reklama

Jak pečovat o okrasné dřeviny a traviny aby správně rostly

Na jaře je potřeba okrasné dřeviny a trávy prořezat stejně tak jako třeba ovocné stromy. Jen tak vám budou zase bohatě kvést. Podívejme se jak na takový zásah.

Na jaře je potřeba okrasné dřeviny prořezat stejně tak jako třeba ovocné stromy (Zdroj: Depositphotos)

Hortenzie

Bohatě kvetoucí rostliny, které vypadají velmi luxusně, je možné pěstovat v nádobách i v záhonech. Můžete pak sáhnout po variantě pnoucí, keřové nebo na kmínku. Kulatá či půlkulatá květenství můžou zdobit zahradu bíle, v různých odstínech fialové, růžové nebo modré barvě nebo v jejich kombinaci. Na trhu najdete i různé tvary květů, kterými se můžete kochat od jara až do podzimu v závislosti na ranosti dané odrůdy.

A barvu můžete dokonce ovlivnit - závisí na půdní reakci a některé odrůdy jsou vhodné k barvení, "modření“ - z růžové či bílé kyselejší půda vytvoří modrou barvu květů. Květy sytých barev, např. červené nebo růžové, zase potřebují slunné stanoviště, aby se opravdu vybarvily, jak mají.

Hortenzie
Hortenzie rozzáří svými květy každou zahradu (Zdroj: Depositphotos)

Aby vás hortenzie odměnila bohatými květenstvími, je potřeba ji na jaře správně ošetřit 

  • Odstraňte suché, polámané nebo poškozené výhony. 
Stříhání suchých větviček
Suché květy ostříhejte v místě, kde raší (Zdroj: Prima DOMA)
  • Odkvetlé květy ustřihněte, a to v místě, kde raší. Pokud byste vedli řez níže, rostlina nevykvete.
  • Nakonec ji přihnojte - použijte kombinované univerzální hnojivo nebo přímo speciální hnojivo na hortenzie, aby měla rostlina potřebné živiny.

Okrasné trávy

Nenáročné a velmi dekorativní okrasné trávy si na jaře také zaslouží vaší péči. Důležité u nich je nechat jejich úpravu až na jaro a nestříhat je na podzim. Do dutých stonků by se dostala voda a došlo by k jejich uhnití. A navíc byste se jejich ostříháním připravili o netradiční ozdobu zahrady na podzim a v zimě, kdy je přikryje sníh. Trsy se totiž na podzim zbaví květenství, ty jednoduše ostříhejte nad listy a ještě je můžete použít na aranžování. Trs potom rukama obejměte, lehce zatočte po směru hodinových ručiček a svažte provázkem nebo drátem zhruba ve dvou třetinách výšky. A máte zazimováno.

Na jaře potom postupujte takto:

  • Odstraňte provaz nebo drát, kterým jste trávu svázali.
  • Zakraťte nadzemní část zhruba deset centimetrů nad zemí - případně výše, abyste nepoškodili už rašící nové výhony.
Okrasné trávy
Nenáročné, ale krásné – to jsou okrasné trávy (Zdroj: Depositphotos)

Publikováno: 20. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová