reklama

Svěřte sekání trávy robotické sekačce

Pokud máte potřebu anglického trávníku, kterým budete oslňovat sousedy, neobejde se to bez soustavné péče o něj. Především je potřeba takový trávník neustále sekat. Jestliže nepatříte k těm, co mají nadbytek volného času, svěřte péči o trávník robotické sekačce, která odvede ten největší kus práce za vás.

i (Zdroj: ROBOT WORLD)
Svěřte sekání trávy robotické sekačce (Zdroj: ROBOT WORLD)

Péče o trávník na jaře

S nastalým jarem je potřeba, abyste dali potřebnou péči po zimě i trávníku. 

 • Hráběmi rozhrabejte krtince. 
 • Do rozprostřené zeminy dosejte na potřebná místa trávu. Volte tu správnou směs - to je ta rekultivační. Umí kvalitně a rychle zahustit místa bez trávy, a ta budou brzy vypadat zase k světu.
 • Trávník nezapomeňte také přihnojit. Posílíte ho, bude mít dostatek živin a začne brzy krásně růst. 
hnojení trávníku
i (Zdroj: Prima DOMA)
I trávník je potřeba přihnojit

Sekat trávu za vás může robotická sekačka

Po takové péči bude nezbytné trávník pravidelně sekat. Pokud byste se rádi této časté povinnosti zbavili, může být pro vás řešením robotická sekačka na trávu

 • Trávu není potřeba sbírat, zůstává na povrchu. 
 • Ale nemusíte se bát toho, že byste kvůli tomu museli používat častěji vertikutátor. Sekačka odsekává jen noční milimetrové přírůstky a vertikutovat bude třeba jen jak jste zvyklí - tedy na jaře a na podzim. Odsekané drobné kousky trávy se rozmetají a zetlejí, zároveň tedy dochází k mulčování trávníku.
 • Hodí se na většinu typů pozemků. Pouze majitelé těch členitějších a svažitých můžou mít problém a robotická sekačka tady nemusí být správná volba. To vám sdělí odborníci při konzultaci.
ovládání robotické ekačky
Programovací asistent vás provede intuitivní nabídkou (Zdroj: ROBOT WORLD)
robotická sekačka
Robotická sekačka za vás převezme časté sekání (Zdroj: Prima DOMA)

Jak robotickou sekačku vybrat?

Při výběru robotické sekačky musíte brát na zřetel několik věcí, aby sekačka fungovala k vaší spokojenosti:

 • je třeba ji vybírat podle velikosti sekané plochy a kapacity baterie. Většina modelů je určena pro malé až střední plochy, začínají na 500 m2. Ty větší zvládnou až 5000 m2. U nich je potřeba větší baterie a vyšší výkon, větší záběr nožů a i trochu propracovanější ovládací software.
 • Důležitý je taky sklon terénu. Čím větší stoupání, tím musí být motor výkonnější. Podle největšího sklonu v zahradě volte tu správnou sekačku. Obvykle sekačky zvládnou sklon 15 až 45% - tzn. 8,5 až 24°.
 • Berte v potaz také počet překážek a nerovností, členitost zahrady. Čím více jich tam je, tím více bude práce při instalaci obvodového drátu. 
robotická sekačka
Robotická sekačka se sama nabije v nabíjecí stanici (Zdroj: ROBOT WORLD)
robotická sekačka v nabíjecí stanici
Robotická sekačka seká pouze ve vymezené oblasti (Zdroj: ROBOT WORLD)

Jak na instalaci robotické sekačky?

Nejnáročnější jsou práce, které předcházejí uvedení robotické sekačky do provozu. Je třeba instalovat obvodový drát a vodící drát.

 • Obvodový drát slouží k tomu, aby sekačka poznala hranice oblasti sečení. Proto se umisťuje podél okrajů trávníku a také kolem záhonů, stromů a keřů, aby tam sekačka nezajížděla. Pomáhá jí také dostat se zpět do nabíjecí stanice. U jednoduchých pozemků, nečlenitých pozemků instalaci klidně zvládnete sami. Obvodový drát stačí připevnit k zemi speciálními kolíky, které jsou součástí instalační sady. 
 • Vodící drát má za úkol dovést sekačku k nabíjecí stanici, pokud sekačka nemá dost energie. Jeden z konců se upevňuje ke stanici, druhý potom k obvodovému drátu v nejvzdálenějším konci zahrady, aby ho sekačka v případě potřeby dobře našla. 
instalace vodícího drátu
Obvodový drát je možné instalovat na povrch pomocí kolíků (Zdroj: Prima DOMA)
instalace vodícího drátu pod zem
Odborné firmy umí obvodový drát instalovat i pod zem (Zdroj: Prima DOMA)

Pokud si ale na instalaci vlastníma rukama netroufnete nebo máte zahradu členitou s mnoha překážkami, můžete sekačku nechat nainstalovat odbornou firmou. Ta všechny parametry vyhodnotí a najde nejlepší řešení v případě vaší zahrady. Zároveň mohou pomocí speciální stroje dráty zakopat pod zem. Instalují se do hloubky 4 až 5 cm, kde jsou chráněny proti mechanickým vlivům a nepoškodí se při vertikutaci.

čištění robotické sekačky
i (Zdroj: ROBOT WORLD)
Jednoduchý postřik vodou ze zahradní hadice zbaví plášť, nože a kolečka nečistot, prachu a zbytků trávy

Publikováno: 27. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová