Květen je jedním z nejpůvabnějších měsíců na zahradě. Jak sám název napovídá, velká část rostlin kvete, a to v mnoha barevných odstínech za přítomnosti nejrozličnějších vůní. Času ovšem není nazbyt, je třeba vysadit letničky, postarat se o trávník, dopřát péči jezírku a splnit řadu dalších úkolů.
Okrasná zahrada
Cibuloviny po odkvětu
Zásobním orgánem cibulovin jsou podzemní cibule. Po odkvětu rostlina vytváří semeník, do kterého soustřeďuje výživu k tvorbě semen. To ale nepotřebujeme, proto stonky nesoucí květ zkrátíme pod semeníkem nebo zcela odstraníme, ale listy ponecháme pro možnost vytváření zásobních látek, které proudí do cibule. Kdybychom cibuloviny zbavili listů, cibule by se dostatečně nevyvinily a přestaly by kvést.
Výsadba letniček, cibulovin a hlíznatých rostlin
Z letniček, které špatně snášejí chlad, vysazujeme po ledových mužích například skočec (jedovatý!), cínie, okrasné tykve, luštěnici trnitou, z hlíznatých např. kanu. Ještě je čas i na jiřinky z uložených hlíz. Pro prodloužení doby kvetení si můžeme rozdělit výsadbu mečíků na více etap. S prvními začít od poloviny dubna (podle teploty půdy – měla by být 10 °C), druhou dávku vysadit za 2 až 4 týdny. Velké hlízy stejné odrůdy kvetou dříve než ty menší.

Ovocná zahrada
Roubování
U přeroubovaných stromů se může stát, že nejsou všechny pupeny na roubech listové, ale některé jsou květní. Pokud je tomu tak, opatrně je špičkou ostrého nože odstraníme. Ponecháním květů bychom rouby příliš vysilovali a mohlo by se stát, že by se neujaly.
Pokud jsme to v dubnu nestihli, případně nacházíme-li se ve vyšších polohách, dokončíme přeroubování stromů zdravými nenarašenými rouby. Podle šířky podnože a roubu volíme metodu štěpování. U již přeroubovaných a zmlazených stromů, vylamujeme během měsíce „vlky“, které vyrostly pod místem roubování nebo po odstranění silnější větve.

Zeleninová zahrada
Výsadby a výsevy
Před výsadbou na venkovní záhony nezapomeňte vaše výpěstky otužovat a přivykat na přímé sluníčko. Vyhnete se tak jejich popálení. Do dostatečně vyhřáté půdy můžete vysít teplomilnou zeleninu – fazole, kukuřici, okurky i tykve. Nespěchejte, v teplé půdě vzejdou semena rychle, v chladné se budou „trápit“. V průběhu celého května můžete vysévat mrkev nebo salátovou řepu. Do podzimu ještě bez problémů dorostou.

Vzcházejícím výsevům věnujte pozornost, okopejte je, abyste zabránili tvorbě škraloupu a vyjednoťte. Sledujte škůdce – dřepčíci, ale v posledních letech hlavně mravenci likvidují vzcházející jemné a křehké semenáčky.
Roční předplatné objednávejte na predplatne@zahradkari.cz či na tel. 602 557 560.

Publikováno: 5. 5. 2021, Autor: Redakce, Profil autora: Redakce