reklama

Předpěstujte si vlastní dýně a cukety doma i na balkoně

Dýně se za posledních pár let dostaly na výsluní. Využijete je nejen v kuchyni, ale také k výrobě podzimních dekorací. A vypěstovat si je můžete na zahradě nebo na balkoně. Začněte už teď s jejich předpěstováním.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Předpěstujte si vlastní dýně a cukety doma i na balkoně (Zdroj: Prima DOMA)

Proč dýni pěstovat?

Dýni si oblíbíte nejen kvůli její chuti, ale také díky její variabilitě a obsahu prospěšných látek. Z dýní můžete vařit, péct, zapékat, můžete je i smažit a zavařovat. Dodají vám velké množství minerálů - sodík, hořčík, draslík a železo, a také vitamíny. Dýně má také nízký počet kalorií, obsahuje z 90 % vodu a působí blahodárně na trávicí soustavu i na funkci ledvin, srdce a slinivky. 

Obrázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Okrasné dýně jsou na parádu i k jídlu

Druhy dýní a jejich použití

Kdysi byla nabídka omezená jednu dvě odrůdy, dnes už si můžete vybírat z nepřeberného množství. A každá z nich může mít trochu jiné využití:

Obrázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Cuketa i dýně patří do stejné čeledi
  • hokkaido - asi nejznámější a nejrozšířenější druh dýně s nasládlou, oříškovou chutí, je krémová. Nemusí se loupat a je osvědčeným druhem na polévku či pyré.
  • máslová - její chuť, jak název napovídá, připomíná máslo a má i lehce oříškovou chuť. Tuto dýni je třeba oloupat. Pak už z ní můžete připravit hranolky nebo třeba polévku, hodí se zejména k přípravě sladkých jídel;
  • špagetová - dostala svůj název podle chutě, která připomíná klasické špagety, i tvaru. Stačí ji rozpůlit, odstranit semínka a upéct. Pak už jen naservírovat s omáčkou na těstoviny a nepoznáte rozdíl. Hodí se i proto, že je méně sladká než ostatní druhy;
  • žaludová - její chuť se blíží žaludům a oříškům. Můžete ji jíst dokonce bez tepelné úpravy. Bude z ní skvělé pyré nebo polévka;
  • muškátová -  dýně s typickým žebrováním. I tu můžete jíst bez tepelné úpravy, jinak ji můžete použít úplně ke všemu;
  • okrasné dýně - i tyto malé, velmi dekorativní dýně jsou jedlé, ale používají se zejména jako krásná dekorace. Protože jsou popínavé, ozdobíte s nimi třeba plot a následně vytvoříte i aranžmá.

K dýním do čeledi tykvovitých spadají i okurky, melouny a cukety. Zejména cukety zaujímají v pěstování velmi významné místo a pěstují se snad na každé zahradě. Pokud jste i vy jejich příznivci, zkuste sáhnout po odrůdě Terminátor.  

Obrázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postup ukládání semen dýní do jiffu
  • Má vysoké výnosy.
  • Krásný tvar plodů. Jen je nenechte přerůst - pak se zhoršuje kvalita dužiny, není tak chutná a hůř se zpracovává. Ideální velikost je 20 cm. 
  • Kompaktní, keříčkový tvar - hodí se i na balkon. Díky syté zeleným listům a velkým žlutým květům bude i ozdobou.
Obrázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Semena dýní můžete předpěstovat v jiffech

Jak na předpěstování dýní?

Samotné pěstování dýní je velmi snadné. 

  • Použijte substrát určený speciálně pro výsev a množení. Rostliny potřebují humózní, propustnou, kvalitní zem. Na té tedy rozhodně nešetřete.
  • Semínka můžete sázet rovnou do zeminy nebo použijte jiffy - to jsou, jak už asi víte, slisované rašelinové květináčky. Ty nechte nabobtnat ve vodě a poté do nich můžete semena vkládat. 
  • Do každého květináče i každého jiffu dejte jenom jedno semínko. Jsou to rostliny s velkým kořenovým systémem a potřebují prostor. Jen zasazené samostatně důkladně prokoření a budou pak prospívat i po přesazení.
  • Semena nezapichujte, ale pokládejte do půdy nebo jiffu naplacato. Vsaďte je do hloubky asi 1 cm.
Obrázek
i (Zdroj: Prima DOMA)
Semena dýně jsou velká – do každého květináče nebo jiffu dejte jen jedno

A co pěstování dýni na balkoně?

Dýně nebo cukety si klidně můžete vypěstovat i na balkoně. Stačí si jen vybrat kompaktní odrůdu. Sáhněte tedy po keřových odrůdách. Vysaďte je do velkého květináče a opět dodržte pravidlo, že v každém z  květináčů bude jen jedna rostlina. Zajistěte jim nejlépe polostinné místo nebo květináč zastiňte - květináč se rychle prohřívá, a to jim neprospívá.

Publikováno: 29. 4. 2021, Autor: Lenka Tajbrová, Profil autora: Lenka Tajbrová