výjimkou Antarktidy. Jsou známy jako trnité, ale i beztrnné popínavky či vzpřímené vytrvalé byliny.

Ostružiny1
i (Zdroj: Depositphotos)
Plody obsahují vysoký podíl vitamínu A

Pěstování

Optimální dobou výsadby je březen - duben. Asi 10 dní před výsadbou vyhloubíme jamky, do kterých nasypeme speciální hnojivo na ostružiníky, obsahující výživové látky. Zeminu promísíme s prosátou kompostovou zeminou, drcenou kůrou, zahradnickým substrátem a bentonitem nebo kamennou moučkou. Půda musí být teplá a dostatečně vlhká. Měla by mít střední obsah živin a pH 6-7. Poloha by měla být chráněná před větrem. 

Sázení
i (Zdroj: Depositphotos)
Sazenice ostružin je potřeba sázet do předem připravené půdy

Jednoleté rostlinky sázíme tak, aby adventní kořenový pupen byl uložen cca 5 cm pod zem. Vzdálenost mezi sazenicemi aspoň 1 m. Po výsadbě zalijeme a půdu zakryjeme hrubou organickou hmotou. 

Odrůdy

Vzpřímené ostružiníky

Jako mrazuvzdorný ostružiník se osvědčila odrůda Wilsonův raný. Pěstuje se na drátěné nebo laťkové stěně podobně jako maliny. Ideální vzdálenost mezi rostlinami je 80 cm. Potřebuje dobře vyživenou půdu a bohatou vláhu.

Ostružiny2
i (Zdroj: Depositphotos)
Některé odrůdy ostružiníku nejsou mrazuvzdorné

Popínavé ostružiníky

Nejvíce je rozšířena odrůda Theodor Reimers (Himalaya) syn. Sandbrombeere. Produkuje velké, sladkokyselé aromatické plody, příjemné a znamenité chuti. Výhony dorůstají až do délky 8 m, mají pevné a ostré ostny a k pěstování je vyžadována kovová podpůrná stěna. V drsnějších podmínkách vymrzá, na zimu jej tedy zakrýváme pod zem. Hodí se do písčitých půd a suchých poloh.

Ostružiny4
i (Zdroj: Depositphotos)
Pěstování ostružiníků není náročné

Beztrnné ostružiníky

Jejich původní domovinou je Amerika. Popínavé odrůdy Thorless Evergreen (Blacki) jsou bujně rostoucí rostliny. Vyznačují se beztrnnými, stálezelenými výhony, bohatou násadou plodů, které jsou středně velké, mají trochu mdlou, sladkou a jemně aromatickou chuť. Plody jsou pevné a hodí se asi nejvíce ke dlouhodobějšímu skladování. Při péči o tyto ostružiníky se musíme vyvarovat jakémukoliv poranění kořenů, jinak se beztrnné ostružiníky "překlopí" do trnitých a začnou na nich narůstat ostnaté výhony. 

Ostružiny3
i (Zdroj: Depositphotos)
Oblíbené jsou hlavně beztrnné odrůdy

Další odrůdou je Thronfree, který roste ještě bujněji, ale dozrává později, spíše v měsících září a říjnu.

Obří plody pak slibují odrůdy Nessy a Jumbo.

Z kříženců mezi maliníkem a ostružiníkem vznikl bezpočet bujně rostoucích hybridních odrůd a druhů. Většina z nich ale není mrazuvzdorná. Jsou to např. odrůdy Loganberry s velkými červenými aromatickými, ale měkkými plody, Boysenberry, Laxtonberry nebo beztrnný Youngberry, který má vínově červené plody. 

Ostružiny5
i (Zdroj: Depositphotos)
Tři fáze dozrávání plodů

Publikováno: 11. 4. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová