reklama

Víte jak si poradit s nepříjemnými mravenci?

Škůdci v podobě mravenců  se v našem bytě ocitnou zcela nečekaně, a jestliže usoudí, že jim poskytujeme, byť nevědomky, dostatečné množství potravy, zabydlí se a velmi rychle se začnou rozmnožovat

i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mravenci mají velmi dobře vyvinutý a citlivý čich (Zdroj: Ludmila Dušková)

Často nám trvá i několik týdnů, než najdeme jejich domovskou lokalitu těchto vetřelců. Jedná se, především, o mravence domácího ( Lasius emarginatus) a mravence obecného ( Lasius niger), kteří hlavně v jarním období pronikají z venčí do obytných prostor. Útočí prakticky na veškeré uskladněné potraviny jako je cukr, koření, čokoláda, pečivo či mouka. Jako prevence proti nenadálému útoku mravenců poslouží uzavíratelné dózy na potraviny a dobře těsnící okna i dveře.

Mravenci, kromě domácností, škodí i v zahradách. Objevují se na jaře velmi brzy, jakmile se půda dostatečně prohřála. Upravují své staré kolonie, shánějí potravu pro larvy. Na rašících ovocných stromech, zejména na hrušních, nakousávají květné pupeny. Velmi často poškozují trsy jahodníků jak měsíčních, tak velkoplodých. Vegetační vrcholy (tak zvaná srdíčka) zanášejí zeminou. Listy vlivem kyseliny mravenčí, žloutnou, na okrajích často zkadeří. Plody, pokud se vyvinou, jsou zakrnělé, většinou však napadené rostliny nekvetou.

Posypová návnada
Mravenci se v domácnosti zabydlí a velmi rychle se začnou rozmnožovat (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mšice rybízová
Mšice rybízová (Zdroj: Ludmila Dušková)

V ovocných zahradách škodí mravenci podrýváním kořenů ovocných stromů i zeleniny a květin, vynášejíce půdu na povrch. Mravenci žijí v symbióze, v tzv. trofobióze se mšicemi. Mají velmi dobře zorganizované spolužití. Mravenci se o mšice dobře starají, přenášejí je na mladé výhonky, chrání je před predátory a na oplátku získávají sladkou medovici, kterou mšice produkují. Proto mravenci mšice vyhledávají a téměř to i vypadá, že je sami pasou. Někdy se mravenci "zabydlí“ v květináčích, a to rostlinám opravdu nesvědčí.

Mšice třešňová
Žijí v symbióze se mšicemi (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mšice
Mravenci se o mšice dobře starají (Zdroj: Ludmila Dušková)

Škodí dále tím, že na svém těle a v zažívacím traktu roznášejí výtrusy moniliosy a jiných hnilob ovoce, navštěvují kolonie škodlivého savého hmyzu, zejména mšic, larev mery hrušňové, larvy i samičky červců, především puklice švestkové. Olizují jejich sladké exkrementy a chrání je při tom před jejich přirozenými nepřáteli, zejména před blanokřídlým hmyzem

Na omezení mravenců byla vymyšlena celá řada neuvěřitelných lidových metod:

  • Na okně se vyplatí pěstovat mátu, eukalyptus, bazalku či levanduli. Aroma je odpuzuje.
  • Na místo, kde se hromadí, nastražíme osolený celer posypaný skořicí. Za pár dnů se odstěhují.
  • Do cestičky jim připravíme papír a na něj kvasnice s cukrem či medem. Po pozření uhynou.
  • Vysušenou kávovou sedlinu nadrobíme a nasypeme do cesty nebo přímo na ně.
  • Bytostně nesnášejí hřebíček, stačí jich pár rozmístit po bytě a po první návštěvě se už nevrátí.
  • Putování přeruší i čára ze zubní pasty. Můžete jí natřít okenní rám nebo udělat čáru přes jejich oblíbenou trasu.
  • Velmi nepříjemná nástraha je pro ně rozsypaný prášek do pečiva, který jim nechutná a lepí se na nohy.
  • A pokud jste již hodně zoufalí, pomůže nakreslit na zem čáru bílou křídou, údajně ji nepřekročí. Totéž platí i na stromy, pokud si mravenci myslí, že si budou do korun stromů vynášet mšice a debužírovat na jejich medovici, postačí křídou udělat na kmeni nízko nad zemí křídový prstenec a mravenci mají po chuti. V tomto případě na barvě křídy tolik nezáleží, ale přeci jen nejlepších výsledků bylo dosaženo v australském Melbourne s křídou červené  až fialové barvy.
Mravenci jídlo
i (Zdroj: Depositphotos)
Bojujte proti mravencům včas

Mravenci mají velmi dobře vyvinutý a citlivý čich. Pokud jste vyčerpali řadu lidových metod a nic nezabírá, nebo pouze dočasně, nezbývá než zásah razantní. Bez přípravků se v boji proti mravencům neobejdeme. Pak je dobré sáhnout po účinných přípravcích proti mravencům, jejichž účinné látky jsou pouze přírodního původu. Přípravek působí na mravence okamžitě. Sype se na místa, kde se mravenci nejvíce objevují, zejména v okolí domu, těsně u zdí nebo přímo do mraveniště. Můžeme si i připravit roztok, kterým je dobré postříkat mravenčí stezky, ale také je vhodné jej nastříkat i do různých štěrbin a mezi dlaždice. Vždy je třeba připravit jen potřebné množství roztoku, které spotřebujeme.

Mravenci v dlažbě u domu
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
V ovocných zahradách škodí mravenci podrýváním kořenů ovocných stromů i zeleniny a květin

Jak jsme již říkali, nejvíce vidíme dělnice, které hledají potravu a nosí ji do mraveniště. Právě na tomto způsobu jejich života se zakládá účinný boj. Mravencům se nabídne návnada, kterou nosí do mraveniště, kde s ní pak krmí také královnu a larvy, takže posléze vyhyne celá mravenčí kolonie. Mravenci přijímají návnadový roztok velmi dychtivě, velice jim chutná, proto jej vyhledávají. Pro mravence je to takový bufet.

Po vyhubení mraveniště lze návnadové dózy vymýt a následně po naplnění návnadovým roztokem znovu použít na jiném místě. Můžete ho umístit kdekoliv, třeba pod kuchyňskou linku nebo do spíže. Návnadové dózy se dávají zejména do interiéru, ven jen omezeně - na chráněná místa, kam nepálí slunce a neprší - na kryté balkony a terasy.

Publikováno: 11. 5. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková