reklama

Užitečné informace, které byste o rostlinách měli vědět

Naše informace, které vám nabízíme, jsou jakousi sondou do vědomostí o některých rostlinách a plodinách, které možná nevíte a o kterých by bylo dobré si povědět. Jde nejen o pěstování, ale také o informace o odrůdách některých plodin či okrasných rostlin.

i (Zdroj: Depositphotos)
Užitečné informace, které byste o rostlinách měli vědět (Zdroj: Depositphotos)

Jakou namíchat půdu pro lekníny

Substrát pro lekníny se míchá ze 4 dílů drnovky a 2 dílů zetlelého hovězího hnoje (špatně zetlelý podporuje tvorbu řas), 1 díl rašeliny a 1 díl jílu. Substrát je dobré obohatit kostní moučkou. Umělá hnojiva nejsou příliš vhodná, z důvodu chemické vyváženosti vody. pH zeminy i vody má být neutrální 6-8.

Sázecí nádoby by měly být co nejobjemnější od 10 do 50 l. Mohou být plastové, z kovu (kromě mědi), ze dřeva (pozor - čerstvé škodí rybám). Postačí i děravé hrnce, škopky, kbelíky apod. Výhodnější jsou nádoby širší, protože lekníny koření mělce.

Postup: do nádoby umístíme substrát, upěchujeme asi 5-10 cm pod okraj do oblouku, na který rozložíme oddenek leknínu a rozprostřeme kořeny, dosypeme zem a znovu přimáčkneme. Povrch zasypeme pískem nebo valounky, aby nedošlo k vyplavení substrátu. Osázenou nádobu namočíme a opatrně spouštíme do vody.

leknin
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Rozkvetlý leknín na vodní hladině

Tykev muškátová (Cucurbita moschata)

V tuzemském sortimentu ji zastupuje velmi raná odrůda Butternut hruškovitého tvaru světle zelené, později béžové barvy, s plody velkými 15x30 až 50 cm. Jemná masitá dužnina nabízí máslově ořechovou chuť a málo semen. Hodí se hlavně ke konzervování, ale syrové mladé plody se mohou jíst jen tak nebo se z nich připravují saláty.

tykev muskatova Butternut
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev muškátová Butternut

Kopretina Silver Princess

Je kompaktní a nepoléhavá velkoúborová  trvalka. Výška 35 cm. Vhodná na okraje záhonů, do nádob i do skalek. Květy dlouho vydrží ve váze, spolehlivě přezimují, snesou i horší půdní podmínky a dají se kombinovat se všemi typy jak vysokých, tak nízkých květin. Každý zájemce si může tuto atraktivní kopretinu vypěstovat ze semen.

kopretina Silver Princess Led.
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kopretina Silver Princess Led

Vigna čínská (Vigna sinensis), odrůda Metro

Je zařazena jako novinka v sortimentu osiv. Tvoří popínavou lysou lodyhu dorůstající do výšky 150 – 200 cm. Lusky jsou až 1 m dlouhé, rovné nebo šavlovitě prohnuté, na povrchu hladké nebo žilkované. Semena jsou ledvinovitá, 4-10 mm dlouhá, bílá, zelená, fialová až černá. U nás prodávaná jsou v sáčku balená po 6 g, a jsou mořená. Lusky se nejčastěji využívají obdobně jako zelené fazolky. Pokud necháme semena v luscích dozrát, je možné jejich využití k nakličování, kdy klíčky jsou cennou potravinou nejen v Číně, Asii, ale také v USA, a posledních letech i u nás. Semena je možné rozemílat pro přípravu kaší nebo pražená představují náhražku kávy.

Vigna
i (Zdroj: Depositphotos)
Vigna čínská s lusky

Rajče Zlatava

Patří mezi vynikající novinky v sortimentu rajčat se žlutým plodem. Zajímavostí, a také jedinečností plodů je oranžová dužnina připomínající svou barvou pomeranč. Plody jsou sladké jemné chuti s omezeným sklonem k praskání. Hodí se především jako pochoutka pro přímý konzum. Oblibu si najde hlavně u dětí. Odrůda je určena zejména pro venkovní pěstování, a to i v horších klimatických podmínkách.

Zlatava - plody se stopkou
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zlatava - plody rajčat se stopkou

Čerstvý nastrouhaný křen

Hodí se nejen k párkům, ale i ke chlebu s máslem a sýrem. Jako léčebný produkt k čištění krve, jako prevence proti nákazám (například v chřipkovém období). Při onemocnění průdušek užíváme 3x denně lžíci křenového sirupu. Získáme jej tak, že čerstvý kořen nakrájíme na tenké plátky, posypeme cukrem a necháme vyluhovat šťávu.

krouhani krenu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Strouhání křenu

Publikováno: 24. 4. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková