reklama

Sklízíme hadovky v délce mini, midi a maxi

Okurka je plodinou první tratě. Vyžaduje záhřevné, hlinité humózní půdy dostatečně vyhnojené chlévským hnojem, nebo alespoň kompostem. Vzhledem k poměrně slabému a mělkému kořenovému systému je náročná na dostatek přístupných živin a vyrovnaný vláhový režim. Sazenice okurek předpěstujeme výsevem přímo do malých hrnků.

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Oblíbené salátové okurky ve velikosti mini, midi, maxi (Zdroj: Ludmila Dušková)

Abychom získali silné rostliny, přesazujeme je ještě jednou do hrnků větších o průměru 10–12 cm. Pro zvýšení odolnosti skleníkových okurek proti některým houbovým chorobám roubují někteří pěstitelé mladé semenáčky okurek na sazeničky tykve fíkolisté. Předpěstované silné sazenice s dostatečně prokořeněnými baly vysazujeme na vzdálenost asi 60–80 cm do připraveného záhonu.

Pěstování hadovek je u nás velmi rozšířené, sortiment odrůd je poměrně široký a je z čeho vybírat. Pro lepší orientaci uvedeme nejvýznamnější odrůdy okurek hadovek a srovnáme je do skupin podle délky.

Maxi hadovky (dlouhé)

Nejpopulárnější jsou u nás zatím maxi. Jsou dlouhé přes 30 cm, štíhlé, chutné a v povědomí lidí již dlouhou dobu. Pěstují se ve sklenících a fóliovnících, odrůdy jsou partenokarpické, to znamená, že tvoří květy bez opylení hmyzem. Další vynikající vlastností je geneticky daná nehořkost plodů.

Saturn F1 - je považována za odrůdu pro celoroční pěstování ve skleníku. Má dlouhé plody o průměrné velikosti 33-38 cm a na teplotu nemá zvláštní požadavky. Roste dobře z jarních, letních i podzimních výsevů. Je raná a výnosná ve vytápěných i nevytápěných prostorách. Vyplatí se však vyštipovat každý třetí plod, což má příznivý vliv na velikost a kvalitu plodů. Okurky jsou cylindrické, slabě žebrované, rovné, tmavě zelené, lesklé s krátkým krkem. Okurka Santos F1 je velmi tolerantní k padlí, skvrnitosti a černi, což je zárukou pravidelného a spolehlivého výnosu.

Saturn F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Saturn F1 je odrůda pro celoroční pěstování ve skleníku

Saladin F1 - tradiční snad nejpěstovanější hadovka u nás. Oblibu si zajistila spolehlivými výnosy a především odolností k případným teplotním výkyvům. Plod je středně zelený, hladký, dlouhý, nehořký. Využívá se především pro časné pěstování ve fóliových krytech.

Saladin F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Saladin F1 je snad nejpěstovanější hadovka u nás

Marta F1 - výnosná tuzemská odrůda určená pro rychlení ve skleníku. Rostlina bujně roste, silně větví a při dobré agrotechnice má dlouhé období plodnosti. Plody jsou štíhlé, válcovité, skoro hladké, dorůstající délky 32–35 cm. Je lahodné chuti a tmavě zelené barvy.

Superstar F1 - dlouhá partenokarpická hadovka se 100 % samičích květů. Rostlina je středně vzrůstná, při intenzivním řezu dobře obrůstá. Plody dorůstají délky 30 cm, jsou tmavě zelené, geneticky nehořké, mírně žebrované. Odrůda je vhodná pro jarní i letní rychlení ve sklenících i fóliových krytech. Vegetační doba je 66 dní, celková doba kultury pak 130–160 dní.

Vista F1 - dlouhoplodá partenokarpická hadovka s plody délky 30–35 cm. Středně až velmi vzrůstné rostliny nesou středně zelené štíhlé sladké plody. Odrůda je doporučena pro profesionální pěstitele do skleníků s možností celoročního pěstování.

Midi hadovky

Skupina s označením midi má plody 20–24 cm.

Twenty F1 – vytváří středně dlouhé plody délky 18–24 cm bez krčku, tmavozelená, raná, určená pro celoroční pěstování ve sklenících a fóliovnících. Netrpí deformacemi plodů. Doporučuje se pěstovat také ve fóliových krytech, kde poskytuje velmi rané sklizně.

Sherpa F1 – parenokarpický hybrid salátové okurky s výhradně samičím kvetením určený k rychlení ve sklenících a ve fóliových krytech. Rostlina je středního vzrůstu. Plody jsou válcovité, hladké, tmavě zelené, kratší a dorůstají délky 20–22 cm. U této odrůdy se vyplácí i pěstování na bočních výhonech, které se zaštipují za třetím listem. Dobře snáší mírné teplotní výkyvy v průběhu vegetace, vyznačuje se maximální úrodností.

Mini hadovky

V posledních letech stále více roste zájem o pěstování krátkých hadovek. Jsou vhodné nejen pro velkopěstitele, kteří je snadno realizují na trhu, ale především pro zahrádkáře a drobné pěstitele. Proti dlouhým hadovkám se liší délkou a tím, že skupina odrůd vedená jako mini tvoří plody dlouhé pouze 15-18 cm.

Kalimero F1 – krátkoplodá partenokarpická salátovka s čistě samičím kvetením. Délkou plodů patří mezi moderní typ tzv. minisalátovek. Plody jsou geneticky nehořké, středně zelené, lesklé, délky 10-14 cm. Je určena pro pěstování ve sklenících a vytápěných fóliových krytech. Rostliny jsou vzrůstné a silně obrůstají. Vegetační doba je 63 dní, celková doba kultury 130–160 dní.

Okurka Kalimero F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kalimero F1 je krátkoplodá salátovka

Pony F1 – hybridní partenokarpická odrůda s nehořkými plody. Rostlina má silný vzrůst, čistě samčí kvetení a na nodu nese 1 až 3 plody. Délka plodů je 16 cm, průměr okolo 5 cm, barva plodu je v tržní zralosti středně až tmavě zelená. Hybrid je určen pro pěstování ve vytápěných rychlírnách a fóliových krytech.

Pony F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pony F1 má plody velké asi 16 cm

Baby F1 – také dětská okurka, dorůstající pouze do délky max. 15 cm. Je určená pro pěstování ve sklenících, fóliovnících a fóliových tunelech. Při sklizni v délce 10–12 cm je považována za delikatesu.

Aikon F1 – nepatří mezi hadovky, ale jedná se o novou odrůdu salátové okurky pařeništní s možností polního pěstování. Úrodností, tvarem, barvou a chutí je tato odrůda natolik významná, že ji můžeme pěstitelům doporučit a zařadit mezi nejvyhledávanější odrůdy. Silná slupka plodů zamezuje jejich mechanickému poškození a otlakům.

V příznivých podmínkách sazenice okurek rychle rostou. Každou rostlinu je pak nutné postupně vyvázat pomocí provázku ke konstrukci ve výši asi 180 cm nad úrovní záhonu. Motouz vyvazujeme na lodyhu velmi opatrně, nejlépe v místě pod děložními lístky. Úvazek je třeba ponechat dostatečně volný, aby se při růstu lodyhy nezařezával, stejně tak volný necháme i motouz, po němž budeme rostliny vést k nosnému drátu. Vyplatí se i předem na motouzu vyvázat 2–3 oka, kterými se rostlina jednoduše provléká. Asi do výšky 60 cm odstraňujeme všechny postranní výhony na hlavní ose, a současně od této výšky ponecháváme za každým listem jeden plod.

Tipy:

  • okurky nejlépe rostou při teplotě 20–24 °C a rovnoměrné vlhkosti
  • nejčastějšími škůdci skleníkových okurek jsou svilušky, pouze včasný postřik nebo vysazení predátorů (draví roztoči) je zárukou zdravých rostlin
  • osivo hadovek patří mezi nejdražší, proto se vyplatí nakupovat uváženě, nejlépe tolik semen, kolik rostlin budeme potřebovat, v 1 g osiva je přibližně 30 semen

Víte, jak pěstovat okurky na netkané textilii?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 1. 5. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková