reklama

Kopr vonný je zelenina, koření i léčivka

Aromatický kopr na zahrádkách našich babiček zdobil okraje zeleninových záhonů a později pak sklenice s naloženými okurkami. V české kuchyni se mu daří, vždyť kdo by neznal koprovku nebo kulajdu, že ano? A kopr dokonce i léčí. Od nepaměti je nedílnou součástí lidového léčitelství při dýchacích potížích a bolestech hlavy. Kopr je nenáročný a jeho pěstování zvládne i začínající zahrádkář.

i (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))
Kopr vonný je zelenina, koření, ale i léčivka (Zdroj: Depositphotos (https://cz.depositphotos.com))

Kopr vonný (Anethum graveolens) má výraznou charakteristickou vůni. Rostlina je bohatá na vitamin C i minerály, obsahuje mj. vápník, hořčík a železo. Jako mnohé jiné bylinky se do jídel přidává jako koření proto, aby ulehčil trávení. Pomáhá totiž při poruchách trávicího traktu a zvyšuje chuť k jídlu. Koprový čaj se díky svým močopudným vlastnostem doporučuje na ledvinová onemocnění. Kopr také podporuje tvorbu mateřského mléka, mírní záchvaty kašle, uklidňuje a pomáhá při nespavosti. Žvýkání koprových semen přináší vonný dech, takže se dá použít i jako žvýkačka.

Jak budeme postupovat při pěstování

Kopr je na pěstování nenáročná aromatická zelenina. Vyhovují mu hlinité, propustné a lehčí půdy s dostatečnou zásobou živin. Nesnáší půdy těžké a zamokřené, suché polohy a kamenité půdy. Je citlivý na hnojiva obsahující chlór.

Kopr je nenáročný na pěstování
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Kopr je nenáročný na pěstování

Vyséváme ho přímo na záhon nahusto do hloubky 2 cm (vyžaduje mělký výsev) do řádků zhruba 20 cm vzdálených, po výsevu je vhodné pozemek uválet. Z porostu odstraňujeme plevel a půdu kypříme. Vzchází za 21 dnů.

Kopr vyžaduje mělký výsev
i (Zdroj: Pixabay)
Kopr vyžaduje mělký výsev

Kopr nazeleno sklízíme do svazečků 15–20 cm jako vysokou mladou nať, ke konzervování a sušení můžeme sklízet nať až do doby květu.

Kopr má výrazné aroma a chuť
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Kopr má výrazné aroma a chuť

Není kopr jako kopr: odrůdy pro podzimní výsev

Můžeme zvolit tradiční, osvědčenou odrůdu Hanák® s jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je středně vysoká, v plném růstu 80–100 cm, středně olistěná s jasně zeleným listem. Konzumní část je list, který se řeže s celou mladou, 15–20 cm vysokou rostlinou u země. Má výhodný poměr listů k celkové hmotě.

Za vyzkoušení stojí velmi vzrůstná odrůda kopru Mamut s vysokým výnosem zelené hmoty. List je tmavě zelený s výrazně kořeněnou vůní a chutí, vhodný na sušení i mražení.

Opakem Mamuta je kompaktní odrůda Compakt, určená pro pěstování v truhlících a květináčích. Vyniká jemnou kořenitou chutí a bohatou zelenou hmotou. Rostlina je nízká, v plném růstu 30–40 cm vysoká, bohatě olistěná s tmavě zeleným listem. Sklízíme celé rostliny, jakmile dorostou výšky 15 až 20 cm.

Srovnání odrůd (zleva) HANÁK, COMPACT, MAMUT
i (Zdroj: SEMO a.s.)
Srovnání odrůd (zleva) HANÁK, COMPACT, MAMUT

Tip:

V kuchyni se kopr vonný používá se především jako dochucovadlo k rybám a vařenému masu i syrové zeleniny, do mléčných omáček a polévek, pomazánek a salátů. Koprová nať je důležitou součástí jak bylinkového octa, tak nálevu na nakládanou zeleninu.

Na zimu konzervujeme nasekané koprové natě do soli či do octa. Sklizenou nať lze dobře sušit ve stínu, při umělém dosoušení nesmí teploty překročit 35 °C, jinak voňavý a velmi snadno prchavý éterický olej vytěká; proto přidáváme kopr do teplého jídla až těsně před podáváním. Sušený kopr uchováváme v dobře těsnících nádobách. 

Zdroj informací: autor článku; SEMO a.s.

Publikováno: 10. 3. 2023, Autor: Jan Prášil, Profil autora: Jan Prášil