reklama

Jak na plevel? Jděte na něj chytře

Plevel je všudypřítomný a boj s ním nikdy neskončí. Zejména v na jaře a v létě, kdy je teplo, roste plevel jako o závod. Stačí týden a čistý záhonek se zase vesele zelená klíčícími rostlinkami plevelů. Neustálé pletí není zrovna zábavná práce a zejména pokud je vaše zahrada větší, budete mít o program postaráno.

i (Zdroj: Depositphotos)
Nedejte plevelům šanci (Zdroj: Depositphotos)

Nepříjemnému zaplevelování se nedá zcela zabránit, ale jistě se dá omezit. Plevel se na větších plochách a tam, kde je jeho odstranění jen velmi pracné, likviduje chemicky. Jde-li nám o šetrný a ekologičtější přístup, volíme i šetrné přípravky. Mezi ty patří herbicidy, které účinkují pouze na zelenou plochu listů, při kontaktu s půdou ale svoji účinnost ztrácí, tzn., jed nezamořuje pozemek. Z listů se herbicid pomocí cévního systému rostlin dostane do celého těla a do kořenů, kdy rostlina hyne. Použití takového herbicidu má svoje opodstatnění, například pokud plevel vyrůstá mezi dlažbou, v těžko přístupných spárách nebo ve velkých plochách. Často se chemicky odplevelují meziřádky v sadech a vinicích

V okrasné a zelinářské zahradě je ale lepší se chemii vyhnout. Už jen z toho důvodu, že neopatrná aplikace může zničit přesně to, co má na záhonku zůstat. V místech, kde hrozí zasažení i kulturní rostliny, se vyhněte aplikaci postřikem, vždy volte ruční způsob štětcem, kdy se potřou jen listy plevelné rostliny. Herbicid nalijte do malé skleničky a dbejte na to, aby při aplikaci na list tekutina neskapávala okolo. Není také potřeba namáčet celou zelenou plochu, stačí potřít jen několik listů.

Okopávání
i (Zdroj: Depositphotos)
Pravidelné pletí zeleniny omezí růst plevelu a jejich vysemenění

Pokud se vám zdá, že po aplikaci herbicidu nic neděje, vyčkejte. Teprve po několika dnech začnou rostliny žloutnout a odumírat a nemá smysl aplikaci provádět opakovaně. Plevele odstraňte z pozemku poté, až zcela seschnou. Aby efekt byl co největší, nikdy herbicid nenanášejte za vlhka nebo deštivého počasí. Stejně tak se vyhněte větru, který jemné kapky snadno přenese tam, kde je nepotřebujete. V případě ručního pletí existuje několik mechanismů jak jeho efekt co nejvíce udržet.

Zaprvé musíme počítat s tím, že jakákoliv plocha půdy, která je vystavena slunci a vodě je pro semena plevelů téměř předurčena. Proto všechna místa, která nepotřebují pravidelné okopávání, držíme pokud možno pod vrstvou mulče. Tato místa najdeme např. ve výsadbě dřevin nebo trvalek.

Zvlášť u mladé výsadby, kdy není porost zcela zapojen, by měl být mulč samozřejmostí. Klademe jej na dobře odplevelený a prokypřený pozemek alespoň ve vrstvě 10 cm. Mulč nemusí být jen kůra, která je sice krásná ale i dosti drahá. Na větší plochy se vyplatí použít štěpky, které snadno získáte zpracováním větví získaných při řezu dřevin. Štěpky jsou levné a mezi keři poslouží stejně jako kůra.

Mulč do záhonu
i (Zdroj: Depositphotos)
Mulčování zabrání růstu plevelů v okrasném záhonu

Možností je i oba materiály použít dohromady. Nejprve přijdou štěpky a na ně pohledová vrstva kůry. Pro podpoření účinku mulčování rozprostřete nejprve na povrch půdy černou netkanou textilii, která zcela zabrání prorůstání případných vytrvalých plevelů, které není možné zcela 100% vyplet při přípravě před mulčováním.

Mulčování zeleniny

Mulčovat můžeme i zeleninu. Za vhodný matriál považujeme slámu nebo posekanou trávu. V zeleninové zahradě nepoužíváme pod mulč vrstvu textilie. Mulčovat můžeme téměř všechnu zeleninu i drobné ovoce. Ideální je pro rajčata a jahody.

Záhon, sláma
i (Zdroj: Depositphotos)
V zeleninové zahradě lze mulčovat i slámou

Aby pletí vydrželo co nejdéle

Plejte vždy za slunného počasí a nikdy po vypletí hned nezalívejte. Nedostatečně vytažené plevele ve vlhku mohou opětovně zakořenit a obnovit svůj růst. Naopak suché prostředí a slunce spálí i naklíčená pro nás stěží viditelná semena. Nikdy neplejte bez použití plečky nebo motyčky. Ruční vytrhávání jde sice rychle, ale efekt je skoro nulový. Naprostá většina plevelů zůstává svými kořeny v zemi a v krátké době opět obrazí zelenými listy.

Plevel nenechte přerůst ani se vysemenit. Pokud plevelné rostliny přerostou, mohou velmi nepříznivě ovlivnit vzhled okolních kulturních rostlin. Ovíjivé druhy plevelů se rychle omotají a například takové křehké stonky letniček nereagují na takový atak nijak dobře. Při pletí větších plevelů navíc hrozí i mechanické poškození ostatních rostlin. Pokud necháme plevele vykvést a vysemenit, přiděláváme si tím akorát sami spoustu práce. Semena zrají velice rychle a stejně rychle I klíčí. Pokud pozemek nestíháte odplevelit před jeho květem, je lepší jej alespoň posekat, aby se květy odstranily.

Plevel u souseda je to samé jako u vás na zahradě

Dlouhodobý efekt pletí výrazně podpoří likvidace semenišť plevelů v našem dosahu. Zaplevelené okraje políčka musí zmizet stejně jako plevel lemující náš plot. Pokud se váš soused k pletí nemá, zkuste s ním promluvit. Při pěstování zeleniny nezapomínejte na černou netkanou textilii, mezi jahodami, okurkami a dýněmi představuje skutečné dobrodiní.

Publikováno: 18. 4. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková