reklama

Moje zbraně, jak zničit plevel: zastínění, opakované rytí, horká voda a sůl

Jako každého amatérského zahrádkáře, i mě trápí přemíra různých nekulturních rostlinek. A přestože jsem si u vás přečetla, že některý plevel může být i efektivní léčivkou (určitě bršlici vyzkouším na manželovi), nevidím ho na zahradě ráda a snažím se ho zbavit. Možná se moje postupy na to, jak zničit plevel, budou někomu z čtenářů hodit.

Jak zničit plevel?

Plevel bez světla nepřežije

Stejně jako jiné rostliny, potřebuje plevel k životu světlo, bez něj slábne a hyne. Přístupu světla zabrání nejlépe neprůsvitná textilní fólie, postupně vysévané tzv. zelené hnojení (lupina, svazenka, peluška, vikev, bob, hořčice…) nebo  silnější vrstva posekané trávy nebo shrabaného listí.

Rytí není nikdy dost

Po zrytí záhonu počkám, až plevel opět vyklíčí a pustím se do důkladného rytí ještě jednou. Zničí se tak rostlinky, které vzešly ze semen a výrazně se oslabí i vytrvalé druhy. Nejsnáze se totiž ničí mladý plevel, který má už více lístků, ale ještě nestačil zakořenit a nekvete.

Zkuste horkou vodu a sůl

Zalití rostlin horkou vodou ničí i houževnatý plevel. Někdy stačí jednou, jindy musím postup opakovat. Je to způsob výhodný především pro ničení porostu v dlažbě, na chodnících nebo okrajích záhonu. Sůl používám pouze občas a výhradně na chodník a spáry dlažby. V žádném případě tento postup nedělám na trávníku a záhonech. Zrnka soli rovnoměrně rozložím po celé listové ploše. Po zvlhnutí vytvoří sůl roztok, který listy popálí.

Publikováno: 4. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.