Vyvýšené záhony jsou moderní a praktické. Nemusíme se k nim tolik hýbat a ušetří nám spoustu místa na zahradě. Navíc si je můžeme postavit sami podle vlastního uvážení a pěstovat se v nich dá prakticky cokoliv.
Stavba vyvýšeného záhonu
Pokud máte na zahradě málo místa, ale přesto byste chtěli pěstovat od každého něco, pořiďte si vyvýšený záhon. Ten vám místo ušetří, ale přitom se do něj vejde spousta jahod, zeleniny, bylinek nebo okrasných rostlin. Výhodou je nejen úspora místa, ale také fakt, že vyvýšené záhony drží dobře vlhkost, velmi dobře se zbavují plevele a vás nebudou bolet záda od neustálého ohýbání se.
Postup výroby kaskádového záhonu
Protože dřevo po čase shnije, i když jej budeme poctivě napouštět a natírat, je lepší a ekologičtější použít dřevoplast. Dřevoplast je prakticky nezničitelný materiál a pracuje se s ním stejně jako se dřevem, tudíž nebudeme potřebovat žádné zvláštní nářadí a vystačíme si s obyčejnou pilou nebo vrtačkou.

Nejprve si nařežeme prkna, budeme potřebovat vždy 4 stejně dlouhá. Výborně se na to hodí přímočará pila. Ke každému patru si navíc přiděláme nožičky, aby se záhon dal dobře zapíchnout do země a celá stavba se nerozpadala pod tíhou zeminy.

Protože výška každého záhonu bude 20 cm, připočítáme na nožky dalších 20 cm. Celková délka nožiček bude tedy 40 cm. Okraje nožiček začistíme pilníkem a spojíme s prkny z dřevoplastu. Protilehlá prkna budou mít vždy o 1 nožičku víc než ta kolmá na ně.

Do nařezaných prken si vrtačkou vyvrtáme díry na vruty a okraje děr maličko zahloubíme, aby nám potom hlavičky vrutu nepřesahovaly ven a my se o ně neporanili.

Nejprve připevníme krajové nožičky na prkna. Díky tomu se nám pak povede lépe a důkladněji připevnit odsazenou stranu kolmého prkna, neboť využijeme právě boční stranu nožičky.

Nejspodnější prkna (2 × 2 m) se čtyřmi nožičkami protilehle a dvěma kolmo na ně zatlučeme na pevno do země. Prkna k sobě spojíme klidně až venku, bude se nám s nimi podstatně lépe manipulovat, než kdybychom celý záhon sestavovali v dílně, a pak ho složitě vynášeli ven. Díky předvrtaným otvorům pro vruty pak už nemusíme složitě vyměřovat spoje.

Pokud nemáte doma zemní vrták a nechcete se příliš dřít s vykopáváním otvorů do země, použijeme malý fígl. Kus lešenářské trubky a pořádnou palici. Na trubce si vyznačíme barevnou páskou výšku, abychom v zápalu práce nezatloukli trubku do země celou. A pak již přijde na řadu hrubá síla.

Připravíme všechny otvory pro první patro záhonu a do nich usadíme nožičky. Opatrně přes prkno zatlučeme nožičky do země. Přes prkno proto, abychom palicí nebo kladivem neoštípali okraje prken. Nožičky zatloukáme křížem, abychom nepoškodili spoje.

Do prvního patra pak nasypeme zeminu. Pokud chcete vědět, kolik zeminy budeme do takového vyvýšeného záhonu potřebovat, tak se sem vejde 1¼ m3. Dá se to lehce vypočítat podle obsahu jednotlivých pater a sečíst všechna čísla dohromady.

Na uhrabanou zeminu pak usazujeme další patra a stejným způsobem zasypáváme. Na závěr, jakmile se zemina sedne do vyvýšeného záhonu, nasázíme jahody nebo sazenice zeleniny a nezapomeneme pořádně zalít.

Publikováno: 2. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová