reklama

Obliba černého ovoce stále stoupá

Černé ovoce platí právem mezi velmi vyhledávané druhy v současné době. Nejen lékaři ale i domácí léčitelé využívají černého ovoce k léčení a především zmírnění následků civilizačních chorob. Donedávna byl ponejvíce pěstován pouze černý rybíz. Poslední desetiletí je však poznamenáno nebývalým zájmem o pěstování borůvek, černého jeřábu, a především ostružin.

i (Zdroj: Depositphotos)
Černé ovoce se využívá k léčení a především zmírnění následků civilizačních chorob (Zdroj: Depositphotos)

Dokonce je prokázáno, že by každý člověk měl zkonzumovat během léta nejméně 2 kg černých plodů. Poslouží k dokonalému pročištění těla a současně jsou obrovským zdrojem vitamínů. Pěstování všech zmíněných druhů je poměrně snadné a tak si přísun kvalitního ovoce může zajistit i začínající pěstitel.

Ostružiník

Je na půdu poměrně nenáročný. Ostružiny obsahují především vitamín C (21 mg), A, minerální látky a ovocné cukry prospěšné lidskému zdraví. Používají se na výrobu vín, šťáv, kompotů, marmelád, džemů, ale nejvyhledávanější jsou v čerstvém stavu. Ani mrazením neztrácejí chuť, barvu a konzistenci

Na rozdíl od maliníku však vyžaduje vhodnou polohu, protože potřebují teplejší stanoviště chráněné proti mrazům a chladným větrům. V drsnějších polohách ostružiníky, především beztrnné, často vymrzají. Vhodná jsou nezastíněná slunečná místa. Ostružiníkům velmi svědčí hlinité půdy dobře zásobené humusem a bohaté na živiny Na půdní vláhu jsou méně náročné než maliníky a je možné je pěstovat i v sušších kamenitých půdách. Pro novou výsadbu volíme místo, kde ostružiny ani maliny nerostly řadu let.

Vysazujeme jednoleté sazenice. Protože beztrnné odrůdy ostružiníku se množí hlavně odřezky, používají se k výsadbě především kontejnerované zakořeněné sazenice s kořenovým balem. Výsadbové místo připravíme předem, především se postaráme o důkladné odplevelení. Ostružiníky do připravené půdy můžeme vysazovat na podzim i na jaře, pokud máme kontejnerované sazenice, tak po celé vegetační období. Nejvhodnější je jarní výsadba, protože beztrnné odrůdy jsou citlivé na poškození mrazem. Podzimní výsadba, vzhledem k rychlejšímu nástupu sazenic do plodnosti, se vyplatí především v teplejších oblastech.

Ostružiny
i (Zdroj: Depositphotos)
Ostružiny jsou nejvyhledávanější v čerstvém stavu

Rostliny vysazujeme do jamek o rozměrech 0,3 × 0,3 m. Povrchovou zeminu na výšku rýče odložíme a nahradíme asi 10cm vrstvou zahradního kompostu – na dno jámy a na zbytek použijeme zeminu původní. Sazenici povysazení zalijeme a výhon seřízneme na 2-3 očka. Jestliže sázíme na podzim, přihrneme sazenicím půdu na ochranu proti vymrznutí. Doporučený spon výsadby ostružiníku je vzhledem k jejich mohutnějšímu vzrůstu 3 × 1-1,5 m.

Odrůdy

Thornfree – odrůda s velkými těžkými plody sladkokyselé aromatické chuti. Plodnost vysoká a pravidelná. První sběr lze očekávat v 2. polovině srpna. Rostlina je bez trnů

Wilsonův raný – odrůda se sladkými aromatickými plody střední velikosti. Do prvního sběru zraje již koncem července, plody zrají stejnoměrně, nepřezrávají. Vhodná i do podhorských oblastí.

Zahradní borůvky

Jsou známé spíše pod názvem kanadské nebo americké a patří mezi nejzdravější ovoce. Obsahují vitaminy, minerální látky a barviva (antokyany), které mají velmi kladný vliv na lidský organismus. Zvyšují jeho obranyschopnost, podporují růst u dětí, působí proti průjmům, využívá se jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky, dny a revmatismu. Odstraňují únavu očí a zlepšují ostrost zraku, ulehčují průběh chorob způsobených stárnutím. Nejnovější výzkumy potvrdily protirakovinné účinky a jsou blahodárné na kůži spálenou sluncem.

Borůvky sázíme na slunné stanoviště chráněné před větrem, popřípadě mírný polostín, důležitý je však především hluboký, dobře provzdušněný substrát se stálou vlhkostí. Potřebují půdu kyselou pH 4,0-4,8. Pro pěstování na zahrádce je vhodné připravit substrát z těchto komponentů: humózní zahradní zemina, borová hrabanka, rašelina a písek v poměru 1:2:2:1. Pokud nemá někdo možnost získat borovou hrabanku, připraví směs složenou ze 4 dílů rašeliny a 1 dílu písku. Ve specializovaných prodejnách je možné zakoupení hotového substrátu pro vřesovištní rostliny.

Kanadské borůvky
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Borůvky mají podobné užití při kašli a chrapotu jako listy

Vysazujeme je v říjnu až listopadu nebo na jaře v březnu až dubnu. Podzimní výsadba je však vhodnější, protože rostliny přes zimu lépe zakoření, ale je vhodné půdu kolem rostlin pokrýt vrstvou hoblin či pilin na ochranu před mrazy. Při výsadbě počítáme s tím, že keře dorůstají do výšky 2,5-3 m proto se sází do sponu 2,0-3,0 m × 1,0-1,5 m. Keře vyrostou za 6-8 let a vydrží několik desetiletí. Keře se sázejí asi o 5 cm níže, než původně rostly. Borůvky jsou samosprašné, stačí tedy jedna rostlina, ale opylení pylem jiné odrůdy přináší větší plody. Proto je vhodné do výsadby zařadit alespoň dvě odrůdy, které kvetou přibližně ve stejnou dobu.

Dostatek humusu zajistíme kvalitním kompostem. Živiny se dodávají průmyslovými hnojivy s obsahem hlavních živin a stopových prvků. Borůvky mají velkou spotřebu dusíku, a pokud nejsou roční přírůstky 60-80 cm, znamená to, že rostlině chybí právě tento prvek. Ten dodáváme rostlinám ve formě síranu amonného nebo v močovině. Dávky dusíku zvýšíme během roku mulčováním pilinami nebo kůrou z jehličnanů. V poslední době se jako vyvážené a dostačující ukazuje speciální hnojivo na borůvky.

Hnojivo rozhodíme kolem keře, nehnojíme střed rostlin. Z organických hnojiv je nejvhodnější dobře rozležený chlévský hnůj, kterým nastýláme okolí rostlin a zakryjeme mulčem, případně ho promícháme s rašelinou. Často se tak dosáhne lepších výsledků než hnojením průmyslovými hnojivy, protože se půda zároveň obohacuje o humus a působení živin je pozvolnější.

Odrůdy:

  • Goldtraube - odrůda velmi raná, nízkého vzrůstu (do 0,8 m), plody menší sladké chutné.
  • Pemberton - středně raná, velmi úrodná, velmi rychle a bujně roste, proto vyžaduje pravidelný prosvětlovací řez.
  • Bluecrop - středně raná, velmi úrodná. Plody pevné, velké, světlemodré, výborné chuti. Nejpěstovanější odrůda na světě.
  • Darrow - středně pozdní, se slabším růstem. Plody až velmi velké, pevné, dobré chuti.

Černý jeřáb

Je také známý jako aronie a neměl by chybět na žádné zahrádce. Dává plody s vysokým obsahem vitamínů C a P, dále obsahuje rutin, který se využívá při léčení vysokého tlaku a skleróze. Pěstuje se jako keř nebo stromek s menší korunou. Keřové sazenice lze získat řízkováním, semenem, i hřížením, stromky se pak roubují. Z jednoho keře výšky 2 m a šíře asi 1,5 m lze sklidit až 10 kg plodů. Konzumují se plody buď syrové, nebo jako kompot. Aronie je nejen užitečná svými plody, ale současně působí velmi dekorativně jako okrasný keř – především v době květu, kdy vytváří bohaté chocholíky bílých květů, na podzim pak svými vybarvenými listy.

Černý jeřáb
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Černý jeřáb má plody s vysokým obsahem vitamínů C a P, dále obsahuje rutin, který se využívá při léčení vysokého tlaku a skleróze

Odrůdy:

  • Nero – jediná registrovaná odrůda v sortimentu vyznačuje se pravidelnou plodností, velkými, aromatickými plody. Vyžaduje vlhčí stanoviště. Je náročný na světlo, proto se již od 4. až 6. roku vyplatí prosvětlování koruny. Plody je možné velmi dobře sušit a vytvořit si tak zásobu na zimní měsíce.

Černý rybíz 

Obsahem vitamínu C se černý rybíz vedle rakytníku, papriky a šípků řadí mezi nejbohatší vitaminozní zdroje. V léčitelství se listy osvědčily jako prostředek močopudný, vyvolávající pocení a protiprůjmový. Přidávají se do čajových směsí. Listová droga se vnitřně užívá ve formě nálevu (2 čajové lžičky řezané drogy na šálek vody) při onemocnění z nachlazení, kašli, revmatismu, onemocnění močových cest a průjmu.

Černý rybíz
i (Zdroj: Depositphotos)
Černý rybíz se vedle rakytníku, papriky a šípků řadí mezi nejbohatší zdroje vitaminu C

Ke zlepšení chuti nálevu se doporučuje listy spařit a čajový nálev smíchat s mlékem. Plody mají podobné užití při kašli a chrapotu jako listy Užívají se také k vyvolání pocení a jsou vhodným prostředkem proti dně. Šťáva plodů svým obsahem zvyšuje pružnost cév a odolnost organismu proti prochladnutí. Listy i plody podporují látkovou výměnu. Také výběr v odrůdách černého rybízu je poměrně značný. Vedle známé odrůdy Otelo je vhodný i Fanal či Démon vyznačující se velmi lahodnou chutí.

Moruše černá (Morus nigra)  

U nás se pěstují po staletí a můžeme najít stromy staré i 200 let, přesto jsou ale na zahrádkách méně významným druhem. Nejlépe jim vyhovují výhřevné dostatečně propustné půdy. Nesnášejí přemokření, jsou teplomilné, proto jim vyhovují podmínky, kde teploty neklesnou pod 8 °C. Plody jsou černé, válcovité, vytvářejí plodenství peckoviček na společném dužnatém vřetenu, jsou podobné ostružinám. Vyznačují se lahodnou chutí, šťáva intenzívně barví, plody obsahují vitamín C, cukry, třísloviny a celou řadu minerálních látek.

Moruše
i (Zdroj: Depositphotos)
Moruše se vyznačují lahodnou chutí, šťáva intenzívně barví, plody obsahují vitamín C, cukry, třísloviny a celou řadu minerálních látek

V prvních letech výhonky u této rostliny stříháme, v dalších letech necháme stromkům volnější růst a korunku prosvětlujeme jen občas. Stromky začínají plodit ve třetím až čtvrtém roce po vysazení. Moruše jsou proslulé především vazbou na bource morušového, protože právě listy jsou výhradní potravou housenek. Kokony, které housenky spřádají, slouží k výrobě hedvábí.

Publikováno: 9. 5. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková