reklama

Víte, na jaké něžné jarní květinky se můžeme těšit v dubnu?

Právě po zimě, kdy je krajina tak trochu pustá, vyniknou první kvítky na holé půdě o to víc. Pupeny stromů ještě nezačaly pukat a spousta trvalek se zatím jen nesměle hlásí prvními lístky. Jarní květiny jsou na záhoncích světlými, zářivými body, které nenechají nikoho bez povšimnutí.

i (Zdroj: Depositphotos)
V dubnu vykvétají další něžné květiny (Zdroj: Depositphotos)

Typické jarní druhy najdeme nejen na zahradě, ale i ve volné přírodě:

Prvosenka (Primula) – Právě pestré prvosenky začnou koncem zimy a počátkem jara ukazovat své květy. Nejznámějším druhem v naší přírodě je petrklíč (Primula veris). Velkou řadu druhů můžeme pěstovat i na zahradě. Prvosenky milují vlhčí místa, nejlépe v blízkosti nějaké vodní plochy. Současně s vyšší vlhkostí půdy jim i zcela vyhovuje vlhčí vzduch. Prvosenky vyžadují půdu s kyselejší reakcí, proto jim jejich místo na záhonku vylepšíme přídavkem rašeliny. Mezi velmi půvabné druhy patří P. denticulata, které má květy uspořádány v kulové hlávky.

Prvosenka jarní
i (Zdroj: Depositphotos)
Prvosenka jarní

Koniklec (Pulsatila alba) – půvabná květinka, nejčastěji pěstovaná ve skalkách. Skalka však není pro koniklec podmínkou a stejně dobře poroste i v trvalkovém záhonu. Rostlina tvoří trs, který se každoročně zvětšuje. Z prostředku trsu vyrůstají velké zvoncovité květy v barvě bílé, růžové a fialové. Celá rostlinka vypadá nadmíru zajímavě, protože kromě nádherných květů, je celá pokryta stříbřitými, jemně hedvábnými chlupy. S odstřižením stonků po odkvětu raději počkejte. Po odkvětu se totiž tvoří velmi zajímavá plodenství, která vypadají jako stříbrnošedé chlupaté kuličky. Koniklec nikdy ve stáří nepřesazujte, tvoří dlouhý kůlový kořen, který se snadno zlomí. Pokud k poškození kořene dojde, koniklec zřídkakdy celý zásah přežije.

Koniklec
i (Zdroj: Depositphotos)
Koniklec (pulsatila alba) ve skalce

Plicník (Pulmonaria officinalis) - Pokud máte rádi procházky lesem, možná znáte plicník právě z lesa. Drobná květinka s fialovorůžovými květy je celá plstnatá. Spolu s jaterníkem a sasankou tvoří první kvetoucí porosty lesa. Plicník se ale pěstuje i v zahradní kultuře. Celá rostlina je mohutnější, květy jsou větší a podobně jako pupkovec i jeho listy jsou po odkvětu pěkné po celé léto. Velmi zajímavé je i zbarvení listů. Oproti lesním plicníkům jsou totiž pěkně stříbřitě puntíkaté.

Jaterník podléška (Hepatica nobilis) ve volné přírodě jej najdeme na stejných lokalitách jako plicník. Tvoří trsy nádherně modrofialových květů. Trojlaločné listy vyrůstají později po odkvětu. Na zahradách pěstujeme kulturní druhy, které mají celou řadu barevných verzí.

Jaterník podléška
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Jaterník podléška

Orsej jarní (Ficaria verna) je velmi hojně rozšířenou květinkou, se kterou se můžeme setkat na mnoha různých biotopech. Vytváří lesklé zelené lístky a zářivé žluté květy. Z listů orseje  se v minulosti dokonce připravoval salát.

Orsej jarní
i (Zdroj: Daniela Dušková)
Orsej jarní

Typickými jarními květinkami, na které narazíme v lese je i sasanka hajní (Anemone nemorosa), na mezi zase najdeme voňavé trsy fialek (Viola odorata).

Sasanka hajní
Sasanka hajní (Zdroj: Daniela Dušková)
Violka vonná
Violka vonná (Zdroj: Daniela Dušková)

Cibuloviny:

Jako první na jaře prokouknou bledule a sněženky. Mnohdy kvetou ještě na sněhu. Později se přidávají krokusy, narcisky, botanické druhy tulipánů, modřence a ladoňky. Nízké druhy cibulovin by neměly chybět na žádné skalce. Vysazovat se samozřejmě mohou i jako doplňky výsadeb jehličnanů a keřových skupin. Některé druhy vypadají naprosto úžasně v trávníku. Pro takové použití se nejvíce hodí narcisy a krokusy.

Jaro v bytě:

Také do bytu přeneseme kousek jara. V zahradnictví zakoupíme nádherné pokojovky, které jsou s jarním obdobím velmi spjaty, a v podstatě je v jiné roční době budeme jen velmi obtížně shánět. K typickým představitelům těchto jarních krásek patří primule, starček, pantoflíček a zvonek.

Prvosenka (Primula)

Květy prvosenek hrají neuvěřitelnou škálou barev a odstínů. Některé mohou být i vícebarevné, nejčastěji s očkem, najdeme ale i polo či plnokvěté formy. Tento tradiční druh se jmenuje primulka bezlodyžná (Primula acualis) a pochází z Číny.

Primulky
i (Zdroj: Depositphotos)
Primulky patří k těm nejběžnějším a nejveselejším jarním květinkám. Hodí se do bytu na parapet i na balkon

Prvosenka bezlodyžná je na  péči nenáročná. Potřebuje dostatek světla a pravidelnou zálivku. Vzhledem k tomu že se jedná o vytrvalý druh, nemusíte ji po odkvětu vyhazovat. Dobře snáší i naše zimy a proto ji lze vysadit na záhon do zahrady. Díky své otužilosti ji ani po koupi nemusíte držet jen v bytě. Potěšit může na zápraží, na terase, za oknem. Nevystavujte ji jen přímému slunci a silnému větru, přeci jen se jedná o květinky předpěstované ve skleníku a  prudký přechod do příliš „drsných“ podmínek by jim neudělal dobře.

Pro pěstování primulek v bytě bude ideální chladnější, stanoviště u okna s teplotou v rozmezí 15–18 ° C. Primuli se nedaří v blízkosti ústředního topení a je lepší ji umístit do méně vytápěné místnosti. Primulky hnojíme 1× za 14 dní tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.

K dalším nádherným prvosenkám patří prvosenka nálevkovitá (Primula obconica), prvosenka žahavá (Primula malacoides) a Primula kewensis.

Pozor:

U citlivých jedinců mohou primule vyvolat alergickou reakci. Listové trichomy obsahují látku - primin, který je jedovatý a při styku s pokožkou může vyvolat kopřivku  nebo dokonce způsobit puchýřky.

Starček, cinerárie (Senecio cruentus) Cinerárie si v množství květů s prvosenkou v ničem nezadá. Květy jsou tvarem velmi podobné sedmikrásce, ne však barvou. Barevná škála se pohybuje ve studených tónech, bílé, růžové, fialové  modré. Běžné jsou i vícebarevné kombinace. Tato kráska je  o něco vyšší a robustnější než primulky a její domovinou jsou lesy Kanárských ostrovů a  Afrika. Její pěstební podmínky jsou zato primulkám velmi podobné, rovněž pro ni tedy zvolíme světlé stanoviště, bez přímého slunce. Velice dobré umístění je na východním či západním okně a pravidelný zálivkový režim, s tím že každé dva týdny přihnojíme tekutým hnojivem. Při dodržení pěstebních podmínek nám starček vydrží  kvést po dobu 4 - 6 týdnů, pozor dejte zejména na teploty nad 20 °C.

Starček
i (Zdroj: Depositphotos)
Starček má pěkný kompaktní tvar a kvete po dlouhou dobu. Má rád chladnější interiér

Stejně jako primule i cinerárie mohou sužovat mšice. Včas je ošetříme ochranným postřikem.

Pantoflíček, kalceolárie, dmuloret (Calceolaria darwinii, Calceolaria integrifolia) Tato zajímavá rostlina nese opravdu květy připomínající malé botičky - pantoflíčky. Jejich barva je nejčastěji jasně žlutá, ale může být i „tygrovaná“. Listy jsou  jemné, na dotek sametové. Je zhruba stejně velká jako cinerárie, pochází z Jižní Ameriky. Také ona dává přednost chladnému místu, vydatné zálivce a jasnému světlu. Ve velmi teplých místnostech shazuje květy a poupata. Miluje vlhký vzduch, ale vyvarujeme se smáčení listů a květů. Pozitivní vlastností tohoto druhu je velmi vzácný výskyt chorob a škůdců.

Pantoflíček
i (Zdroj: Depositphotos)
Pantoflíček (calceolaria) kvete výraznými odstíny červených a žlutých barev

Kalceolárie a starček patří mezi letničky, což znamená, že po období bohatého kvetení které trvá až 7 týdnů od jara až do léta, odumírá. Nemá tedy cenu se pokoušet o její delší pěstování.

Publikováno: 19. 4. 2021, Autor: Daniela Dušková, Profil autora: Daniela Dušková