reklama

Troufli byste si použít sloní hnojivo nebo dáte přednost klasice? Které přírodní hnojivo zvolíte?

Na našich zahradách nechceme moc používat chemii, ale snažíme se v souladu s přírodou vracet do půdy přírodní hnojiva. Vyznáte se ale v jednotlivých produktech tak, jak se objevují na trhu?

i (Zdroj: Depositphotos)
Troufli byste si použít sloní hnojivo nebo dáte přednost klasice? (Zdroj: Depositphotos)

Přírodní hnojiva

Přírodní hnojiva obsahují 100 % přírodní suroviny a jsou vhodná pro ekologické pěstování. Valná většina našich soukromých zemědělců se vrací k původnímu hnojení přírodními hnojivy už jen z toho důvodu, že se jedná o levnou, a přitom spolehlivou výživu půdy. 

Přírodní hnojiva obsahují cenné složky v podobě minerálů, stopových prvků, a především biogenní prvky dusík, draslík a fosfor. Tyto látky stimulují růst rostlin, spolupodílejí se na výživě listů, plodů i kořenového systému, zajišťují zvýšený výnos při sklizni a v některých případech dokonce zamezují tvorbě chorob. 

Záhon
i (Zdroj: Depositphotos)
Dobře vyhnojený záhon je zárukou kvalitní úrody

Mezi přírodní hnojiva zařadíme především ta zemědělská, tedy hnojiva, produkovaná hospodářskými zvířaty. Patří sem:

  • chlévská mrva, ze které fermentací vzniká známý hnůj;
  • močůvka, což je zkvašené tekuté hnojivo s vysokým obsahem dusíku a draslíku;
  • hnojůvka, tedy tekutá složka hnoje smíchaná s dešťovkou, která neobsahuje mikroorganismy;
  • kompost, který se vytváří rozkladem a fermentací rostlinných odpadů 
  • kejda, tekutá částečně zkvašená směs tuhých a tekutých výkalů hospodářských zvířat a zbytků krmiv s podílem vody.
Hnojiva
Organická hnojiva jsou prodávána v sofistikovaných tvarech (Zdroj: Depositphotos)
Organické hnojivo
Organické hnojivo v granulované formě (Zdroj: Depositphotos)

Chlévský hnůj

To, aby byl chlévský hnůj opravdu kvalitní ovlivňuje mnoho faktorů. Zejména způsob krmení, roční období, technologie chovu nebo použití podestýlky, původ krmiva či prostředí. Správný hnůj by měl obsahovat sušinu, organické látky, dusík, fosfor, magnesium, draslík a vápník. 

  skot koně ovce drůbež
sušina 24,0 25,0 25,0 31,0
organické látky 17,0 20,0 20,0 25,0
N celkový 0,48 0,65 0,85 2,80
P 0,11 0,13 0,14 1,25
K 0,51 0,52 0,66 1,23
Ca 0,37 0,21 0,25 0,25–1,00
Mg 0,08 0,11 0,12 0,06–0,08

Zrání chlévské mrvy pak zapříčiňuje celá řada mikroorganismů, jako bakterie, plísně nebo aktinobakterie. 

Při použití stájového hnojiva v půdě dochází ke zlepšení fyzikálních i chemických vlastností půdy. Kromě základních prvků, důležitých pro rostliny se pak do půdy dostávají významné organické zbytky, které zajišťují rovnováhu mikroorganismů, žijících v půdě. Protože při použití stájového hnojiva dochází též k uvolňování tepla do půdy, jsou tato hnojiva používána také ve sklenících, dále třeba při přezimování citrusů a pro přímé hnojení záhonů, ovocných stromků i keřů.

Hnůj
i (Zdroj: Depositphotos)
Organický hnůj obsahuje mnoho výživných látek pro půdu

Koňský a ovčí hnůj: je velmi bohatý na dusík, ale není vhodné je používat do záhonů. Naopak půdě ale velmi prospějete, pokud koňský nebo ovčí hnůj zaoráte či zaryjete zjara do pařeniště. Smíchané dohromady pak vytvoří velmi hřejivou směs pro růst rajčat, okurek, paprik a dalších náročných zelenin. Přidání koňského a ovčího hnoje do kompostu podstatně urychlí jeho zrání.

Koně
i (Zdroj: Depositphotos)
Koňský hnůj zajistí vašim záhonům a políčkům dostatek dusíku a draslíku

Nevýhody:

  • stájová hnojiva obvykle obsahují vyšší procento amoniaku, který se při rozkladu uvolňuje, proto se ve sklenících při použití těchto hnojiv musí často větrat
  • stájová hnojiva mohou obsahovat vyšší podíl semen plevele
  • některé rostliny stájový hnůj nesnesou, proto jej vyměníme za kompost

Ptačí trus

Obecně je ptačí trus nejúčinnějším hnojivem, protože obsahuje velmi vysoké procento dusíku. Je ideální pro vyhnojení zeleninových záhonů. Nesmíme však slepičince či trus ostatních ptáků používat v čerstvé formě, vždy se musí nechat "odležet" až několik měsíců. Čerstvý trus by dokázal rostlinám spálit kořeny a tím zapříčinit úhyn celé rostliny. 

Potřebujeme-li takové hnojivo rychle, využijeme zkvašený slepičí trus. Připravíme jej tak, že vhodnou nádobu naplníme do 1/3 trusem, zalijeme vodou a minimálně 10 dní necháme kvasit. Směs je nutno pravidelně promíchávat. Při použití pak tuto směs nařeďte v poměru 1:10.

Slepice
i (Zdroj: Depositphotos)
Slepičince jsou považovány za zdroj fosforu

Tzv. křepelkový hnůj je cenný produkt, který tito malí opeřenci vyrábějí opravdu ve velkém. Látky, obsažené v jejich trusu jsou pro rostliny opravdu prospěšné, avšak pozor na vysoký obsah močoviny, který v čerstvém stavu rostlinám škodí.

Holubí trus je považován za vysoce kvalitní díky obsahu dusíku a fosforu, který je dokonce 4-8x vyšší, než je obsah v hnoji koňském. Tento trus není vhodný pouze pro pokojové rostliny, venkovní použití dává přednost formě roztoku nebo suchému stavu.

Králičí bobky

Králičí trus je bohatý na fosfor a fosforečnany. Lze využívat i trus od doma chovaných králíků a zakrslých králíčků. Králičím trusem pohnojte brambory, brukvovitou zeleninu i některé druhy okrasných rostlin a balkonovek. Přehnojení u rostlin způsobí ukončení příjmu ostatních výživných prvků jako dusíku, draslíku nebo zinku a rostliny mohou začít chřadnout. 

Králík
i (Zdroj: Depositphotos)
Králičí trus použijte na pokojovky

Slon v kelímku

Hitem posledních let je nabídka zoologických zahrad na odběr trusu exotických zvířat pro vyhnojování půdy. Například sloní trus je vzhledem k nedokonalému metabolickému trávení těchto zvířat plný jedinečných živin. A vzhledem k tomu, že 1 slon denně spotřebuje cca 250 kg rostlinné potravy, můžeme si spočítat, kolik hektarů nám zvládne pohnojit. Pražská ZOO pak nabízí sloní trus v plastových kbelíčcích. 

Sloník
i (Zdroj: Depositphotos)
Zoologické zahrady nabízejí jako raritu sloní trus jako hnojivo

Guáno

Guáno produkují nejen netopýři, ale také mořští ptáci. Díky jejich unikátní stravě (u ptáků především mořské ryby) je tento velmi ceněný trus plný dusíku, fosforu, draslíku, zinku, molybdenu a dalších účinných prvků. Guáno lze sehnat ve formě granulí, avšak stejně jako v případě slepičinců pozor na spálení kořenů rostlin. Při použití v bytě pak tyto granulky velmi pečlivě zahrabejte do substrátu, jinak bude váš byt brzy připomínat netopýří jeskyni, a to především nezaměnitelným odérem. Guáno se hodí k vyhnojování půdy na jaře i na podzim, a dokonce i během vegetačního cyklu. 

Netopýr
i (Zdroj: Depositphotos)
Netopýří guáno je velmi cennou komoditou

Jícha

Jícha nebo jinak nazývaný zákvas je přírodní rostlinné hnojivo, připravené z vody a sušených nebo čerstvých bylin. Je to tekuté hnojivo, které je ale potřeba před použitím ještě zředit. Rostliny nasekáme na kousky, zalijeme dešťovou vodou a necháme v teple cca 2 týdny kvasit. Používáme zásadně nekovovou nádobu. Kvašení je dokončeno, až z tekutiny přestanou unikat vzduchové bublinky. Tuto proceduru provádějte venku, při kvašení vzniká kromě jíchy také dosti značný zápach. Nejsilnější jícha je kopřivová, dále se přidává např. heřmánek, který působí i proti plísním, kostival, pampeliška, přeslička (chrání zároveň před padlím) nebo vratič, který odpuzuje mšice. 

Jícha
i (Zdroj: Depositphotos)
Kopřivová jícha je produkt, který si pohodlně připravíte doma

Posekaná tráva pak poslouží jako skvělý mulč a zároveň pustí do půdy živiny. Totéž dokáže dřevní štěpka, kůra, piliny nebo spadané listí. 

Věděli jste, že takový dřevěný popel obsahuje až 30 % vápníku, 10 % draslíku, 5 % hořčíku a 3 % fosforu? Použijte proto popel z kamen či z grilování jako hnojivo na vaše záhony.

A kompost, který si jistě doma na zahradě hýčkáte a přidáváte do něj jen ty správné ingredience jako zbytky rostlin, posekanou trávu, slupky z brambor a zeleniny, shrabané listí a další je zcela unikátním hnojivem pro vaše okrasné květiny na záhonech i v truhlících.

Kompost
i (Zdroj: Depositphotos)
Na správné zahradě nesmí chybět dobře založený kompost

Publikováno: 13. 5. 2021, Autor: Martina Pilzová, Profil autora: Martina Pilzová