reklama

Jak pečovat o plodovou zeleninu

Plodová zelenina, zvláště pak rajčata, patří k úplně nejvíce pěstovaným typům této třídy rostlin. Velká výhra je, pokud máme zahradu, ideálně se skleníkem. Jenže každý takovou možnost nemá. Rajčata však můžeme pěstovat i třeba na balkoně ve velké nádobě. Jaký substrát pro pěstování plodové zeleniny v nádobách vybrat, jak rostliny sázet, a jak o ně pečovat, to vše a ještě mnohem více se dozvíte na následujících řádcích.

i (Zdroj: Prima DOMA)
Takto vypadá zdravá a silná sadba rajčat (Zdroj: Prima DOMA)

Pěstování v nádobách je mírně složitější. Nádoba musí být vhodné velikosti, protože plodová zelenina jako taková potřebuje více místa a kvalitní substrát, ideálně určený pro pěstování plodové zeleniny. Sadba rajčat musí být silná, zdravá, se sytým zbarvením a silným stonkem. Problematickou může být hlavně dostatečná výživa rostlin, a to hlavně přísun vápníku. Při použití čerstvého substrátu je zde obsažena startovací dávka živin, která se ale u rajčat a paprik rychle vyčerpá. Jakmile rostliny zakoření, vyčerpají živiny ze substrátu.

Zkažené plody rajčat
i (Zdroj: Prima DOMA)
Nedostatek vápníku u rajčat se projevuje černáním plodů

Vhodné proto je následně používat dvousložková hnojiva, která jsou vhodná pro plodovou zeleninu například KRISTALON Zdravé rajče a paprika či KRISTALON Gold. První složka, kterou zaléváte, obsahuje NPK hnojivo, další složka pak vápník v jeho dostupné formě. Právě jeho nedostatek u rajčat způsobuje zasychání a černání konců plodů, čemuž je zamezit. Pravidelné hnojení začněte aplikovat u vašich nádobových rostlin až zhruba šest týdnů po zasazení, kdy se startovací dávka živin ze substrátu úplně vyčerpá a bude třeba rajčatům pomoci ve zdravém růstu. Samozřejmostí je pravidelná zálivka.

KRISTALON Zdravé rajče a paprika
KRISTALON Zdravé rajče a paprika (Zdroj: AGRO CS)
KRISTALON Gold
KRISTALON Gold (Zdroj: AGRO CS)

Plodová zelenina, kterou pěstujete ve skleníku nebo balkoně, může trpět na savé škůdce, především pak na svilušky, jejichž napadení poznáte podle postupně žloutnoucích listů, churavění rostlin, a především pak podle drobných bělavých tvorečků, kteří tvoří na rostlině pavučinky. Bez včasného zásahu dochází k zeslabení a následnému úhynu rostlin. Nejvíce na tohoto škůdce trpí skleníkové okurky a také rostliny, kterým se nevěnuje náležitá péče, případně jsou pěstovány v nevhodných podmínkách. Průvan, nízká teplota, přelévání nebo nedostatek živin, to vše jsou faktory, které přímo ohrožují obranyschopnost rostlin. Proto je zapotřebí cíleně o zeleň pečovat, zajistit dostatek živin, přiměřeně vláhy a také dostatečnou teplotu, kdy se rostliny vyvíjejí běžným tempem.

Sázení rajčat
i (Zdroj: Prima DOMA)
S aplikací hnojiv a ochrany začněte až šest týdnů po výsadbě

Zvýšení obranyschopnosti právě proti sviluškám můžete dosáhnout použitím bylinkového postřiku proti sviluškám, který kombinuje mletou mydlici a skořici. Tento biopřípravek můžete aplikovat na rostliny kdykoliv během vegetační doby, a to i v době sklizně. Díky svému složení, které má přírodní základ, stačí plody, postříkané tímto přípravkem pouze umýt pod tekoucí vodou a mohou se konzumovat.

Přípravek je ve formě, sáčku, který se ve vodě louhuje po dobu pěti hodin. Pravidelným aplikováním nejen na plodovou zeleninu, ale i na vinnou révu, jádroviny, peckoviny a další rostliny, udržíte zahradu bez tohoto obtížného škůdce. Sáček z výluhu se jednoduše vymačká a je možné jej uložit do kompostu, kde se rozloží.

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 7. 5. 2021, Autor: Radoslav Ptáček, Profil autora: Radoslav Ptáček