reklama

Jak se zbavit plevele i na těžko dostupných místech

Potřebujete vyčistit plochy na místech, se kterými si běžná struna neporadí a nůž se ztupí? Skvělým pomocníkem pro tyto případy je drátěný kartáč na křovinořez. Tento nástroj spolehlivě poseká odolný plevel, náletové dřeviny a mech, a to i na špatně dostupných místech.

Jak se zbavit plevele i na těžko dostupných místech (Zdroj: Cominvest CZ)

Určitě to také znáte, při práci kolem obrubníků, stěn nebo rohů zídek bývá spotřeba struny skutečně velká. V případě použití kartáče strunu měnit nemusíte a nic vás nezdržuje. Kartáč jsme vyzkoušeli i v terénu, kde roste svízel přítula (velmi lepivá rostlina), se kterou si hravě poradil.

Výborně ho využijete při sekání okolo obrubníků a betonových zídek. Velmi dobře jím vyčistíte i zarostlá odvodňovací koryta u cest a mostů. Vyřeší i nežádoucí souvislý mechový porost u splavů, na dlážděných a asfaltových plochách s vyšší vlhkostí. Kartáč seká opravdu snadno a rychle. A poradí si i s pevnějšími náletovými rostlinami. 

krovinorez_4
Kartáč využijete při sekání okolo obrubníků a betonových zídek (Zdroj: Cominvest CZ)

Kvalitní ocelový kartáč, od největší evropské kartáčovny SIT, je vyrobený z ocelových snopců. Ty jsou nejprve provlečeny ocelovým tělem, přehnuty, smotány do pevných copánků. Nakonec stlačeny tělem tak, aby drát nemohl vypadnout.  

krovinorez_5
Na začátku si na práci s kartáčem budete muset chvíli zvykat (Zdroj: Cominvest CZ)

Jak pracovat s kartáčem?

Na začátku si na práci s kartáčem budete muset chvíli zvykat. Hlavně na silný záběr kartáče. Je potřeba jít vždy proti otáčkám kartáče, jinak s vámi křovinořez “škubne”. Jakmile si najdete optimální otáčky, jde práce pěkně rychle od ruky. Ve většině případů stačí poloviční otáčky a veškerý plevel krásně mizí. Navíc bude sekání méně hlučné, než při plných otáčkách.

Rozhodně při práci s kartáčem používejte vždy ochranné a bezpečnostní pomůcky (brýle, rukavice, pevné boty, dlouhé kalhoty). Pokud se pohybujete na prostranství s pohybem osob, zvířat či aut, použijte krycí plachtu.

Křovinořez
Rozhodně při práci s kartáčem používejte vždy ochranné a bezpečnostní pomůcky (Zdroj: Cominvest CZ)

Další tipy na práci s kartáčem

  • Při práci s kartáčem platí jednoduché pravidlo, čím méně vynaložené síly, tím snadnější manipulace s křovinořezem a nižší opotřebení kartáče.
  • Odstraňování plevele podél zídek, silnic a obrubníků jde rychleji při konstantním pohybu po směru točení kartáče (obvykle proti hodinovým ručičkám).
  • Odstraňujete-li jednotlivě rostlý odolný plevel podél zídek či patníků, stačí lehký dotyk kolmo na kmínku nepoddajné rostliny, případně lehké podseknutí po směru točení kotouče.
Detail kartáče
Kvalitní ocelový kartáč, od největší evropské kartáčovny SIT, je vyrobený z ocelových snopců (Zdroj: Cominvest CZ)

Výhradním zástupce výrobce SIT pro ČR a SR je firma Cominvest CZ, na jejímž e-shopu můžete kartáč do křovinořezu koupit. V případě dotazů vám rádi telefonicky či e-mailem poradí. Více na https://www.cominvest.cz/kartace-do-krovinorezu

Publikováno: 3. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce