reklama

Důkladná péče o jahodník po zimě zajistí bohatou úrodu

Málokdo ze zahrádkářů nepěstuje na své zahradě jahodníky. A mít je můžete samozřejmě i v paneláku nebo na balkoně. Jak se o něj ale po zimě postarat, aby byla úroda bohatá? To si teď řekneme.

i (Zdroj: Depositphotos)
Jahody jsou jedním z nejzdravějších druhů ovoce (Zdroj: Depositphotos)

Jahody jsou jeden z nejzdravějších druhů ovoce. A na zahrádce se na jejich sklizeň můžete těšit velmi brzy. Plody nejenže jsou oblíbené kvůli své chuti, ale mají také mnoho příznivých účinků. Obsahují totiž vlákninu, hořčík, draslík, vápník a vitamin C, jehož množství je srovnatelné s citrusovými plody. Jahody mají také účinky antioxidační, protizánětlivé, pomáhají snižovat množství toho špatného cholesterolu a snižují riziko vzniku infarktu, dokonce se jim připisují i účinky protirakovinné.

Použít z nich můžete nejenom plody, ale také listy, ze kterých si uděláte čaj. Ten má adstringentní účinky (stahuje tělesné tkáně, takže účinkuje proti výtokům a krvácení), protizánětlivý a močopudný. Není to dost důvodů, proč se nepostarat o bohatou sklizeň? Po zimě si jahodníky zaslouží důkladnou péči. Odstraňte nejprve suché, odumřelé listy. Patří nejlépe na kompost. Mohou být zdrojem následné infekce, proto si na tom dejte opravdu záležet. 

Jahodník před úklidem
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nejprve odstraňte suché odumřelé listy

Po letošním sněhu budou jahody zřejmě přimáčknuté k zemi, proto je pořádně okopejte, aby se půda provzdušnila, prokypřila a jahody měly zase svůj prostor. Nezapomeňte také při tom odstranit veškerý plevel. Teď na začátku to bude nejjednodušší, můžete ho dobře podrýt a vybrat. Později se rozšíří a jahody nebudou prospívat. Vhodné je také v této chvíli zeminu přihnojit, použijte kravský nebo koňský hnůj, nebo sáhněte po granulovaném hnojivu, se kterým se bude snadněji pracovat.

Nejvýznamnější škůdce jahod je květopas jahodníkový. Tento brouček umí klást vajíčka do středu nerozvitých květů, ta nahlodává a poupata následně usychají. Účinný je postřik, ale aplikujte ho jedině ve chvíli, kdy jahodníky ještě nekvetou.

Postřik
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postřik aplikujte jedině ve chvíli, kdy jahodníky ještě nekvetou

Protože byla tato zima a mrazy větší, je možné, že některé rostlinky nesedí pevně v zemi. Ty potom důkladně přimáčkněte. Ale pouze natolik, aby nebyly hlouběji než srdéčko. Máte hotovo? Nezbývá než se těšit na sladkou úrodu.

Publikováno: 6. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.