reklama

Když teď zasejeme ředkvičky, za pár týdnů sklidíme nálož vitaminů

V povědomí je máme spolu se salátem zafixované jako první jarní zeleninu, ale už málokdo by sázel na fakt, že jsou i vděčnou zeleninou podzimní. Ředkvička je totiž kultura, které rozhodně nevyhovují vysoké teploty. Od poloviny srpna ale už pomalu končí parné léto a teploty pro její pěstování začínají být opět příznivé.

i (Zdroj: SEMO)
Vysejte ředkvičky a za chvilku je můžete konzumovat (Zdroj: SEMO)

Jak budeme postupovat

Jestliže platí, že pro rané výsevy do volné půdy je vhodné vybírat slunná stanoviště, pak pro letní spíše zastíněná. Druhá polovina srpna a počátek září je vhodnou dobou pro výsevy pro podzimní pěstování ředkviček. Semínka sejeme do řádků 12-15 cm od sebe a do hloubky 1-2 cm. Osivo ředkviček je poměrně velké, takže není problém zasít ho na konečnou vzdálenost 3 až 4 cm od sebe. Nemusíme je pak jednotit. Pokud je vysejeme hustěji, je nutné je na vzdálenost 3 až 4 cm vyjednotit. Pokud je porost příliš hustý, rostou ředkvičky pomaleji a mají dříve sklon k vybíhání do květu.

Hustě vyseté osivo musíme později vyjednotit
i (Zdroj: Pixabay)
Hustě vyseté osivo musíme později vyjednotit

Vegetační doba ředkviček je okolo 30-40 dnů. Pro plynulost sklizní je vhodné vysévat ji v týdenních intervalech. Ředkvičky musí růst rychle, pak jsou jemné a šťavnaté. Pokud rostou pomalu, mají sklon k dřevnatění. Nedostatek vláhy spolu s vysokou teplotou podporují vyšeptávání ředkviček, proto je důležité udržovat stejnoměrnou vlhkost, která vám zajistí bezvadnou vnitřní strukturu bulviček. Zaléváme je pravidelně, menšími dávkami, aby netrpěly plísněmi a podehníváním.

Vegetační doba ředkviček je okolo 30-40 dnů
i (Zdroj: SEMO)
Vegetační doba ředkviček je okolo 30-40 dnů

Ředkvičku sklízíme probírkou, postupně jak dorůstá. Ředkvičky můžete sklízet až do pozdního podzimu, mladé rostliny snesou mrazy do -3 °C a starší až -6 °C.

Ředkvičky sklízíme postupně
i (Zdroj: Pixabay)
Ředkvičky sklízíme postupně

Odrůdy pro výsevy od 15. srpna

Pro první výsevy pro podzimní sklizně je to především velmi osvědčená odrůda Tercia s tmavě červenou, kulovitou až ploše kulovitou bulvičkou střední velikosti a jemnou, bílou dužninu. Vyniká odolností k praskání a vybíhání do květu.

Osvědčená odrůda Tercia
i (Zdroj: SEMO)
Osvědčená odrůda Tercia

Také Kvintara F1  je velmi raná univerzální ředkvička. Kulaté bulvičky jsou mohutné, tvarově i velikostně vysoce vyrovnané. Svítivě červená barva a jemná slupka je činí velmi atraktivními. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. Odrůda je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Velmi raná odrůda Kvintara F1
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná odrůda Kvintara F1

Letním vedrům odolává i tetraploidní odrůda Kvarta, ředkvička typu „Máslová obří“. Tvoří velké kulovité bulvičky s tupě špičatou bází a matně bílou barvou dužniny. Kvarta má velmi vysokou odolnost proti praskání bulviček, vybíhání do květu i  houbovatění dužniny.

Tetraploidní odrůda Kvarta
i (Zdroj: SEMO)
Tetraploidní odrůda Kvarta

Odrůdy pro výsevy od 20. srpna

Kvinta je raná až poloraná odrůda. Větší kulatá bulvička se svítivě červenou barvou a jemnou slupkou ji činí velmi atraktivní. Dužnina je bílá, jemná, velmi odolná k houbovatění. Je velmi odolná k praskání a vybíhání do květu.

Raná až poloraná odrůda Kvinta
i (Zdroj: SEMO)
Raná až poloraná odrůda Kvinta

Primara F1 je to velmi raná hybridní ředkvička se středně velkými až většími bulvičkami určena pro jarní přirychlování  a polní pěstování. Vzhledem k odolnosti k vybíhání je vhodná i pro podzimní pěstování. Optimální velikost bulviček je 4-5 cm, mají velmi intenzivní tmavě červené zabarvení, vynikající vnitřní struktury. Vzhledem k její ranosti ji můžeme vysévat až do poloviny září.

Velmi raná hybridní odrůda Primara F1
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná hybridní odrůda Primara F1

Odrůda Teko je  velmi raná, bulvička jasně červené barvy má jemný, nitkovitý kořen a bílou dužninu. Vyniká také odolností k vybíhání.

Velmi raná Odrůda Teko
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná Odrůda Teko

Odrůda pro výsevy od 1. září

Pro zářijové, tedy nejpozdnější možné výsevy se velice osvědčila odrůda Prima. Na jaro se doporučuje k rychlení a ranému polnímu pěstování, na podzim využijeme její intenzivní růst a krátkou vegetační dobu. Má středně velké bulvičky výborné chuti a lahodnou strukturu dužiny.

Velmi raná odrůda Prima
i (Zdroj: SEMO)
Velmi raná odrůda Prima

Tip:

Choroby a škůdci ředkviček

Klíčem k úspěchu při pěstování podzimních ředkviček je zvládnutí dřepčíků a květilky. Brouci dřepčíků vyžírají typické otvory na listech a mohou nám vzcházející  porost úplně zničit. Larvy květilek tvoří chodbičky v bulvičkách a tímto je znehodnocují. Rostlina se napadení květilkou brání tvorbou hořčin, jinak sladká dužina kořene se tím stává téměř nepoživatelnou.

Zachytit nálet květilky v letních měsících je prakticky nemožné. Proto se doporučuje pěstovat ředkvičky pod netkanou textilií, která mechanicky zabrání muškám květilek v nakladení vajíček a také brání požeru dřepčíků. Z chemické ochrany je u ředkviček proti dřepčíkům povolen přípravek Decis 15EW a Karate se ZEON technologií 5 CS. Je však nutné dodržovat předepsanou ochrannou lhůtu. 

Praskání bulviček
i (Zdroj: SEMO)
Praskání bulviček

Praskání bulviček je způsobeno nepravidelným příjmem vody (při deštích po suchém období). Rostliny pravidelně zaléváme menšími dávkami vody. Pravidelná zálivka také zabraňuje napadení ředkviček dřepčíkem. 

Zdroj informací: abecedazahrady.dama.cz

Publikováno: 19. 9. 2022, Autor: Jan Prášil, Profil autora: Jan Prášil