reklama

Víte jak pěstovat zeleninu a přitom šetřit vodou?

Stav spodních vod nejen u nás, ale i ve světě není zrovna optimistický. A vzhledem k tomu, že co Čech, to zahrádkář, máme docela zásadní problém, zda pěstovat plodiny na svých zahradách a zalévat je nebo vodou šetřit. Víte, že jde docela dobře skloubit obojí?

i (Zdroj: Fiskars)
Víte jak pěstovat zeleninu a přitom šetřit vodou? (Zdroj: Fiskars)

Zalévání zahrady a šetření vodou

V návaznosti na události minulého roku, kdy nás citelným způsobem zasáhlo zavírání obchodů nebo nemožnost nakupovat čerstvé potraviny u svých oblíbených obchodníků a farmářů, se mnozí z nás rozhodli vrátit zpět k zahradničení a zahrádkaření. Zahrady, záhony a skleníky narostly jako houby po dešti. 

Jenže na těch záhonech a ve sklenících potřebujeme nejen pěstovat zeleninu, bylinky, ovoce nebo okrasné květiny, ale také zalévat. A zalévat potřebuje i trávník nebo stromy a keře. A je tu problém číslo 2. Voda, které je čím dál tím větší nedostatek, deště také ubylo, a zalévat ředkvičky a zelí vodou z vodovodního řadu je poměrně nadstandardní záležitost. Jak tedy smysluplně vyřešit zalévání našich zahrad, a přitom se snažit vodou šetřit? Jde to vůbec?

swivelling-option_promotion_three
i (Zdroj: Fiskars)
Zalévat potřebuje také trávník nebo stromy a keře

Vezměte na to konev

Vzít do ruky konev s vodou a pěkně postaru zalévat kytičky, semínka a trávník je možné pouze tam, kde máme zahrádku jako dlaň. Jinak nám hrozí dlaně plné puchýřů od tahání těžké konve a nekonečného zalévání. Navíc konev se sama nenapustí, a pokud opravdu nechceme vyhazovat peníze oknem za vodu z vodovodu, musíme si pořídit velkoobjemové nádoby na dešťovou vodu. Levnou variantou jsou plastové sudy, které se umisťují pod okap a napouštějí se dešťovou vodou. 

Konev
i (Zdroj: Depositphotos)
Zalévání konví lze na menší ploše, jinak je to náročná práce

Další variantou je možnost využití vodního toku, ale tady opravdu velký pozor, neboť do potoků nebo řek se nesmí vkládat ponorná čerpadla, a pokud chceme tuto vodu používat, tak pouze do přinesených nádob. Nadto se vyplatí sledovat vodohospodářské informace, kdy se při poklesu hladiny vodních toků zakazuje vodu odebírat. A poměrně vysoká pokuta za to opravdu nestojí.

Ostatně, naše rostliny nám budou o mnoho vděčnější za vodu dešťovou než chlorovanou. Velkou výhodu mají ti, kdo vlastní na svém pozemku studnu s nezávadnou vodou. Nezapomínejme na to, že na zalévání zeleniny nebo ovoce je potřeba používat takovou vodu, která neobsahuje choroboplodné zárodky.

stationary_promotion_two
i (Zdroj: Fiskars)
Díky několika typům postřikovačů pak můžete vytvořit rozprašování mlhou

Zahradní hadice

Použití zahradních hadic a nejrůznějších postřikovačů lze pouze tam, kde máme zdroj, vodu s čerpadlem. Avšak, když si představíme to nekonečné rozvinování hadic, jejich popotahování po zahradě... ejhle, tady nám hadice padla do lilií, navíc nesmíme zapomenout hadice na zimu vypustit a uschovat před mrazem do tepla. No zkrátka není to s těmi hadicemi také tak úplně jednoduché. 

Fiskars_Watering_Environmental_Fibercomp_hose_repairer_1054784_1054785
Použití zahradních hadic a nejrůznějších postřikovačů lze pouze tam, kde máme zdroj vodu s čerpadlem (Zdroj: Fiskars)
timers_bilateral_content_one
Celý systém je napojitelný na další komponenty (Zdroj: Fiskars)

Zavlažování se sofistikovanou inteligencí

Ideálním řešením je například zavlažovací buben XL Fiskars. Je to kufříkový plastový systém, který se díky zasunovací rukojeti  dá uložit prakticky kamkoliv. Doveze se ke zdroji vody, připojí se rychlospojkou a vytáhne se potřebné množství hadice jednoduchým pohybem. Samonavíjení během několika vteřin navine hadici zpět na buben. Odpadá možnost překřížení, zaseknutí a jiný defekt, který by hadici poškodil nebo úplně zničil. Pokud potřebujeme dostat vodu na vzdálenější místo, není problém rychle připojit další buben. Celý systém je napojitelný na další komponenty - přípojky, rozprašovače nebo koncovky. Můžete tak pohodlně popojíždět po zahradě a zalévat přesně tam, kde zrovna potřebujete, nebo stacionárně buben a přípojky ukotvit a nechat je zalévat celoplošně. Díky několika typům postřikovačů pak můžete vytvořit rozprašování mlhou, sprchou nebo tryskami podle druhů rostlin, které zaléváte. 

Fiskars_Action_Watering_Waterwheel_XL_wall_mount_1027095_102593_01
Kufříkový plastový systém, který se díky zasunovací rukojeti dá uložit prakticky kamkoliv (Zdroj: Fiskars)
Fiskars_Watering_Environment_Waterwheel_XL_Wheels_1025933
Jako ideální se jeví zavlažovací buben XL Fiskars (Zdroj: Fiskars)

Součástí typů postřikovačů je postřikovací pistole s nastavitelnou koncovkou, umožňující přepínat proud vody. A pokud nemáme ráno nebo večer čas, abyste zalili všechny záhony nebo trávník, investujte do zavlažovacího systému, který odvede všechnu práci za vás. Zavlažovače je efektivní napojit na časovač, který spíná systém přesně v nastavenou dobu. Nastavitelnost zavlažovačů vám pak umožní např. oscilační zavlažování, vířivé, stacionární nebo impulzní. 

flat_promotion_three
Součástí typů postřikovačů je postřikovací pistole s nastavitelnou koncovkou (Zdroj: Fiskars)
mist_promotion_three
Nastavitelnost zavlažovačů vám pak umožní např. oscilační zavlažování (Zdroj: Fiskars)

Pokud chcete pěstovat vlastní plodiny, zamyslete se nejprve nad tím, jestli je zvládnete v průběhu roku co nejlevněji a nejefektivněji zalévat. Jen tak se můžete pustit do zahradničení s jistotou, že vás vlastnoručně vypěstovaná rajčata nepřišla dvakrát tak draho, než kdybyste si je koupili v obchodě.

Fiskars_Watering_Environmental_CF_Timer_dual_outlet_1054792
i (Zdroj: Fiskars)
Pokud chcete pěstovat vlastní plodiny, zamyslete se nejprve nad tím, jestli je zvládnete v průběhu roku co nejlevněji a nejefektivněji zalévat
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 6. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová