reklama

Pozvěte na svou zahradu ptačí návštěvníky. A nejen je…

Zahrada není jen pouhou ozdobou našeho domu. Může se také stát domovem mnoha ptáků a živočichů, kteří využívají všech předností, které jim nabízí život vedle lidí. Na oplátku dovedou zase oni pomoci nám.

i (Zdroj: Depositphotos)
Zahrady plné květin, stromů a dalších prvků jsou plné života (Zdroj: Depositphotos)

Aby se ale u nás přátelé z živočišné říše usídlili, musí mít odpovídající podmínky. Zahrady, v nichž převažují "golfové“ trávníky, betonové bazény a stereotypní keře tújí je rozhodně nelákají.

Na velikosti nezáleží

Čím je naše zahrada pestřejší, tím více přiláká druhů. Ptáci milují stromy a keře, tedy místa, která jim poskytují úkryt, potravu i možnosti kde zahnízdit. Je pochopitelné, že zahrada potřebuje neustálou péči a průběžné omlazování, ale starý usychající strom někde v koutě ocení nejen ptáci, ale také různé druhy užitečného hmyzu.

Stromy
i (Zdroj: Depositphotos)
Dejte prostor i starým jabloním. Jejich plody chutnají nejen vám, ale i mnoha ptačím druhům

A při výsadbě nových dřevin můžeme vždycky vybrat takové, které naši opeření kamarádi ocení. Jedná se většinou o tradiční druhy keřů a stromů, které se u nás pěstují už dlouho, takže jsou "zvyklé“ na zdejší klimatické podmínky a obstojí i během studených zim doprovázených sněhovou pokrývkou.

Vhodné druhy volíme i podle velikosti zahrady. Vedle ovocných stromů se do běžných zahrádek hodí třeba jeřáb ptačí, který svými plody potěší nejen ptáky, ale na podzim nás odmění nádhernou barevnou dekorací svých jeřabin. Jabloně, na kterých ponecháte přes zimu pár jablek, přilákají přezimující kosy, a možná také mnohem exotičtější brkoslavy.

Brkoslav severní
i (Zdroj: Depositphotos)
Brkoslav severní je atraktivní zimní host, který miluje "zapomenuté“ plody na stromech a keřích

Do menších zahrad a do různých zákoutí se nabízí široký výběr vhodných "ptačích“ keřů - cesmína, hlohyně, dřišťál, šípková růže, kalina, ptačí zob - i květin, jako jsou žluté kosatce, slunečnice či rozchodníky. Dobře vám určitě poradí i zkušení zahradníci.

Šípková růže
i (Zdroj: Depositphotos)
Šípková růže je sice tak trochu plevel, ale když jí nedovolíte příliš se rozrůst, přiláká do zahrady ptáky a hmyz

Také maličké pozemky mohou být pro ptáky a hmyz atraktivní. Stačí k tomu jeden vhodný keřík, břečťan pnoucí se po zídce, trs okrasné traviny a pár letniček a bylinek na záhoncích. Jejich květy milují motýli, a pokud je neostříháte hned po odkvětu, poslouží jejich semínka jako ptačí potrava.

Kdo jsou ptačí hosté

V "ptačí“ zahradě potkáme celou řadu známých i méně známých návštěvníků. Méně vítaní jsou kosové a špačci, kteří se v létě velmi často rádi živí úrodou našich třešní a višní. Ale ti ostatní nám mohou hodně pomoci, třeba s likvidací nežádoucích mšic, které zvláště v sušších letech trápí nejednoho zahrádkáře a sadaře.

Z keřů určitě uslyšíte čimčarající vrabce, kteří už dávno nejsou těmi nejobyčejnějšími ptáky, protože jednu dobu prakticky vymizeli. Dalšími poměrně běžnými hosty bývají sýkorky, rehkové a pěnkavy. Ve starých ovocných zahradách a sadech nachází ráda domov žluna zelená a často i brhlík lesní, který vyhledává stromy s dutinami, v nichž si staví hnízdo. Na podzim a na jaře mohou na vaši zahradu dorazit malá hejna stehlíků obecných. V jarních měsících hodují na semenech pampelišek, před zimou si pochutnají na semenech bodláků. A není vyloučeno, že některý z vašich stromů si nějaký pár vybere za svůj domov.

Stehlík
Stehlík je barevný fešák, který miluje suché bodláky a lopuchy (Zdroj: Depositphotos)
Sýkorka
Sýkorka využije zahradní kaluž i ke koupeli (Zdroj: Depositphotos)

Pokud máte na zahradě jehličnan, zavítá k vám nejspíš další malý roztomilý pěvec, kterým je zvonek zelený, který získal své jméno díky hlasu plnému zvonivých tónů. Miluje právě jehličnaté stromy a tam, kde najde dostatek semen, bude častým návštěvníkem.

Ptáčci nejsou sami

Správná zahrada ale láká nejen ptactvo. Keře jako tavolník nebo komule (zvaná příznačně motýlí keř) spolu se záhony osázenými hvězdnicemi, krásnoočky, levandulí a dobromyslí jsou pravým motýlím rájem.

Motýl
i (Zdroj: Depositphotos)
Květy zahradního keře komule lákají barevné motýly

Kvetoucí záhonky oživí čmeláci a včely, kterým můžete obstarat i čmelín, což je dřevěná bedýnka s vletovým otvorem opatřeným trubkou. Pro včely samotářky zase lze vyrobit dřevěný domeček vyplněný chodbičkami z různých materiálů.

Ve starých kamenných zídkách nacházejí domov ještěrky. Pokud vám taková zídka chybí, nic vám nebrání ji postavit, důležité je, aby stála na slunečném stanovišti. Na podobných místech se objevují i užovky a slepýši. Ti milují také kompost, do něhož kladou na počátku léta svoje vajíčka. A pomohou s likvidací škodlivého hmyzu a hlodavců.

Hromady listí a suchých větví jsou ideálním úkrytem pro ježky, které někdy najdete i ve starých zahradních kůlnách a altánech. Pokud to jen trochu jde, nechte jim tato na první pohled trochu nevzhledná útočiště k obývání. Odmění se tím, že i oni zlikvidují mnohé škůdce, kteří nejsou na žádné zahradě vítáni.

Ježek
i (Zdroj: Depositphotos)
Ježek je sympatický a užitečný obyvatel druhově bohatých zahrad

Nezapomeňte na vodu

Moderní bazén je báječný pro vás, ale pro ostatní živé tvory může být i nebezpečný, například kvůli různým chemikáliím používaným při jeho údržbě. Takže ho mějte přikrytý, pokud se zrovna nekoupete. Ptáci a hmyz ocení raději nejrůznější pítka rozmístěná po zahradě, ale postačí i miska s vodou na nějakém klidném místě.

Tam kde vám prostor dovolí, můžete zřídit malé "přirozené“ jezírko, které nejspíš přiláká nejen žáby, ale také čolky a půvabné vážky. Nesmíte do něj ovšem vysadit ryby, protože ty požírají vajíčka a pulce.

Co je dobré vědět:

  • Na zahrádku pochopitelně patří ptačí krmítko. V něm by mělo na naše opeřené přátele čekat krmení v době od listopadu do března. Pak už naši pomoc nepotřebují a zbytečně by se přejídali.
  • Pokud chceme mít ptačí zahrádku, měli bychom nabídnout ptákům také bezpečí. Takže pozor na volně pobíhající kočky i na hluboké sudy s vodou, kde se mohou malí pěvci lehce utopit.

Vytvořte na zahradě úkryt pro ptáky a další živočichy

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 4. 5. 2021, Autor: Romana Slaninová, Profil autora: Romana Slaninová