reklama

Jak se jednoduše zbavit obaleče na jádrovinách

Nejen jablka, ale i další jádroviny, jsou každoročně ohroženy znehodnocením jejich plodů červivostí. Ideální čas pro boj s nezvaným škůdcem v podobě obaleče nastává právě teď. A kromě využití klasických postřiků je možné zvolit i parazitické hlístice, které jsou vůči ostatním organismům naprosto neškodné.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Ošetřete stromy proti obaleči (Zdroj: Prima DOMA)

Chemické ošetření jádrovin se provádí v době, kdy jsou na stromech už malé plody a řada pěstitelů tak neví, kdy zasáhnout tak, aby byl postřik efektivní. Kromě toho existují také feromonové lapače, které slouží jako past pro samce obaleče. Jenže je potřeba je počítat, a pak se teprve provádí postřik.

Míchání postřiku
i (Zdroj: Prima DOMA)
Míchání postřiku s parazitickými hlísticemi

Správný moment pro likvidaci housenek obaleče jablečného nastává právě teď. Jde o parazitické hlístice, které spolehlivě všechny exempláře nezakuklených larev spolehlivě zlikvidují. Postřik provádějte právě teď na jaře, než začnou jabloně a další stromy rašit a kvést. Larvy se přes zimu ukryjí pod kůrou stromů, zjara se zakuklí a následně v době, kdy přichází doba nasazování plodů jádrovin, jsou již dospělé kusy, které spouštějí vývoj další generace. Tím, že hlísticemi zasáhnete takto zjara, provedete velmi účinnou likvidaci. Postřik postupujte po kmenu až nahoru, na malých stromech použijte klasický ruční postřikovač, třeba s akumulátorovým pohonem, na velké stromy pak jeho větší zádový ekvivalent.

Postřik
i (Zdroj: Prima DOMA)
Postřik pomocí AKU postřikovače

Kromě ochrany před hmyzími škůdci také v jarním období dbejte na zálivku, která je velice důležitá nejen pro mladé stromky a keře, které jste právě zasadili. Vynikajícím řešením je například zavlažovací vak, který disponuje kapacitou až 75 l, a pokud jej napustíte vodou, pak má zeleň závlahu na delší dobu a není potřeba běhat s konvemi, což je velmi únavné především při déletrvajícím suchu. Vaky jsou schopné kapénkově zalévat stromy po dobu až 8 hodin, což zajistí vlhkost u kořenového systému po celý den. Velmi nutné je zalévání nejen na jaře a v období, kdy dochází k vývinu plodů, ale také těsně před prvními mrazíky, což příznivě ovlivňuje odolnost proti omrznutí.

Napouštění
i (Zdroj: Prima DOMA)
Napouštění plochého zavlažovacího vaku

Zavlažovací vaky mají jednoduchou a velice rychlou instalaci, stačí je obepnout kolem kmene stromu, zapnout zipem a podle návodu k obsluze postupně naplnit vodou například ze studně pomocí čerpadla. U velkých stromů jednoduše spojíte dva vaky k sobě a máte k dispozici velkou zásobárnu vody i pro vzrostlou zeleň. Do vody, kterou naléváte do vaků, můžete přidávat i krystalické hnojivo nebo hnojivo granulované, které ve vodě zamícháte. Vaky jsou odolné počasí, ale ne mrazuvzdorné, nicméně špína jim nevadí. Před nástupem prvních mrazů v pozdním podzimu je demontujte z kmenů, očistěte, nechte vyschnout a ukliďte na tmavé a suché místo.

A jak ochránit před červivostí třešně?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 5. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček