reklama

Vypěstujte si odrůdy obřích rozměrů

Sortiment odrůd zelenin a květin je každoročně díky našim semenářským firmám doplňován o zajímavé odrůdy a kuriozity. Velmi pozoruhodná je také stále se rozšiřující kolekce odrůd, které v konzumní zralosti dosahují nebývale velkých rozměrů. Maxi veliké výpěstky se navíc vyznačují výbornou chutí a možností nového využití.

i (Zdroj: Depositphotos)
Vypěstujte si zeleninu s obřími plody (Zdroj: Depositphotos)

Cibule Blanco Duro

Tato odrůda potěší všechny milovníky sladké bílé cibule lahůdkové chuti. Cibule jsou bílé barvy, kulovitého tvaru a dorůstají obří velikosti 0,5–1 kg. Cibule se pěstuje z přímého výsevu v březnu až začátkem dubna a vzhledem k velikosti je vhodné dodržet při jednocení větší spon 30 ×10 cm. Cibule má specifické nároky na pěstování. Vyžaduje především slunnou polohu a záhřevné půdy, z nichž pak mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, jílovitých, kyselých a studených půdách krkatí, hůře vyzrává a podléhá chorobám. Nedaří se jí příliš ani ve vyšších polohách s vlhčím klimatem, kde také špatně a pomaleji vyzrává. Ze živin cibule vyžaduje především fosfor a draslík.

Dusíkatá hnojiva by se měla používat opatrně, protože nadbytek dusíku v půdě zpomaluje zrání a cibule je při uskladnění méně trvanlivá. Je také velmi citlivá na chlór, proto je vhodné používat výhradně síran draselný, který obsahuje draslík v síranové formě, na rozdíl od draselné soli, která obsahuje draslík ve formě chloridové. Před setím nebo před výsadbou proto aplikujeme dávku 25 g síranu draselného na 1m2.Vzhledem k velikosti této odrůdy musíme počítat s poměrně dlouhou vegetační dobou a sklizní od konce srpna do září. Skladovatelnost je poměrně krátká, ale je vyvážena vynikající křehkostí a chutí této odrůdy.

Cibule Blanco Duro
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Cibule Blanco Duro potěší všechny milovníky sladké bílé cibule lahůdkové chuti

Hrách Alderman

Ocení všichni milovníci hrášku na lusky. Tato nová odrůda obřího hrachu dorůstá do výšky 140–160 cm a musí být pěstována nejlépe na vhodné konstrukci. Jako oporu lze použít drátěnku, tyč nebo volně nechat popínat po plotu. Tvoří lusky velikosti 10–20 cm o obsahu 9–10 zrn světle zelené barvy a sladké vynikající chuti. Odrůda patří mezi pozdní s délkou vegetační doby asi 87 dní.

Alderman je poměrně nenáročný na půdu, daří se mu na lehkých hlinitých půdách. Nejlépe prospívá po okopaninách a plodových zeleninách. Půdu přihnojujeme podle potřeby fosforečnými a draselnými hnojivy. Výsev provádíme v druhé polovině března až v dubnu. Vyséváme do řádků k vhodné opoře na vzdálenost jednotlivých rostlin 20-25 cm od sebe. Pro prodloužení sklizně se vyplatí postupný výsev asi v týdenních intervalech. Odrůda typu Alderman je v tuzemském sortimentu první, doposud byly zařazeny pouze odrůdy nižšího vzrůstu.

Hrách Alderman
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Hrách Alderman ocení všichni milovníci hrášku na lusky

Mrkev Maxima F1

Extra velká, pozdní skladovatelná mrkev pro průmyslové zpracování. Kónický kořen je dlouhý až 30 cm. Odrůda vyniká vysokou sklizní a uniformitou. Má vysoký obsah sušiny a vyznačuje se intenzívně červeným vybarvením kořenů bez známek zelenání hlav. I přes svou obří velikost poskytuje sladkou a lahodnou dužninu. Vzhledem k dlouhé vegetační době je vhodný březnový výsev se sklizní v říjnu. Odrůda vyžaduje propustné humózní půdy.

Paprika Alceo F1

Odrůda určená pro pěstování ve fóliovnících, sklenících, ale i jako polní kultura. Poloraná, mohutná a současně pevná rostlina má velké tmavě zelené listy. Plody jsou protáhlé, hranolovitého tvaru, v technické zralosti zelené a tmavě červené ve zralosti botanické. Průměrně jsou 12 × 19 cm veliké s velmi dobrým zdravotním stavem. Velikost, křehkost a sladká chuť plodu určitě potěší každého pěstitele, který tuto novinku vyzkouší.  Výsev je možné provádět již od poloviny ledna do začátku března, podle možnosti dalšího pěstování. Jakmile se objeví děložní lístky, udržujeme malé rostlinky ve vlhku a pro další růst budou potřebovat dostatek světla.

Po rozvinutí děložních lístků rostlinky, zásadně po jedné přepícháme do květináčků. Zemina pro výsadbu by měla být velmi kvalitní, nejlépe speciální substrát pro mladé rostliny. Dále již sazenice dopěstováváme při dostatku světla a výživy až do doby, kdy je budeme vysazovat na trvalé stanoviště. Tato odrůda je určena pro pěstování ve sklenících a fóliovnících i venku. Výsadba by se měla provádět do dobře vyhnojené a dezinfikované půdy. Na záhony se vyplatí umístit černou netkanou textilii a do otvorů ve tvaru kříže jednotlivé rostliny zasadit ve sponu 80 × 40cm. Děložní lístky by měly být těsně nad zemí.

Během vegetace pravidelně zaléváme, větráme a přihnojujeme nejlépe každý týden Kristalonem nebo Wuxalem. Každý třetí týden pak zkvašeným slepičím trusem nebo ledkem vápenatým, vždy mimo stonek rostliny a do předem důkladně zalité půdy. Odrůda se vyznačuje vysokou násadou kvalitních plodů.

Pór Golem

Poloraná odrůda vhodná pro pozdní letní a ranou podzimní sklizeň. Rostlina je středně vysoká. Listy polovzpřímené, středně zelené, středně až silně ojíněné. Lodyha je dlouhá, silná, délka konzumní části dosahuje až 45 cm. Vegetační doba od výsevu je 155-165 dní. Výsev pro předpěstování sadby se vyplatí provádět již od ledna a výsadbou v dubnu.

Pór Golem
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Pór Golem je poloraná odrůda vhodná pro pozdní letní a ranou podzimní sklizeň

Rajče Brutus

Obří plody dosahují hmotnosti až 400 g. Vybarvují do temně červené barvy, jsou masitá biftekového typu. Odrůda je poměrně odolná plísni, vegetační doba je však dlouhá, 80 dní. Pro letní sklizeň je nutné počítat s časným předpěstováním sadby, s již lednovými až únorovými výsevy. Pěstování je vhodné jak pod sklem, tak i na volných záhonech. Plody jsou velmi chutné, atraktivní svou velikostí.

Rajče Brutus
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Obří plody rajčete Brutus dosahují hmotnosti až 400 g

Ředkvička Vinara F1

Speciální nová hybridní odrůda velkých ředkviček, určených především pro polní pěstování. Bulvičky dorůstají velikosti 5–7 cm, mají velmi intenzívní tmavě červené zbarvení, vynikající vnitřní struktury. Tmavě zelené, pevné dlouhé listy jsou velmi dobrým předpokladem pro svazkování. Půdu budeme volit humózní, dostatečně zásobenou pohotovými živinami. Vyžadují také dostatek vláhy po celou dobu růstu. Při nedostatku vody bývají bulvičky protáhlé a měkké a mají nepříjemnou palčivou až hořkou chuť.

Ředkvička je rostlinou dlouhého dne, to znamená, že při pěstování v letním období, kdy jsou dlouhé dny, vybíhá do květu. Do volné půdy, na záhony, vyséváme odrůdu Vinara F1 již od března, řídce do řádků, či vyvýšených záhonů, od sebe vzdálených 15-20 cm. Husté výsevy jsou na úkor kvality sklizených bulviček, které se nemohou dostatečně vyvinout, a mnohdy jsou slabé a niťovité. Jednotlivé rostlinky pak jednotíme vzhledem ke konečné velikosti na vzdálenost 8-10 cm od sebe. Ředkvičky sklízíme včas tak, jak dorůstají. Vyplácí se proto provádět výsevy postupně v týdenních až čtrnáctidenních intervalech.

Ředkvička Vinara F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Ředkvička Vinara F1 je speciální nová hybridní odrůda velkých ředkviček

Salát římský Globus

V sortimentu unikátní odrůda římského salátu velkými kulovitými dobře uzavřenými hlávkami. Listy jsou jemné, bublinaté, křehké a chutné. Odrůda je vhodná pro jarní a podzimní pěstování. Vzhledem k velkým rozměrům hlávek je doporučený spon 40 × 40 cm.

Salát římský Globus
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Salát římský Globus je odrůda římského salátu velkými kulovitými dobře uzavřenými hlávkami

Zelí Megaton F1

Nová odrůda poloraného zelí vyniká odolností vůči houbovému onemocnění fusariu. Megaton F1 je velmi vitální typ zelí produkující velké hlávky s jemnou strukturou a krátkým košťálem. Odrůda je velmi výnosná vhodná především pro kruhárenské účely. Vegetační doba rostlin od výsadby je 102 dní. Jemná chuť a křehkost jsou velkou předností této nové odrůdy.

Při jeho pěstování musíme pamatovat, že potřebuje vlhčí polohy, dostatečnou zásobu živin, vápníku a draslíku. Nesnáší však půdy kyselé. Pozemek určený pro jeho pěstování hnojíme především odleželým chlévským hnojem, případně kompostem.

Draslík dodáváme do půdy před výsadbou ve formě síranu draselného. Mladé rostliny vysazujeme na vzdálenost 50 cm od sebe dostatečně hluboko, až po srdéčko, protože mohutné rostliny potřebují dostatek prostoru pro svůj růst a vývoj. Jakmile rostlinky zakoření, přihnojíme je ledkem amonným s vápencem v dávce 30 g na m2, nejlépe před deštěm či zálivkou. Během vegetace se vyplatí rostliny několikrát okopat a přihrnout zeminu. Hlávky ve sklizňové zralosti mohou dosáhnout až 20 kg.

Zelí Megaton F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Zelí Megaton F1 je nová odrůda poloraného zelí, která vyniká odolností vůči houbovému onemocnění

Slunečnice Kong F1

Je poslední v řadě Maxi. Zařadila se do této série vzhledem k mimořádným rozměrům, do kterých dorůstá. V porovnání s dospělým člověkem dosahuje minimální výšky až 4 m. Rostliny se větví a vzhledem ke keřovitému habitu mají velmi netradiční využití. Mohou sloužit nejen jako fantastické solitéry, ale také jako zajímavé ploty, předěly, či větrolamy, kvete žlutě velkými květy, které tvoří množství semen.

Slunečnice Kong F1
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Slunečnice Kong F1 se zařadila se do této série vzhledem k mimořádným rozměrům, do kterých dorůstá

Tykev Atlantic Giant 

Rostlina je plazivá, mohutná s obřími kulovitými až oválnými plody, které mohou dosahovat hmotnosti až 300 kg. Plody se vybarvují do ohnivě oranžové barvy s oranžovou jemnou nasládlou dužninou silnou 3-5 cm. Vhodné je předpěstování sazenic z dubnových výsevů, výsadba rostlina na stanoviště se provádí až ve druhé polovině dubna.

Tykev Atlantic Giant
i (Zdroj: Ludmila Dušková)
Tykev Atlantic Giant rostlina je plazivá, mohutná s obřími kulovitými až oválnými plody, které mohou dosahovat hmotnosti až 300 kg

Jak je to s pěstováním slunečnic?

Zdroj: Prima DOMA MEDIA s.r.o.

Publikováno: 29. 5. 2021, Autor: Ludmila Dušková, Profil autora: Ludmila Dušková