Naše informace, které vám nabízíme, jsou jakousi sondou do vědomostí o některých rostlinách a plodinách, které možná nevíte a o kterých by bylo dobré si povědět. Jde nejen o pěstování, ale také o informace o odrůdách některých plodin či okrasných rostlin.
Jakou namíchat půdu pro lekníny
Substrát pro lekníny se míchá ze 4 dílů drnovky a 2 dílů zetlelého hovězího hnoje (špatně zetlelý podporuje tvorbu řas), 1 díl rašeliny a 1 díl jílu. Substrát je dobré obohatit kostní moučkou. Umělá hnojiva nejsou příliš vhodná, z důvodu chemické vyváženosti vody. pH zeminy i vody má být neutrální 6-8.
Sázecí nádoby by měly být co nejobjemnější od 10 do 50 l. Mohou být plastové, z kovu (kromě mědi), ze dřeva (pozor - čerstvé škodí rybám). Postačí i děravé hrnce, škopky, kbelíky apod. Výhodnější jsou nádoby širší, protože lekníny koření mělce.
Postup: do nádoby umístíme substrát, upěchujeme asi 5-10 cm pod okraj do oblouku, na který rozložíme oddenek leknínu a rozprostřeme kořeny, dosypeme zem a znovu přimáčkneme. Povrch zasypeme pískem nebo valounky, aby nedošlo k vyplavení substrátu. Osázenou nádobu namočíme a opatrně spouštíme do vody.

Tykev muškátová (Cucurbita moschata)
V tuzemském sortimentu ji zastupuje velmi raná odrůda Butternut hruškovitého tvaru světle zelené, později béžové barvy, s plody velkými 15x30 až 50 cm. Jemná masitá dužnina nabízí máslově ořechovou chuť a málo semen. Hodí se hlavně ke konzervování, ale syrové mladé plody se mohou jíst jen tak nebo se z nich připravují saláty.

Kopretina Silver Princess
Je kompaktní a nepoléhavá velkoúborová trvalka. Výška 35 cm. Vhodná na okraje záhonů, do nádob i do skalek. Květy dlouho vydrží ve váze, spolehlivě přezimují, snesou i horší půdní podmínky a dají se kombinovat se všemi typy jak vysokých, tak nízkých květin. Každý zájemce si může tuto atraktivní kopretinu vypěstovat ze semen.

Vigna čínská (Vigna sinensis), odrůda Metro
Je zařazena jako novinka v sortimentu osiv. Tvoří popínavou lysou lodyhu dorůstající do výšky 150 – 200 cm. Lusky jsou až 1 m dlouhé, rovné nebo šavlovitě prohnuté, na povrchu hladké nebo žilkované. Semena jsou ledvinovitá, 4-10 mm dlouhá, bílá, zelená, fialová až černá. U nás prodávaná jsou v sáčku balená po 6 g, a jsou mořená. Lusky se nejčastěji využívají obdobně jako zelené fazolky. Pokud necháme semena v luscích dozrát, je možné jejich využití k nakličování, kdy klíčky jsou cennou potravinou nejen v Číně, Asii, ale také v USA, a posledních letech i u nás. Semena je možné rozemílat pro přípravu kaší nebo pražená představují náhražku kávy.

Rajče Zlatava
Patří mezi vynikající novinky v sortimentu rajčat se žlutým plodem. Zajímavostí, a také jedinečností plodů je oranžová dužnina připomínající svou barvou pomeranč. Plody jsou sladké jemné chuti s omezeným sklonem k praskání. Hodí se především jako pochoutka pro přímý konzum. Oblibu si najde hlavně u dětí. Odrůda je určena zejména pro venkovní pěstování, a to i v horších klimatických podmínkách.

Čerstvý nastrouhaný křen
Hodí se nejen k párkům, ale i ke chlebu s máslem a sýrem. Jako léčebný produkt k čištění krve, jako prevence proti nákazám (například v chřipkovém období). Při onemocnění průdušek užíváme 3x denně lžíci křenového sirupu. Získáme jej tak, že čerstvý kořen nakrájíme na tenké plátky, posypeme cukrem a necháme vyluhovat šťávu.

Publikováno: 24. 4. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková