reklama

Jak doma pohodlně a úspěšně pěstovat bylinky ze supermarketu

Když chcete mít čerstvé bylinky stále při ruce, je nejrychlejší způsob vypěstovat si je, protože mít doma malou voňavou zahrádku není žádný problém. Díky samozavlažovacím truhlíkům, speciálním směsím a hnojivům pěstování zvládne i zapomětlivý začátečník.

i (Zdroj: Plastkon)
V samozavlažovacím truhlíku bylinky nezaschnou (Zdroj: Plastkon)

Že jsou bylinky kouzelné? Ano, tento přívlastek jim patří právem. Spousta z nich zatočí s nemocemi i neduhy a jsou také velkými pomocníky v kuchyni. Jejich jedinečná vůně, chuť a barva dokážou zdokonalit každé jídlo. S bylinkami můžete vytvořit i z obyčejného jídla kulinářský zážitek, a jestliže navíc použijete svoje vlastní bylinky vypěstované s láskou, nic na světě se chuti nevyrovná.

Zelený poklad z květináče

Možná si to neuvědomujeme, ale bylinky používáme nebo jíme prakticky každý den. Třeba taková pažitka nebo petrželka nasypaná do polévky nejenom zdobí, ale působí i blahodárně. Ale je i další zelené koření, bez kterého si běžné moderní vaření nedokážeme představit. Kromě už zmiňovaných jsou to například bazalka, šalvěj, máta, rozmarýna, majoránka… Známe je všichni a víceméně všichni si je také občas pokoušíme doma pěstovat. Nejsnadnější je přinést si z obchodu květináč se vzrostlými bylinkami a ihned je ostříhat a použít do pokrmu, tak to ostatně dělá drtivá většina z nás. Jenomže co s bylinami, které ihned nespotřebujeme? Necháme je živořit v nekomfortním květináči?

Nespotřebované zelené koření můžeme nasušit nebo zmrazit na později anebo jej pěstovat dál. V tom případě máme v zásadě dvě možnosti – můžeme je přesadit do venkovního záhonku a těšit se z jejich vůně a chuti po celou sezonu anebo se pustit do domácího pěstování.

Truhlík
i (Zdroj: Plastkon)
Pohodlně jde pěstovat bylinky i na okenním parapetu

Samozavlažovací truhlík

Pokud nemáme čas nebo prostor, abychom si přesazovali bylinky do záhonku, nabízí se možnost domácího pěstování na okenním parapetu nebo na balkoně. V tom případě se vyplatí používat nádoby, které nám pěstitelům usnadní práci s tím, že pomohou neustále doplňovat bylinkám čerstvou vodu a živiny. Odpadá tedy každodenní starost o zálivku, protože, ruku na srdce, kdo z nás zalévá své bylinky opravdu svědomitě a pravidelně.

Do elegantního samozavlažovacího truhlíku nemusíte bylinky přesazovat, stačí, když upravíte stávající květináč a umístíte ho do speciální vložky. Součástí setu je totiž nejenom dekorativní obal a vnitřní pěstební nádoba, do které vložíte květináč, ale také kolíčky s knoty, díky nimž zůstane zemina stále vlhká.

Zasazení
i (Zdroj: Plastkon)
Rostlinky není potřeba přesazovat

Elegantní řešení pěstování

Aplikace knotů je snadná a dle návodu ji zvládne opravdu každý. Jednoduše knot omotáme kolem kolíčku tak, aby volné konce byly o něco delší než kolíček. Jimi bude voda do květináče vzlínat. Připravené kolíčky s knotem zastrčíme do odtokového otvoru květináče tak, aby volné konce přečnívaly ven. A protože pěstební nádoby mají dvojité dno a speciální zalévací otvory, bude se rostlinám také velmi snadno doplňovat voda. V rohu nádoby je za průhledným plastem umístěný plovák a jeho poloha vůči rysce nám ukáže, kolik vody v nádobě ještě máme.

Kolíčky s knoty nám tedy pravidelně a systematicky zásobují bylinky vodou, takže nyní se nemůže stát, že by zaschly, i když delší dobu nedoléváme vodu. Takto nám vydrží svěží, dokud všechny bylinky z květináče nespotřebujeme.

Zalévání
i (Zdroj: Plastkon)
Zalévání speciálním otvorem

Pěstování pro dlouhodobý užitek

Co ale s bylinkami, které jsme si přinesli domů ze supermarketu a rádi bychom je pěstovali déle, než jen na rychlou spotřebu? V takovém případě, kdy nám záleží na dlouhodobější sklizni je vhodné donesené bylinky co nejdříve přesadit. Rostlinku, která se zpravidla tísní v menším květináči, doporučujeme rozdělit na dva trsy a ty klasickým způsobem přesadit do větších květináčů.

Pro zasazení používáme speciální substráty určené přímo pro pěstování bylinek. Obsahují veškeré potřebné živiny, které právě zelené koření pro svůj růst potřebuje. To znamená, že jsou tvořené směsí kvalitních rašelin, prosetého jemně tříděného křemičitého písku a organických hnojiv. Dále obsahují základní NPK prvky (dusík, fosfor, draslík) důležité pro růst, ale současně i potřebné mikroprvky, včetně důležitého vápníku. Lehká struktura substrátu zajišťuje dobrý přístup vzduchu ke kořenům a má příznivý vliv na vzcházení semínek i zakořeňování vzrostlých rostlin.

Substrát
Substrát pro bylinky je vhodný i pro ekologické pěstování (Zdroj: Rašelina Soběslav)
Aktivátor
Růstový aktivátor vyrobený ze směsi kopřivy dvoudomé a břízy bělokoré (Zdroj: Rašelina Soběslav)

Do běžné zálivky doporučujeme přidávat kopřivový růstový aktivátor, takzvaný "kondicionér“. Jedná se o čistě přírodní produkt, který umožnuje rostlinám, aby získaly a nabyly co největší kořenový systém a aby se jim dobře dařilo. Zálivka je velmi jednoduchá – stačí 10 ml aktivátoru nalít do 1 l vody, zamíchat a jednou týdně zalévat. Takto vydrží přesazené bylinky na okenním parapetu klidně i po celý rok.

Tip pro vás

  • Kopřivový výluh působí nejenom jako účinné hnojivo, ale i biologická ochrana proti škůdcům. Prospívá bylinkám, zelenině i okrasným rostlinám. Toto organické hnojivo si můžete vyrobit i sami.
  • Kopřivy nasekejte a nasypejte do plastové nebo skleněné nádoby. Nádobu zaplňte do ¾. Zalijte po okraj vodou, nejlépe dešťovou nebo studniční, a odkryté nechte deset až čtrnáct dní stát na slunci. Výluh občas promíchejte. Obsah časem začne kvasit, nelekejte se, to v pořádku. Hotový, temně hnědý výluh slijte do uzavíratelné nádoby a máte připravené vlastní organické hnojivo.
Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 14. 5. 2021, Autor: Jana Šulcová, Profil autora: Jana Šulcová