reklama

Skleník, jeho výběr, stavba a používání

Kdo za zahrádkářů nevlastní skleník, už skoro jako by nebyl, říká si většina z nás. S nesmírným rozmachem zahradničení a pěstování plodin spousta z nás přemýšlí právě o nákupu skleníku. Není to tak úplně jednoduché, protože v obrovské nabídce máme problém s orientací. Poradíme vám, jak si skleník vybrat, co je důležité při jeho stavbě a jak jej používat.

i (Zdroj: Depositphotos)
Skleník, jeho výběr, stavba a používání (Zdroj: Depositphotos)

Skleník si vždy vybírejte podle vašich prostorových možností, které máte v zahradě a také podle předpokládaného počtu pěstovaných rostlin v něm. U prostorových možností jde především o celkovou koncepci skleníku jako takového, protože k dispozici je jich větší množství. Základní a nejjednodušší typ je s rovnými, případně šikmými boky a šikmou střechou. Je to vhodný typ do oblastí, kde v zimě padá větší množství sněhu, protože i větší množství bílé hmoty ze střechy bezproblémově sjede a není potřeba jej odklízet.

Druhým typem je skleník konstrukce půlkulové, což se hodí především v teplejších oblastech, kde sníh padá jen velmi výjimečně, nehrozí tak zvýšená zátěž střechy. Třetím typem skleníku je konstrukce, kterou navážete na zeď u domu nebo stodoly, v posledních letech obliba těchto skleníků poměrně stoupá v souvislosti s rozšiřováním pěstování vlastní zeleniny všude tam, kde je to jen trochu možné. Tento typ je známý také jako skleníkový přístavba a často je používaný i jako zimní zahrada.

Kostra skleníku
i (Zdroj: Depositphotos)
Rám skleníku je řešen jako stavebnice

Velkou neznámou je pro potenciálního kupce kvalita skleníků. Problémem je především síla profilů, které tvoří tělo skleníku a dále pak provedení polykarbonátových panelů. Slabé profily naleznete především u skleníků asijské produkce, které k nám dovážejí velkoobchodní firmy, specializující se na levné zboží. Mnohokrát s velkou marží prodané majiteli zahrady, kterému po prudké letní bouřce s vichrem zůstanou jen oči pro pláč. Slabé plechy silný vítr zohýbá, polykarbonátové panely jsou poškozeny kroupami.

Při nákupu určitě sledujte parametry a nehleďte na cenu. Nízká cena znamená obvykle kromě poddimenzování základní konstrukce také nejnižší kvalitativní třídu polykarbonátu, který se pod UV zářením, což je běžná součást slunečního záření, rozpadne během dvou až tří let. To kvalitní panely, ty vydrží díky preciznímu vícekomorovému provedení a UV stabilizaci i desetinásobek. Někteří majitelé se však rozhodnou tak, že skleník požadují s klasickým zasklením, ale zde je potřeba počítat ještě s podstatně vyšší cenou při pořízení.

Pěstování
i (Zdroj: Depositphotos)
Skleník je zdrojem spousty chutné zeleniny

Stavbu skleníku je možné provést dvěma způsoby. Buď je opatřen spodním rámem a je tak volně ležící na zemi nebo proveden včetně řádného ukotvení, které se nejčastěji staví svépomocí, a to přes ztracené bednění, kde je prostor vyplněn kvalitní betonovou směsí. Při výstavbě skleníku je vhodné zvážit druhou možnost, která je sice finančně nákladnější, za to však skleník pevně stojí na podkladu a nedochází tak postupem času ke zkřížení konstrukce, kdy se díky terénním nerovnostem může například stát, že jdou stěží otevřít dveře do skleníku nebo drhne otevírání okna ve střeše. Kromě možnosti odborné montáže dodávající firmou si majitel skleník může dle návodu postavit svépomocně.

Okurky
i (Zdroj: Depositphotos)
Okurky patří k nejpěstovanějším komoditám ve skleníku

Při používání skleníku dbejte na velmi úrodnou a záhřevnou půdu, čehož dosáhnete kombinací kvalitní kompostové zeminy s chlévským hnojem. Největší výhřevnost má hnůj koňský, avšak je třeba se mít na pozoru před přehnojením. Rostliny jsou pak náchylné na napadení škůdci, zelenina s vysokým obsahem dusíkatých sloučenin není lidskému zdraví prospěšná a přináší nám tak více problémů než užitku. Pravidelně kypřete, odstraňte plevele a zalévejte. Kontrolujte funkci automatického větrání, pokud je velké teplo, skleník můžete větrat i otevřením dveří. Po ukončení vegetační doby nezapomeňte na důkladné vyčištění a uklizení skleníku, následně zjara dezinfikujte půdu pomocí dusíkatého vápna a tělo skleníku octovou vodou.

Publikováno: 26. 4. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček