Statisticky je srpen (po červenci) druhým nejteplejším měsícem a přibližně v každém třetím roce z deseti je dokonce tím nejteplejším. Je to období výrazných klimatických změn. Zatímco počátek srpna bývá zpravidla pravým vrcholem léta, na konci již lze zaznamenat citelný pokles teplot signalizující přechod léta v blížící se podzim. Podívejte se na srpen v lidové meteorologii.

Anenské léto
Oproti předchozím dvěma měsícům bývá srpen výrazně méně deštivý. Do prvých srpnových dnů přecházívá z července vůbec nejteplejší část roku, kterou naši předci nazvali Anenské léto.
Petrské deště
Potom však bývá Anenské léto vystřídáno s pravděpodobnosti necelých 60 % poslední deštivou vlnou evropského letního monzunu, která je v lidové meteorologii označována jako petrské deště. Tímto obdobím je obvykle také ukončen čas největších letních přívalových srážek.

Bartolomějské léto
Na počátku druhé srpnové dekády jsou s pravděpodobností okolo 65 % petrské deště vystřídány obdobím zvaným Bartolomějské léto (sv. Bartoloměje 24. srpna), které zpravidla trvá až do poloviny poslední srpnové dekády. Typické pro toto období jsou časté a velmi výrazné výkyvy teplot, horké dny se rychle střídají s výrazným ochlazením. Neméně typické jsou i dosti intenzivní bouřky a krupobití, pro které se v lidové meteorologii vžil rovněž název Bartolomějské.
Augustinské léto
Na konci srpna v lidové meteorologii přicházívá s pravděpodobností rovněž zhruba 60 % tzv. Augustinské léto (sv. Augustin 28. srpna), které s sebou přinášívá jedno z posledních výrazných oteplení odcházejícího léta. Ale někdy je v posledních srpnových dnech příliv teplého vzduchu přerušen a nahrazen znatelně chladnějším prouděním typickým pro tzv. jilské ochlazení, kterým osmý měsíc předává už vládu měsíci září.
Zdroj informací: autor článku
Publikováno: 7. 8. 2023, Autor: Jaroslav Beran, Profil autora: Jaroslav Beran