Jak vybrat ty správné fólie pro zahrádkáře?

V posledních letech je náš trh zaplavován stále novými druhy fólií. Zahrádkáři se již jen těžko v tak širokém sortimentu dokážou vyznat. Vyplatí se proto určitě v daném sortimentu alespoň rámcově orientovat.

Jak vybrat ty správné fólie pro zahrádkáře? (Zdroj: Depositphotos)

Zahrádkářské fólie

Klasické PE fólie se využívají především jako krycí materiál fóliovníků, tunelů a malých rychlíren.  PE fólie se využívá i k zakrývání záhonů po aplikaci dusíkatého vápna. Umožňuje tak rychlejší uvolňování účinné látky do půdy a má vliv na kvalitní dezinfekci. Do popředí se dostaly fólie netkané, které se dělí na dva základní druhy – fólie mulčovací neboli podkladová a fólie krycí. Mulčovací fólie se vyrábějí většinou v černé barvě a různé gramáži 1m².

Zesílené fólie o gramáži 50 g/m² jsou mimořádně pevné a používají se jako podklad při výsadbě konifer, okrasných dřevin a keřů. Na ně je pak navrstvena mulčovací kůra, které má především estetickou funkci. Tato fólie vydrží v porostu bez problémů 10 let, zcela zamezuje prorůstání plevelů až do úplného zapojení porostu, omezuje odpařování vody z půdy, je prodyšná i vodorozpustná a snižuje spotřebu chemických prostředků, navíc dlouhodobě odolává slunečnímu záření. Stejnou funkci má i při pěstování jahod, okurek, salátů, rajčat a celé řady dalších zelenin.  Právě při pěstování jahod se používán nejčastěji, vzhledem k několikaletému cyklu pěstování.

Mulčovací fólie
Mulčovací fólie se vyrábějí většinou v černé barvě, ale i v dalších barevných variantách (Zdroj: Depositphotos)

Výsadba do fólií – nejvhodnější způsob pro zahrádkáře

Ještě v nedávné době byla pro výsadbu jahodníku používána černá folie z PE. Folie z tohoto materiálu je však poměrně rychle nahrazována černou netkanou  textilií. Výhodou této (v podstatě) látky je především  lehkost, propustnost vody a snadná manipulace při zakládání pěstebního záhonu. Tento způsob pěstování je vzhledem k minimální pracnosti v průběhu celého vegetačního období velmi oblíbený především u zahrádkářů a drobných pěstitelů. Použití černé netkané textilie spojuje hned několik výhod najednou.

 1. Slouží jednak jako podkládací materiál, zabraňuje znečištění plodů od zeminy, dále pro rychle osychající povrch  se podstatně omezuje znehodnocení plodů hnilobou
 2. Na rozdíl od folie z PVC propouští vodu, takže po zálivce či dešti nevznikají na povrchu kaluže. Černá textilie velmi dobře absorbuje sluneční paprsky, tím dochází k většímu prohřátí půdy a následně  k rychlejšímu zrání plodů.
 3.  Kořenový systém je bohatší, kořeny nejsou poškozovány okopávkami a mohou se rozprostírat blízko pod povrchem půdy.
 4.  Největší výhodou  však je ušetření ruční práce na obtížnou okopávku, a především pletí protože černá textilie zabraňuje prorůstání plevelů.
 5. Odstraňování šlahounů se také značně zjednodušuje, protože nové odnože nemohou na textilii zakořenit, a tak se velmi jednoduše zdvihnou a odstřihnou.
Černá fólie
Folie z PE je poměrně rychle nahrazována černou netkanou textilií (Zdroj: Depositphotos)

Při tomto způsobu pěstování je však prvořadá důkladná příprava pozemku před sázením, výživná kompostová zemina, do které budeme sázet, důkladné odplevelení a především platí, že se nikdy jahody nebudou sázet po jahodách. Na takto připravený záhon pokládáme textilii, která se na okrajích buď zahrne zeminou, nebo se připevní speciálními kolíky. Po textilii můžeme v době sklizně pohodlně chodit.

Pro výsadbu se nejčastěji používá textilie v šířce 160 cm a je doporučeno provádět výsadbu do řádků od sebe vzdálených 70-80 cm a jednotlivé sazenice pak 30 cm od sebe. Tento spon umožňuje pohodlný sběr s dostatečně širokými pracovními uličkami.

Samotná technika výsadby pak spočívá v tom, že po položení textilie si pomocí šňůry vyznačíme řádek. Ostrým nožem nebo nůžkami uděláme v textilii otvory nejlépe ve tvaru kříže na vzdálenost sazenic. Otvory by měly být tak veliké, abychom mohli pohodlně sázet sázecí lopatkou i s případným kořenovým balem. Sazenice se při tomto způsobu pěstování velmi dobře ujímají, dobře přezimují a již prvním rokem dávají velmi pěkné plody.

cerstve_zalozeny_vysoky_zahon
Čerstvě založený vysoký záhon (Zdroj: Jan Kopřiva)
okurky na vyvysenem zahonu
Okurky na vyvýšeném záhonu rostou na černé fólii (Zdroj: Jan Kopřiva)

Znáte dvoubarevnou textilii

Až doposud měli pěstitelé možnost pěstovat zeleninu s využitím černé netkané textilie. Tato metoda se mnohým velmi osvědčila, a proto bude jistě vítanou novinkou textilie dvoubarevná, která přináší další výhody při jejím využití. Znamená to, že z jedné strany je textilie bílá, z druhé pak černá. Ocení ji především ti, kteří nemají možnost věnovat se dlouhé hodiny okopávání, likvidaci plevelů a zalévání.

Výhody spočívají v několika aspektech:

 1. udržuje stálou teplotu
 2. zabraňuje prorůstání plevelů, umísťuje se černou barvou dolů
 3. propouští vodu
 4. sklizené plody jsou čisté i v době deštivého počasí
 5. nástup do plodnosti je urychlen nejméně o 2 týdny
 6. bílá, svrchní strana odráží sluneční paprsky, a tak je zabráněno nadměrnému přehřívání rostlin v období vysokých teplot

Použití je velice jednoduché. Na předem připravený záhon rozložíme fólii černou stranou dolů. Fólie se připevní pomocí speciálních kolíků k zemi, eventuálně se zahrnou okraje zeminou. Pomocí provázku zaměříme směr řádku, podle kterého se ve vzdálenosti asi 30 - 40 cm (v závislosti na pěstované plodině) od sebe proříznou otvory ve tvaru kříže. V žádném případě se nevyřezávají kruhové otvory či jiné tvary. Do takto připravených otvorů vysazujeme rostliny, nebo vyséváme semena, která mírně zatlačíme a zahrneme. Výhoda využití textilie spočívá i v možnosti časnější výsadby bez rizika poškození rostlin chladem, protože mladé sazenice jsou velmi důmyslně chráněny textilií. Vzhledem k několikaleté životnosti materiálu je možné využití černobílé textilie nejen pro rostliny s krátkou vegetační dobou, jako je např. zelenina, ale také při pěstování jahod. Zde je výhodou sklizeň čistých plodů i během deštivého počasí. Také omezení výskytu plísně šedé není zanedbatelné.

Nová textilní dvoubarevná fólie se velmi dobře udržuje. Po sklizni se vyplatí nechat fólii důkladně vyschnout na slunci, aby se daly snadno vyklepat zbytky zeminy. Textilii je možné i prát. Čistou a složenou ji pak můžeme ponechat do dalšího roku pro opakované využití.

Fóliovník ze zelené fólie (Zdroj: Depositphotos)

Krycí bílá textilie chrání rostliny

Bílá textilie o hmotnosti 19 g/m2 se dodává v nejčastěji v šíři 160 cm. Je vhodná k použití nejen ve skleníku, ale hlavně ve venkovním prostředí. Chrání rostliny před mrazem, větrem i krupobitím. Během léta pak zabraňuje extrémnímu přehřátí. Ohromnou výhodou je prodyšnost a vodopropustnost. V posledních letech je pro některé rostliny jediným možným způsobem ochrany proti škůdcům a drobné zvěři. Fólie je předurčena k víceletému použití, a to i na dobu 5 let.

Netkaná bílá textilie pro ochranu rostlin (Zdroj: Depositphotos)

Jednoduchý minifóliovník pro ženy

Pozdní mrazíky, mokro a vlhko dokážou mnohdy opozdit nejen jarní výsev, ale i výsadbu. Vysazovat proto sadbu zeleniny na volný záhon je mnohdy riskantní, protože přinejlepším může dojít k nachlazení sadby, která tak výrazně zpomaluje růst. Jako dobrá a zajímavá možnost se však ukazuje  využití  jednoduchého fóliovníku, který bude dostatečnou ochranou rostlin proti případným mrazíkům. Výhodou je jednoduchá konstrukce, snadné sestavení, a především se stavbou si poradí i naprostý laik  úplně  sám bez využití další osoby.

Lehký a skladný balíček obsahuje 12 ohebných plastových tyček, spojky, provázek, perforovanou fólii o rozměrech 2x2 m a dva kolíky.

Jemná fólie s perforací umožňuje samovolné větrání rostlin, což je velmi důležité pro jejich růst. Tím se i podstatně zvyšují výnosy. Fólie je navíc odolná proti slunečnímu záření a při vhodné manipulaci vydrží i několik let.

Minipařník
Pozdní mrazíky, mokro a vlhko dokážou mnohdy opozdit nejen jarní výsev, ale i výsadbu (Zdroj: Depositphotos)

Postup sestavení:

1. dvě, případně tři tyče (podle velikosti záhonu a požadované výše) spojíme přiloženými spojkami do oblouku.

2. Oblouky zapíchneme zcela jednoduše nad připravený záhon do země.

3. Na tyto oblouky instalujeme perforovanou fólii, jejíž konce jsme předem svázali provázkem.

4. Provázek provlékneme kolem kolíku a ten zarazíme do země

5. Konce i kraje fóliovníku zatížíme vhodným prkénkem, nebo přihrneme okraje zemí

Při využití šesti základních oblouků a šíři fóliovníčku 80 cm pokryjeme plochu o velikosti 2,5 m². V době, kdy již nehrozí jarní mrazíky, se fóliovník bez porušení rostlin snadno odstraní a sazenice se nechají dorůst do konzumní velikosti.

Pro výsadbu volíme rané odrůdy, především brukvovité zeleniny a salátu, které jsou odolné chladnějším podmínkám a vyznačují se krátkou vegetační dobou. Vysazujeme tak, aby si rostliny vzájemně nekonkurovaly, je možné i střídání druhů.

Publikováno: 30.4.2021, Autor: Jan Kopřiva