reklama

Ušetřete si námahu, pořiďte si robotickou sekačku

Zahrada není jen samá dřina. Je vaším snem krásně rostlý hustý trávník? Takový trávník ovšem vyžaduje spoustu péče. Musíte jej hnojit, zavlažovat, a především pravidelně sekat. Sekání už nemusí být vaší noční můrou, když si pořídíte šikovného pomocníka v podobě robotické sekačky, která obstará celý proces sama.

i (Zdroj: Depositphotos)
Můžete mít trávník snů bez větší námahy (Zdroj: Depositphotos)

Někdo sice chápe pravidelné sečení trávníku klasickou sekačkou jako jistou formu relaxace, jestliže ale počasí dopřává trávníku dostatek vláhy a slunce, z relaxace se může stát velmi namáhavá práce. Trávník je někdy přerostlý už po jednom týdnu a ne vždy se nám chce v polovině týdne po pracovním dni jezdit po zahradě se sekačkou. Jakmile ovšem trávník zanedbáte a necháte jej přerůst, je jeho posečení obtížné, a i samotný trávník tím trpí. 

Základní výhodou robotické sekačky je, že může sekat trávník i několikrát týdně a práce ji neomrzí. Díky své nízké hlučnosti se může do práce pustit v kteroukoli denní i noční hodinu. „Když prší, sekačka sama sečení odloží na později. Sama přeruší práci, když je akumulátor vybitý, dojede na nabíječku a po nabití práci dokončí. Správně nastavená robotická sekačka si na zahradě prostě žije vlastním životem. Jediné, co pro ni musíte udělat, je umístit na vhodné místo nabíjecí stanici, na které bude ´bydlet´, a vymezit jí pracovní prostor. Ten je ohraničen tenkým kabelem připojeným k nabíjecí stanici. Kabel natáhnete po obvodu pracovního prostoru a připevníte jej pomocí kolíků k zemi. Chcete-li mít jistotu, že se kabel nepoškodí a nebude překážet, můžete jej ukrýt těsně pod zem. Sekačka jej nepřejede, vždy se bude pohybovat jen v tomto vymezeném prostoru a díky kabelu také vždy spolehlivě trefí k nabíjecí stanici. Natažení kabelu sice věnujete přibližně jedno odpoledne, ale robot vám za to ušetří hodiny a hodiny práce po zbytek roku,“ říká Jan Kovačka, majitel sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.

Robotická sekačka
Robotická sekačka HECHT 5600 je vhodná pro plochy do cca 500 m² (Zdroj: HECHT)
Robotická sekačka
Robotická sekačka HECHT 5601 je vhodná pro plochy do cca 800 m² (Zdroj: HECHT)

Jelikož sekačka může sekat trávník i několikrát týdně, bude z něho odsekávat vždy jen zlomek jeho výšky. Trávník proto netrpí tak jako při nepravidelném sečení běžnou sekačkou. Robotická sekačka zároveň při sečení vytváří z posečené trávy drobný mulč, který zapraví do travních drnů. Cenné živiny se tak vrací do půdy jako organické hnojivo. „Kdo měl někdy možnost porovnat trávník, o který se stará robot, s trávníkem, který je sečen klasickou sekačkou, jistě potvrdí, že trávník sečený robotickou sekačkou je svěžejší, hustější a lépe prospívá,“ uzavírá Jan Kovačka.

Publikováno: 22. 4. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce