reklama

Boj s plevelem: Pomůže i obyčejná sůl

Zahrada je místem, kde si rádi užíváme krásu přírody a klidu, ale občas se do ní nechtěně dostane nepříjemný host – plevel. Jeho odstranění může být pro zahrádkáře výzvou, ale existuje mnoho způsobů, jak s ním bojovat. V tomto článku se podíváme na několik postupů, jak efektivně eliminovat plevel ze zahrady. Budeme zkoumat jak tradiční metody, které se osvědčily po celá staletí, tak i moderní přístupy, které využívají například sůl. Pojďme se společně podívat, jak můžeme udělat z naší zahrady ještě krásnější a plevelově čistější místo k relaxaci a odpočinku.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Plevel dokáže na zahrádce pěkně potrápit

Jak zničit plevel?

Plevel bez světla nepřežije

Stejně jako jiné rostliny, potřebuje plevel k životu světlo, bez něj slábne a hyne. Přístupu světla zabrání nejlépe neprůsvitná textilní fólie, postupně vysévané tzv. zelené hnojení (lupina, svazenka, peluška, vikev, bob, hořčice…) nebo  silnější vrstva posekané trávy nebo shrabaného listí.

Rytí není nikdy dost

Po zrytí záhonu počkám, až plevel opět vyklíčí a pustím se do důkladného rytí ještě jednou. Zničí se tak rostlinky, které vzešly ze semen a výrazně se oslabí i vytrvalé druhy. Nejsnáze se totiž ničí mladý plevel, který má už více lístků, ale ještě nestačil zakořenit a nekvete.

Manuální odstranění plevelu je tutovka
i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Manuální odstranění plevelu je tutovka

Zkuste horkou vodu a sůl

Zalití rostlin horkou vodou ničí i houževnatý plevel. Někdy stačí jednou, jindy musím postup opakovat. Je to způsob výhodný především pro ničení porostu v dlažbě, na chodnících nebo okrajích záhonu. Sůl používám pouze občas a výhradně na chodník a spáry dlažby. V žádném případě tento postup nedělám na trávníku a záhonech. Zrnka soli rovnoměrně rozložím po celé listové ploše. Po zvlhnutí vytvoří sůl roztok, který listy popálí.

Zdroj informací: prozeny.cz

Publikováno: 4. 4. 2024, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce