reklama

Pokroucené a bizarně rostoucí dřeviny

Pokroucené dřeviny se hodí do předzahrádek, jako zahradní dominanta, mnohé se dají i velice dobře pěstovat v nádobách na terase nebo balkónu. Oproti barevnolistým a pestře kvetoucím rostlinám mají výhodu v tom, že jejich okrasná funkce je celoroční. Zajímavý tvar dřeviny vynikne v průběhu vegetační sezóny i v zimě. Zimní efekt se prohloubí zejména v případě opadavých dřevin.

i (Zdroj: Depositphotos)
Tvarovaný strom se stane ozdobou celé zahrady (Zdroj: Depositphotos)

Svůj zajímavý charakter růstu většinou získaly systematickou šlechtitelskou prací. Většinou se tedy jedná o kultivary základních druhů. Jejich nároky a podmínky pro pěstování se zpravidla také od původních druhů neliší. 

K těm nejzajímavějším zástupcům patří:

Vrba matsudova (Salix matsudana 'Tortuosa') vytváří menší stromek, který dorůstá výšky kolem 8 až 10 m. Může se pěstovat i jako keř tak, že ponecháme vyrůstat více kmenů. Větévky jsou jemné pokroucené se žlutou barvou kůry. Mají zčásti převislý charakter, který je zřetelný zejména u mladších výhonů. Také úzké zelené listy jsou lehce zvlněné. Stejně jako ostatní vrby tento druh preferuje slunné stanoviště.

Vrba je velmi dekorativní i v zimě a v předjaří, kdy její tvar nejlépe vynikne. Vrby velmi dobře snášejí řez, kterým se dají dobře udržet v libovolném tvaru a výšce. Každoroční řez před rašením listů podpoří růst mladých výhonů. Větve vrby představují i perfektní materiál pro aranžérské a dekorativní účely. Vrba je většinou dobře mrazuvzdorná, pro pěstování jsou nejlepší vlhčí, živné půdy. Ideálně se hodí k vodním plochám, kde nejlépe vynikne jako zajímavá solitéra. Za pozornost stojí i zlatolistý kultivar 'Tortuosa Aurea'

Vrba červenokřivolaká (Salix erythroflexuosa) je velmi podobná předchozímu druhu. Liší se tím, že její větve rostou více vzpřímeně a kůra má červenou barvu. S vrbou matsudovou se mohou i zajímavě kombinovat.

Vrba
i (Zdroj: Depositphotos)
Vrba červenokřivolaká

Smrk (Picea)

Smrky jsou vzrůstné jehličnaté dřeviny, které v našem klimatickém pásmu dobře rostou a jsou plně mrazuvzdorné. Naším domácím druhem je smrk obecný (Picea abies). Má rád vyšší vlhkost půdy a kyselé pH. Představuje ideální dřevinu i do horských a podhorských oblastí. Smrky jsou světlomilné dřeviny, pokud jsou pěstovány v husté výsadbě, ztrácí snadno spodní větve. Toho si často můžeme všimnout ve smrkových lesích. Velmi pěkným kultivarem smrku obecného je Picea abies 'Viminalis' neboli "hadí smrk“, který se od původního druhu liší převislým růstem větví. Oblíbeným smrkem úzkého až sloupovitého vzrůstu je kultivar Rothenhaus. Často se vysazuje do vřesovišť a skalek.

Smrk pichlavý (Picea pungens) je prvotřídní dřevinou i do městského prostředí, protože velice dobře snáší znečištěné ovzduší, poradí si s ním  lépe než smrk obecný. Je charakteristický svým sivým až stříbrným zbarvením jehlic, které jsou velmi tuhé a značně pichlavé. Mezi parádní kultivary s netradičním tvarem růstu patří Picea glauca 'Slenderina Pendula'. V okrasných zahradách se s ním setkáme poměrně často, mladé větve se hodí i pro výrobu podzimních věnců, vánočních svícnů a podobných dekorací.

Také líska obecná (Corylus avellana) má několik tvarově atraktivních kultivarů. Za pozornost stojí 'Contorta' s obloukovitě zprohýbanými větvičkami a 'Pendula', která se plazí nízko u země. Líska obecná je podobně jako smrk také naší domácí dřevinou, z toho pak vyplývají mnohé výhody. Dřevina je plně adaptovaná na naše klima a v zimě nevymrzá. Je nenáročná na půdu, roste ideálně na slunci, ale zvládne i lehký polostín. Půda může být i chudá, s podílem jílu.

Líska
i (Zdroj: Depositphotos)
Corylus avellana contorta

Akát (Robinia pseudoacacia 'Twisty Baby') je zatím poměrně málo rozšířený. Tento pokroucený kultivar akátu dorůstá výšky jen okolo 1,5-3 m. Roste vcelku pomalu a charakterově připomíná tvarovanou bonsai. Pokroucené má nejen větvičky, ale i řapíky listů. Listy jsou oproti základnímu druhu o něco menší. Akát je perfektní nenáročná dřevina. Snese i zcela suchou půdu a plné slunce. Vyvarujeme se pouze přemokřeného stanoviště.

Akát
i (Zdroj: Depositphotos)
Růžový akát

Uměle vytvořené "pokroucení“

Pokroucení či jinou změnu tvaru dřeviny můžeme vytvořit i cíleně. Nejlépe se k tomu hodí ohebné dřeviny, jako je líska nebo vrba. Příkladem může být i tradiční vrbová pomlázka, která ve vodě nebo ve vlhké půdě snadno zakoření. Po čas propletený kmen zmohutní a působí velmi zajímavě. Vrby se dají také tvarovat podél různých konstrukcí, můžeme vytvářet oblouky, tunely nebo bludiště. Dobře můžeme tvarovat i mladé březové pruty.

Publikováno: 24. 5. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková