Cibuli zimní sečku (Allium fistulosum L.) není asi třeba více představovat. Její kouzlo objevili i zahrádkáři, zvláště ti z nás, kdo mají rádi mladé cibulky přes celý rok. Koncem léta nať klasické cibule ztrácí kvalitu a na podzim již ani není – a to je právě čas cibule sečky (v receptech bývá uváděna jako jarní cibulka). Navíc nemá tendenci k tvorbě rozšířených spodních částí cibulí, zůstává stále štíhlá tak, jak má správná cibulka na zeleno vypadat.
Cibuli sazečku můžete pěstovat celý rok
1. krok
Semínka vyséváme přímo na záhon. Hloubka setí je asi 2 cm, vzdálenost v řádku 2–3 cm a řádky by od sebe měly být 20–30 cm. Postupnými výsevy v 10denních intervalech si zajistíme čerstvou cibulovou nať po celou dobu vegetace. Ze semínek si můžeme i předpěstovat sazenice a vysazovat.
2. krok
Po výsevu je nutné zabezpečit vláhu, aby rostliny začaly rychle růst. Do podzimu by měla narůst cibulka přibližně o šíři tužky. Záhon pravidelně odplevelujeme. Cibule vyžaduje slunné a vzdušné stanoviště, ale ne přímé sluneční světlo. Půda by měla být lehká, propustná, dobře zpracovaná s dostatečnou dávkou živin. Cibule potřebuje pravidelnou závlahu, stačí jí ovšem menší dávky vody.
Odrůdy pro pěstování cibule sazečky
Kaj je poloraná odrůda s mohutnou natí určená na celoroční pěstování. Vybělená část stonku je velmi dlouhá, 10 až 12 cm. Tmavé olistění a ostrý kontrast s vyběleným stonkem je velmi atraktivní. Pokud ji pěstujeme ze sadby a mladou sazenici zasadíme hlouběji podobně jako pór, je vybělená část ještě delší.
Už zavedená odrůda Gerda je raná odrůda s vegetační dobou přibližně 70 dní od výsevu se středně zeleným listem. Vybělená část stonku je dlouhá 8 až 10 cm. Velmi dobře snáší nízké, ale na druhé straně i vysoké teploty. Je proto ideální odrůdou pro celoroční pěstování. Využívá se celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule.
Prima tip: sečka je plná vitaminu C
Oproti cibuli kuchyňské má sečka v nati až dvakrát vyšší obsah vitaminu C. Využívá se celoročně k řezu natě a jako velmi raná lahůdková cibule, vhodná na svazkování. Drobně nakrájené silné duté stvoly se přidávají do pokrmů podobně jako pažitka, používá se do polévek, omáček, k rožněným masům, do vaječných pomazánek, salátů, na pizzu. Uplatňuje se zejména v kuchyních asijských zemí, kde je velmi rozšířená. I proto se anglicky nazývá „Japanese bunching onion“ – japonská svazková cibulka.
Zdroj: SEMO, www.nzip.cz
Publikováno: 14. 9. 2018, Autor: Jan Prášil, Profil autora: Jan Prášil