reklama

Vybíráme odrůdy pro mlsné jazýčky

Kolekce  nazvaná lákavě "pro mlsné jazýčky“ by měla uspokojit i toho nejnáročnějšího pěstitele. Je citlivě sestavena z devíti odrůd, které vynikají chutí, křehkostí plodů bulev či kořenů a jsou určeny nejen pro dospělé, ale především pro děti. Tak například drobnoplodé kukuřičky, závěsné jahody či malé mrkvičky si mohou právě děti zkusit vypěstovat sami.

i (Zdroj: Depositphotos)
Seznamte se s novými odrůdami velmi chutné zeleniny (Zdroj: Depositphotos)

Taková výchovná a tvůrčí činnost, jako je sledování vývoje rostlinek od semínka, zakončená konzumací vlastní sklizně je určitě přínosem a velkým poučením. Zajímavá kolekce, která vychází z firmy Semo Smržice, je červeně výrazně označena na sáčcích a nedá se tak s jinými  zaměnit. Zahrnuje následující odrůdy:

Převislé jahody odrůda Temptation

Nejenže plodí celé léto, ale navíc se mohou využít i jako okrasné, nejlépe v závěsných nádobách, protože vytvářejí kaskádovité závěsy díky postupné tvorbě odnoží, které postupně nasazují plody. Závěsy mohou dosáhnout až 2 m délky a děti uvítají možnost sklizně ze země. Plody na rozdíl od měsíčních jahod jsou velké a výtečně chutnají. Mladé rostliny, které jsou rozmnožovány semeny, jsou silné a velice bujné. S výsevem si musí děti pospíšit, nejlépe již počátkem února, aby rostliny začaly nasazovat květy již během léta. Vhodný pro výsev je agroperlit, nebo jemně prosátá dezinfikovaná zemina.

Výsev se provádí na povrch, semínka se nezasypávají a nesmí přeschnout. Semenáčky se přepichují v době prvního pravého listu. Pro jejich zakořeňování  by se měla teplota pohybovat mezi 16-18 °C. Optimální teplota pro růst je 14-16 °C, pro násadu květů a dobu kvetení je vhodná teplota 12-14 °C. Doporučená velikost květináče je 12 cm. Nejvhodnější pěstební substrát má mít pH 6,0 a v závěru pěstování se doporučuje přihnojovat rostliny hnojivy se zvýšeným obsahem draslíku. Pěstovat můžeme v dobře větraných místnostech nebo venku na slunném místě. Rostliny můžeme pěstovat několik let dokonce s možností i zimních sklizní, kdy závěsné nádoby umísťujeme do chladné a světlé místnosti jako jsou zimní zahrady, verandy atd. Rostliny této odrůdy kvetou bílými květy.

Kukuřice cukrová Agnes F1

Je odrůda supersladké kukuřice určené pro konzumaci mladých palic zasyrova nebo vařené. Kukuřice se pěstuje velmi snadno, výsev se  provádí přímo na záhon bez předchozího předpěstování. Vyséváme v dubnu do řádku, do hloubky asi 3 cm na vzdálenost 20-30 cm od sebe. Osivo kukuřice brzy klíčí, pokud nedojde k přesušení půdy. Rostlinky narůstají rychle a ve druhé polovině léta začíná sklizeň prvních palic. Na každé rostlině jich sklízíme několik.

Jahody v květináči Temptation
Jahody v květináči Temptation plodí celé léto, ale navíc se mohou využít i jako okrasné nejlépe v závěsných nádobách (Zdroj: Ludmila Dušková)
Kukuřice Agnes F1
Kukuřice cukrová Agnes F1 je odrůda supersladké kukuřice (Zdroj: Ludmila Dušková)

Baby kukuřička

Pěstuje se stejně jako předchozí odrůda. Rostliny však narůstají do menší výšky a palice určené ke sklizni jsou drobné, dlouhé pouze do 10 cm. Jsou sladké jemné chuti a křehké. Využívají se pro přímý konzum, jako delikatesa jsou pak nakládané ve sladkokyselém nálevu, kdy svou jemností mnohdy předčí sterilované okurky.

Baby karotka Mignon

Představuje nový typ karotky, který doposud v tuzemském sortimentu chyběl. Kořeny se sklízí v době, kdy dosáhnou délky kolem 5 cm. Jsou sladké, intenzivně červené s vysokým obsahem karotenu. Mrkvičky vzhledem ke krátké vegetační době nejsou napadány pochmurnatkou mrkvovou, a tak se navíc vyznačují vynikajícím zdravotním stavem. Jsou oblíbenou pochoutkou vzhledem ke křehkosti a sladkosti právě dětmi. Malé mrkvičky je možné i nakládat nebo mrazit pro zimní období. Výsev se provádí v dubnu až červnu přímo do půdy do řádků vzdálených od sebe 20-25 cm. Rostlinky se jednotí na 3 cm od sebe.

Mrkev Mignon F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Mrkev Mignon F1 je sladká intenzívně červená s vysokým obsahem karotenu

Paprika Hamík

Lahůdka pro labužníky, ale především děti. Jedná se o baby odrůdu s malými mimořádně chutnými plody s minimálním počtem semen, které jsou dlouhé pouze 5-6 cm, široké 2-3 cm, síla stěny je 3-4 mm. Plody se konzumují nebo sterilují celé zásadně v botanické zralosti, kdy mají sytě oranžovou barvu. Doporučený způsob pěstování je ve fóliovnících nebo sklenících, aby většina plodů dozrála do botanické zralosti. Jen v nejteplejších oblastech je možná venkovní výsadba. Výsev se provádí v únoru, rostlinky je nutné předpěstovat, výsadba na stanoviště se provádí v květnu.

Okurka salátová Baby F1

Je typem malé  salátové okurky vhodné pro celoroční pěstování ve sklenících i fóliovnících. Milovníci nezvyklých odrůd zde ocení délku plodů, která dosahuje maximálně 15 cm. Chuť plodů je vynikající vzhledem k výjimečné křehkosti, šťavnatosti a výrazné okurkové chuti. Především pak děti ocení malé plody akorát "do ruky“

Paprika Hamík
Hamík je lahůdka pro labužníky, ale především děti (Zdroj: Ludmila Dušková)
Okurka Baby F1
Baby F1 je typem malé salátové okurky vhodné pro celoroční pěstování ve sklenících i fóliovnících (Zdroj: Ludmila Dušková)

Rajče Bejbino F1

Tato odrůda byla nově zařazena do sortimentu pro mimořádně chutné plody. Jedná se o nový vysoce výnosný hybrid koktejlového rajčete určeného především pro polní pěstování ve všech klimatických oblastech. Rostlina je středně vzrůstná, vyšlechtěná na značnou odolnost k plísni bramborové. Plody jsou kulaté, zářivě červené, menší, v průměru 2-3 cm o hmotnosti 30-40 g a využívají se zejména jako přízdoba k pokrmům nebo k přímému konzumu. Pro sladkou chuť a atraktivní vzhled jsou vyhledávány především dětmi. Právě mimořádná chuť plodů zařazuje tuto odrůdu do kolekce "pro mlsné jazýčky“. Rostliny se dají pěstovat nejen na volném záhoně, ale i v nádobách či pytlích. Během vegetace však vyžadují pravidelné vyštipování bočních výhonů. Jediný hlavní výhon pravidelně přivazujeme ke konstrukci.

Po dosažení 5. až 6. vijanu se vyplatí rostliny zaštípnout za listem, který se nachází za tímto vijanem. Docílíme tím dozrání všech plodů do ukončení vegetace. Tento zásah se vyplácí především v letech s kratším létem a brzkým nástupem chladného a deštivého počasí. Odrůda Bejbino F1 patří mezi odrůdy, které si našly oblibu mezi pěstiteli. Pro vysokou úrodnost, násadu plodů a chuť postačí pouze několik rostlin jako doplněk odrůd velkoplodých. Osivo této odrůdy by mělo být zařazeno v sortimentu každé specializované zahrádkářské prodejny již začátkem nového roku a je současně neodmyslitelným doplňkem celé kolekce "pro mlsné jazýčky“

Ředkev Jarola F1

Je výjimečnou hybridní odrůdou v sortimentu ředkví. Tvoří protáhlé 25-30 cm dlouhé kořeny a vyznačuje se mimořádnou odolností vůči vybíhání. Jedná se o první evropskou odrůdu typu Daikon, s možností i jarních výsevů. Ředkev patří mezi nejstarší rostliny, ale její pěstování a rozšíření u nás na rozdíl od jiných plodin je zatím poměrně malé. Na rozdíl od ředkvičky má ředkev ostřejší chuť a především jiný typ bulev. Na půdu má podobné nároky jako ředkvička. Půdu budeme volit humózní, dostatečně zásobenou pohotovými živinami, nesnáší ale hnojení chlévským hnojem. Zimním odrůdám ředkví se daří i v půdách těžších. Vyžadují také dostatek vláhy po celou dobu růstu.

Při nedostatku vody bývají bulvy houbovité a mají nepříjemnou palčivou až hořkou chuť. Není náročná na teplo, může se pěstovat i v chladných polohách. Základem dobré chuti a jemné konzistence je především nepřerušený růst, který zajistíme dodržením rovnoměrné vlhkosti půdy během celého vývoje rostlin. Jarola F1 vzhledem k lahodné chuti je zařazena pro příští sezónu do kolekce označené "pro mlsné jazýčky“. Protože kolekce obsahuje odrůdy vhodné především pro děti, je snadné uhodnout, že právě nově zařazená odrůda  má lahodnou příjemně palčivou chuť a bude vyhledávána nejen dětmi, ale i dospělými.

Rajské Bejbino F1
Rajče Bejbino F1 bylo nově zařazeno do sortimentu pro mimořádně chutné plody (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ředkev Jarola F1
Ředkev Jarola F1 je výjimečnou hybridní odrůdou v sortimentu ředkví (Zdroj: Ludmila Dušková)

Řepa salátová Pablo F1

Odrůda hybridní červené kulaté salátové řepy, která je vyjívýjimečná tvorbou malých bulev o průměru 3-4 cm. Má intenzívní červené zbarvení, bez výrazných kruhů. Je vhodná pro svou vynikající chuť i ke konzumaci v syrovém stavu třeba jako součást zeleninových salátů. Využívá se především pro konzervaci do sladkokyselého nálevu a svou chutí právě tato odrůda předčí nejen stávající, ale mnohdy i sterilované okurky. Vysévat ji můžeme postupně až do července vzhledem ke krátké vegetační době. Pro rychlý růst, atraktivní vybarvení a velikost bulev se určitě stane oblíbenou mezi pěstiteli z řad dětí.

Řepa Pablo
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pablo je odrůda hybridní červené kulaté salátové řepy

Jak vysévat netradiční odrůdy rajčat?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 22. 5. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková