reklama

Srdečník obecný posiluje srdce

Položte si ruku na střed hrudníku trochu vlevo a uslyšíte tlukot svého srdce. Ten tlukot je důkazem vaší existence. Příroda zná rostliny, které na činnost srdce blahodárně působí - k nim patří srdečník obecný (Leonurus cardiaca). Můžete si ho pěstovat na zahrádce, ale i v nádobě.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Srdečník obecný je bylinka vhodná při problémech se srdcem (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Jak srdečník na srdce působí?

Podle herbářů  nachází užití při srdeční arytmii jako tonikum na srdeční sval, který posiluje. Zároveň zklidňuje nervovou soustavu, snižuje tepovou frekvenci a krevní tlak, ředí krev. Ale má i řadu jiných účinků na organizmus jako antibiotické účinky a zlepšuje stav respiračních nemocí a záněty středního ucha,  harmonizuje menstruační cyklus, pomáhá při problémech s prostatou.

Odvar se může používat na kloktání ústní dutiny, posiluje zubní sklovinu.  Ale pozor! Podporuje děložní stahy, proto není vhodný pro těhotné.

Jak budete postupovat

Rostlinu můžete pěstovat ze semen nebo si koupit rovnou sazenici. Jedná se o trvalku, která obvykle dosahuje metrové výšky. Srdečník původně pochází z Asie a jihovýchodní Evropy, ze které se rozšířil prakticky do celého světa, možná i pro své fytoterapeutické možnosti. Lodyha je mírně chlupatá, s kalichovými světle modrofialovými květy, které jsou přisedlé a seskupené do přeslenů. Před zimou je dobré stvol srdečníku vystříhat až k zemi, aby na jaře vyrašily nové výhonky. 

Srdečník umístěte nejlépe na slunečné místo, vyberte mu hlinitou půdu, upřednostňuje neutrální PH zeminy, takže nepřekyselovat! Není náročný na zálivku, ale lépe se mu daří v zemině bohaté na živiny. Srdečník obecný se sbírá v době květu, od června do září nejlépe odpoledne – ustříhněte ho asi 20 cm nad zemí, je schopný ještě jednou během léta dorůst.

Bylinka upřednostňuje neutrální PH zeminy
i (Zdroj: Pixabay)
Bylinka upřednostňuje neutrální PH zeminy

Pro sklizeň si vyberte teplé slunné počasí.  Rozkvetlou nať hned po odstřižení začněte sušit. Nejlepším způsobem sušení, je vytvořit svazeček a zavěsit na provázku na místo, kde proudí vzduch. Ideální místo pro zavěšení je okno nebo dveře. Nebo můžete rostlinu rozprostřít na papír v jedné vrstvě. V tomto případě je výbornou pomůckou krabice třeba od bot, kterou vyložte pečícím papírem.

Rostlinu nemůžete dát na přímé slunce, spálila by se (zčernala), bezpečnější je sušení ve stínu. Většinou uschne do tří dnů. Sušit se dá i uměle, ale teplota by neměla přesáhnout 40 °C. Teprve po usušení rostlinu rozmělněte na menší kusy. Uchovávejte v uzavřené nádobě nebo v papírových sáčcích. Označte si, název rostliny a datum sběru. Po roce účinky rostliny ztrácí na své intenzitě.

Srdečník se dobře suší
i (Zdroj: Zdena Nováčková)
Srdečník se dobře suší

Ze sušené i čerstvé kvetoucí natě byliny se dá připravit čaj, macerát, vinný odvar nebo tinktura. Velmi prospěšné jsou i koupele, je dobré si přírodní koupele připravovat, když rostlinky pěstujete na zahrádce nebo na terase.

Můžeme použít také tinkturu
i (Zdroj: istock.com)
Můžeme použít také tinkturu

Tip:

Koupel pro zklidnění srdce   

Srdečník obecný smísíte se stejným množstvím máty peprné. Vezměte přibližně 200 g směsi, dejte do 1 litru vody a nechte do druhého dne. Před použitím směs asi 5 minut povařte, sejměte, nechte asi 10 minut odstát, potom sceďte a vlijte do připravené koupele. V lázni zůstaňte aspoň 15 minut. Koupel prospěje srdci a celkově zklidní organismus.

Zdroj informací: bylinkyprovsechny.cz

Publikováno: 24. 9. 2022, Autor: Zdena Nováčková, Profil autora: Zdena Nováčková