reklama

Jak pečovat o okrasné dřeviny a traviny aby správně rostly

Na jaře je potřeba okrasné dřeviny a trávy prořezat stejně tak jako třeba ovocné stromy. Jen tak vám budou zase bohatě kvést. Podívejme se jak na takový zásah.

i (Zdroj: Depositphotos)
Na jaře je potřeba okrasné dřeviny prořezat stejně tak jako třeba ovocné stromy (Zdroj: Depositphotos)

Hortenzie

Bohatě kvetoucí rostliny, které vypadají velmi luxusně, je možné pěstovat v nádobách i v záhonech. Můžete pak sáhnout po variantě pnoucí, keřové nebo na kmínku. Kulatá či půlkulatá květenství můžou zdobit zahradu bíle, v různých odstínech fialové, růžové nebo modré barvě nebo v jejich kombinaci. Na trhu najdete i různé tvary květů, kterými se můžete kochat od jara až do podzimu v závislosti na ranosti dané odrůdy.

A barvu můžete dokonce ovlivnit - závisí na půdní reakci a některé odrůdy jsou vhodné k barvení, "modření“ - z růžové či bílé kyselejší půda vytvoří modrou barvu květů. Květy sytých barev, např. červené nebo růžové, zase potřebují slunné stanoviště, aby se opravdu vybarvily, jak mají.

Hortenzie
i (Zdroj: Depositphotos)
Hortenzie rozzáří svými květy každou zahradu

Aby vás hortenzie odměnila bohatými květenstvími, je potřeba ji na jaře správně ošetřit 

  • Odstraňte suché, polámané nebo poškozené výhony. 
Stříhání suchých větviček
i (Zdroj: Prima DOMA)
Suché květy ostříhejte v místě, kde raší
  • Odkvetlé květy ustřihněte, a to v místě, kde raší. Pokud byste vedli řez níže, rostlina nevykvete.
  • Nakonec ji přihnojte - použijte kombinované univerzální hnojivo nebo přímo speciální hnojivo na hortenzie, aby měla rostlina potřebné živiny.

Okrasné trávy

Nenáročné a velmi dekorativní okrasné trávy si na jaře také zaslouží vaší péči. Důležité u nich je nechat jejich úpravu až na jaro a nestříhat je na podzim. Do dutých stonků by se dostala voda a došlo by k jejich uhnití. A navíc byste se jejich ostříháním připravili o netradiční ozdobu zahrady na podzim a v zimě, kdy je přikryje sníh. Trsy se totiž na podzim zbaví květenství, ty jednoduše ostříhejte nad listy a ještě je můžete použít na aranžování. Trs potom rukama obejměte, lehce zatočte po směru hodinových ručiček a svažte provázkem nebo drátem zhruba ve dvou třetinách výšky. A máte zazimováno.

Na jaře potom postupujte takto:

  • Odstraňte provaz nebo drát, kterým jste trávu svázali.
  • Zakraťte nadzemní část zhruba deset centimetrů nad zemí - případně výše, abyste nepoškodili už rašící nové výhony.
Okrasné trávy
i (Zdroj: Depositphotos)
Nenáročné, ale krásné – to jsou okrasné trávy

Publikováno: 20. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová