reklama

Jak správně připravit půdu před setím

Teď na jaře je nejvyšší čas na to, abyste připravili půdu pro nadcházející sezónu. Podle toho, co se chystáte pěstovat je nutné zvolit hloubku zpracování, protože každý druh potřebuje něco jiného. Jak tedy půdu dobře připravit?

i (Zdroj: Depositphotos)
Jak správně připravit půdu před setím (Zdroj: Depositphotos)

Aby byla úroda i v nadcházející sezóně bohatá, je potřeba, abyste půdu před výsevem nebo sázením dobře připravili. Vrchní vrstva se musí prokypřit, aby  se sem dostalo dostatečné množství kyslíku a také tepla. Jestli tedy máte půdu v záhonech lehkou a s dostatečným množstvím živin, nemusíte se vysilovat a trápit jejím oráním. Bude bohatě stačit, když ji povrchově zkypříte ručně kultivátorem nebo rotavátorem. 

Než se do přípravy půdy pustíte, měli byste zjistit, jestli je už dostatečně proschlá. Udělejte si úplně jednoduchý test, který vám to ukáže. Vezměte do ruky hrudku zeminy, zmáčkněte ji a pusťte na zem. Jestli se rozpadne, je to známka toho, že je dostatečně suchá a můžete se pustit do jejího zpracování. Pokud se nerozpadne, je ještě moc mokrá a je potřeba ještě pár dnů počkat. 

Půda
i (Zdroj: Prima DOMA)
Půda by měla být před upravováním vyschlá

Při práci na větší ploše si můžete pomoci motorovým kultivátorem. Ten má rotující hvězdicové nože, které půdu kypří v hloubce kolem 20 centimetrů. Proto vám ulehčí práci zejména v případech, kdy potřebujete sázet třeba brambory. Tam byste s ručním kultivátorem neuspěli. Anebo se zbytečně nadřeli. Rotavátor rozmělní půdní škraloup, zvládne rozmělnit i drny, dostanete s jeho pomocí do půdy i hnojivo a rašelinu.

Rotavátor
i (Zdroj: Prima DOMA)
Při práci si můžete pomoci rotavátorem

Kultivátor HECHT 7100 je možné doplnit o velká 12" kola, se kterými jej snadno přeměníte na jednoosý traktor, vhodný pro připojení dalšího příslušenství, jako je například přívěsný vozík se sedačkou, hrobkovač, pluh, vyorávač brambor, plečka apod. Tento tip má 24 speciálně tvarovaných kultivačních nožů, které dokáží půdu zkultivovat až do hloubky 38 cm.

Motorový kultivátor - HECHT 7100
Motorový kultivátor - HECHT 7100 (Zdroj: HECHT)
Motorový kultivátor - HECHT 7100
Kultivárot snadno přeměníte na jednoosý traktor (Zdroj: Prima DOMA)

Při přípravě zeminy do hloubky zmíněných 15 až 20 centimetrů je potřeba nože rotavátoru zahloubit do země úplně. Naopak třeba mrkev potřebuje zeminu zpracovanou pouze povrchově. V takovém případě ji pouze uhrabte a urovnejte hráběmi. Pokud byste i tady volili rotavátor, nechte před jejím vyséváním půdu zhruba 14 dní sednout a teprve pak můžete začít s výsevem. To samé platí třeba a u cibule - pokud ji vyséváte ze semen, nechte zeminu po upravení kultivátorem 2 týdny sednout. Naopak pokud máte sazečku, můžete ji vysadit ihned.

Hrabání
Povrch záhonu je pak potřeba uhrabat do roviny (Zdroj: Prima DOMA)
Drápek
Ruční kultivátor použijeme na velmi malé plochy (Zdroj: Prima DOMA)

Publikováno: 22. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová