reklama

Netkané textilie a jejich využití v zahradě

Na zahradě a kolem domu mnoho z nás uvítá řešení jak ochránit rostliny a půdu před nepříznivými vlivy. Především jde o ochranu před nízkými teplotami, prorůstáním plevele nebo před ptactvem poškozujícím úrodu. Všechny tyto požadavky nám splní netkané textilie, které si vybereme v rozměru podle našich požadavků. Na následujících řádcích naleznete rady a tipy, jak s netkanou textilií pracovat a jak zajistit, aby i při opakovaném používání měla dlouhou životnost.

i (Zdroj: Depositphotos)
Netkaná textilie se dá využít pro různé potřeby v zahradě (Zdroj: Depositphotos)

Netkané textilie mají v zahradě skutečně široké využití. Můžete je používat celoročně, kdy první ochranu nabídnou již během zimy. Ochrana proti mrazům je důležitá především u vysoko rostoucích pnoucích rostlin, které mají slabé stonky a hrozí jim tak promrznutí. Netkanou textilii v zimě využijte například i v rámci svazování menších dřevin jako ochrany proti napadání sněhu a rozlámání větví.

Na jaře přichází ke slovu využití netkané textilie na více různých způsobů. Pokud chcete důsledně ochránit na záhoně a políčku rostoucí zeleninu nebo květiny, které jsou vůči mrazu citlivé, pak přikrytím těchto rostlin bílou netkanou textilií zabráníte vzniku škod, které pozdní příchod nízkých teplot může napáchat. Opravdu častým jevem při posledních přízemních mrazících je poškození rostoucí natě brambor přímrazkem, čemuž jde velmi efektivně zabránit právě překrytím plochy textilií.

Ochrana jahodníku netkanou textilií
i (Zdroj: Depositphotos)
Ochrana květů jahodníku před mrazem bílou textilií

V rámci výsadby jahod, bylinek nebo jiných rostlin zvolte pro změnu černou netkanou textilii, která pomáhá v zahřívání půdy slunečními paprsky, přitom ale nebrání v průniku kapek vláhy do půdy a usnadní život ve smyslu omezení růstu nežádoucích plevelů jako je například ptačinec žabinec, který se velmi hojně vyskytuje právě mezi řádky zeleniny či jahod v průběhu vegetačního období.

výsadba jahodníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Výsadba jahodníku s využitím černé textilie proti růstu plevele

Tím však využitelnost netkaných textilií nekončí. Spousta z vás tápe nad tím, jak zabránit drobným drozdovitým pěvcům, aby spořádali naši každoroční úrodu rybízu, borůvek a dalších drobných plodin, které rostou jako keře. Jejich obalením tak zabráníte nežádoucím návštěvám v těchto místech a ptáci zde nemohou uváznout, jako se to často stává u pletiv s menším průměrem ok.

Netkané textilie se vyrábí v různých rozměrech a základních dvou barevných provedeních. Bílá barva se používá přednostně pro ochranu proti mrazu a zakrytí rostlin, černou pak používejte hlavně jako prvek, který brání růstu plevelů a udržuje půdu v nakypřeném stavu po dlouhou dobu. Mnohokrát se však liší názory v postupu jak tuto textilii uklidit na zimu.

Netkaná textilie při výsadbě
i (Zdroj: Depositphotos)
Netkané textilie mají v zahradě široké využití

Základním prvkem údržby netkané textilie po jejím odstranění z pěstební plochy je důkladné očištění, ideálně proudem tekoucí vody, což dokonale očistí veškeré zbytky půdy. Následně ponechejte textilii několik hodin vyschnout, a pak jej složte a ukliďte na půdu, kde je chladno a sucho.

Publikováno: 21. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.